0

پنج نکته طلایی (Mar-22)

علیرغم انتشار نتایج خوش بینانه AstraZeneca از آزمایش بزرگ واکسن آن در آمریکای شمالی و جنوبی، افزایش مبتلایان Covid-19 در اروپا، هند و آمریکای جنوبی ترس از تأخیر در بهبود اقتصاد جهانی را برانگیخت. ارز و بازار سهام ترکیه پس از اخراج  رئیس بانک مرکزی توسط رئیس جمهور اردوغان به دلیل افزایش بیش از حد شدید نرخ بهره سقوط می کند. Gamestop گزارش درآمد می دهد و آرامکو عربستان برای دفاع از سود ۷۵ میلیارد دلاری خود، وام زیادی می گیرد.

 

۱- نتایج آزمایشات در ایالات متحده واکسن AstraZeneca (NASDAQ: AZN) را تأیید می کند

AstraZeneca (LON: AZN) در مورد مجاز ساختن واکسن خود در ایالات متحده یک مانع بزرگ را برطرف کرد. انگلیس و اتحادیه اروپا هم برای جلوگیری از صادرات واکسن به یکدیگر نزدیکتر شدند.

در یک آزمایش که بیش از ۳۲۰۰۰ داوطلب را در ایالات متحده تحت پوشش قرار داد، شرکت سوئدی انگلیس گفت واکسن آن ۷۹٪ موثر در توقف مبتلایان دارای علائم  و ۱۰۰٪ موثر در جلوگیری از مرگ و بستری است. نتایج آزمایش همچنین هیچ مشکلی در اختلالات لخته شدن خون نشان نداد، نگرانی هایی که باعث شد بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا توزیع واکسن را در اوایل ماه جاری متوقف کنند.

این خبر در روزی منتشر می شود که آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا،در پاسخ به افزایش مبتلایان جدید در دو هفته گذشته، برای تشدید و گسترش محدودیت های قرنطینه تا اواسط آوریل، به فرانسه بپیوندد.

در خارج از اروپا، هند بالاترین میزان مرگ و میر روزانه خود را طی بیش از دو ماه گزارش کرد، در حالی که مبتلایان جدید در برزیل و شیلی رکورد جدیدی را ثبت کردند. در ایالات متحده، با درگیری در میان جمعیت عظیم گردشگران بهاری که منجر به اعلام وضعیت اضطراری در ساحل میامی شد ، نشانه هایی از افزایش مبتلایان وجود داشت.

 

۲- بار سوم برای CPR خوش شانس است

Canadian Pacific (NYSE: CP) سرانجام موفق شد یک اپراتور راه آهن ایالات متحده را متقاعد کند تا با آن ادغام شود و اولین اپراتور راه آهن را برای اتصال هر سه بازار اصلی در آمریکای شمالی ایجاد کند.

CPR و Kansas City Southern (NYSE: KSU) اعلام کردند که آنها توافق کرده اند بدهی و ارزش سهام KCS را در حدود ۲۵ میلیارد دلار پرداخت کنند. این ادغام هنوز به مجوز ضد انحصاری نیاز دارد. KCS پیشنهاد ۲۰ میلیارد دلاری Blackstone (NYSE: BX) و Global Infrastructure Partners را در ماه سپتامبر رد کرده بود.

آخر هفته آخر، Blackstone  پیشنهاد خرید اپراتور کازینوی استرالیایی Crown Resorts (ASX: CWNHB) را به مبلغ ۶٫۲ میلیارد دلار داد.

سهام نیمه هادی نیز پس از آتش سوزی در کارخانه ای متعلق به شرکت Renesas Electronic، که تهدیدی برای تشدید کمبود فعلی تراشه در سراسر جهان است، در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

 

۳- سهام پایین تر باز می شود. نگاه ها به GameStop

خبرهای بد در جبهه Covid-19 یک روند اضافی برای بازگشت سهام فن آوری و یک عقب گرد برای دوره های زمانی جدید است. در عین حال بازده ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده تا ساعت ۱۴:۴۰ به ۱٫۶۸٪ کاهش یافت.

در نتیجه معاملات آتی داو جونز در معاملات پیش از بازار عملکرد ضعیفی داشتند و با افت ۸۵ واحدی یا ۰٫۳ درصدی روبرو شدند، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با افت ۰٫۱ درصدی روبرو بودند. در مقابل، معاملات آتی Nasdaq 100 حدود ۰٫۵ درصد بالاتر بود.

سهام دیگری که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرد GameStop (NYSE: GME) است که دلیل آن گزارش درآمد سه ماهه تا ژانویه است.

تحلیلگران انتظار دارند ۸۸ میلیون دلار یا هر سهم ۱٫۳۵ دلار از درآمد ۲٫۲ میلیارد دلاری سود کسب کند. همچنین تمرکز روی Tesla (NASDAQ: TSLA) نیز خواهد بود که بزرگترین مدیر تشویقی صندوق کتی وود قیمت آخر ۳۰۰۰ دلار را در آخر هفته ۳۰۰۰ دلار تعیین کرد. داده های موجود برای فروش مسکن در ماه فوریه نیز اعلام می شود، در حالی که رندی کوارلز ، ماری دالی و میشل بومن از فدرال رزرو صحبت می کنند.

 

۴- ترکیه در تلاطم

بازارهای مالی ترکیه پس از برکناری رئیس بانک مرکزی  ناجی آگبول، توسط رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در آخر هفته، فقط دو روز پس از افزایش نرخ بهره بیش از حد انتظار، به حالت فروپاشی درآمد.

مداخله اردوغان ترس از بازگشت به سیاست اقتصادی قبلی را که کاهش شدید ارزش پول و تورم را تحمل می کرد، دوباره زنده کرد. اردوغان سال گذشته ناچی آگبال را منصوب کرده بود که به نظر می رسید بازگشت قاطعی به سیاست های اقتصادی ارتدوکس باشد.

در اوایل معاملات دلار بیش از ۱۰ درصد در برابر لیر افزایش یافت اما پس از کم توجهی مقامات دولتی مبنی بر اینکه این کشور کنترل سرمایه را برای حمایت از ارز اعمال می کند، بازپس گرفت تا در ۱۴:۴۰  ۹٫۸٪ افزایش یابد.

شاخص سهام BIST 100 نیز ۹٫۲٪ کاهش یافت در حالی که بازده بدهی ۱۰ ساله دولت ترکیه به بیش از ۱۶٪ رسید که بالاترین میزان از سال ۲۰۱۹ است.

 

۵- دفاع آرامکو از سود سهامش

آرامکو (SE: 2222) ، بزرگترین شرکت نفتی جهان، گفت که علی رغم افت شدید سودهایش به دلیل کرونا، سود سهام خود را برای سال ۲۰۲۰ در ۷۵ میلیارد دلار حفظ خواهد کرد.

این تصمیم در مورد چشم انداز جهانی کمتر می گوید

صنعت نفت بیش از بودجه عربستان سعودی است که در بیشتر منابع خود به سود سهام آرامکو متکی است. جریان نقدی رایگان به ۴۹ میلیارد دلار کاهش یافت ، به این معنی که شرکت برای جبران کمبود مجبور است وام بگیرد.

روز دوشنبه با تشدید تردیدها در مورد فصل گردشگری تابستان در نیمکره شمالی، قیمت نفت خام ایالات متحده برای هر بشکه ۶۱ دلار و ۴۵ سنت ثابت بود، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با ۰٫۱ درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.