0

پنج نکته طلایی (Mar-19)

ایالات متحده و چین در اولین نشست حضوری خود در سال جاری با موانع تجاری مواجه هستند. بانک ژاپن محرک پولی بیش از حد تهاجمی خود را شروع می کند، در حالی که روسیه سومین اقتصاد در حال ظهور است که نرخ بهره را در این هفته افزایش می دهد. موج جدید Covid-19 در اروپا در حال افزایش است، در حالی که پاریس دوباره به سمت قرنطینه حرکت می کند، نایک (NYSE: NKE) آخرین شرکتی است که با مشکلات زنجیره تامین مواجه شده است.

 

۱- آغاز گفتگوهای ایالات متحده و چین، خوب نبود

اولین گفتگوهای بین ایالات متحده و چین از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور جو بایدن در آلاسکا شروع بدی داشت و نمایندگان چینی برای همه چیز از نژادپرستی نهادی گرفته تا تعرفه های تجاری و سو استفاده از جاسوسی در فضای مجازی، ایالات متحده را زیر سوال می بردند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن در پاسخ به اینكه چین با اقدامات خود در قبال هنگ كنگ و تایوان و رفتار با مسلمان در استان شین جیانگ خود را به تضعیف نظم جهانی مبتنی بر قوانین متهم كرد. یکی از اولین اقدامات دولت بایدن ، متهم کردن چین به نسل کشی در سین کیانگ بود.

لحن ضعیف مذاکرات در افت شدید در بازار سهام چین در روز جمعه موثر بود

 

۲- بانک ژاپن با محرک فاصله دارد، در حالی که روسیه نرخ بهره را افزایش می دهد

بانک ژاپن اعلام کرد که دیگر به تلاش های چند دهه خود برای جلوگیری از تورم با خرید دارایی ایمان ندارد. بانک مرکزی در سال جاری تعهد خود برای خرید ۶۰ تریلیون ین سهام را پس گرفت و گفت که سیاست های دیگری را اتخاذ می کند تا اطمینان حاصل کند که سودآوری بانک به دلیل سیاست منفی نرخ سود منفی آسیب نمی بیند.

بانک ژاپن همچنین گفت که این اجازه را می دهد که بازده اوراق قرضه بلند مدت ۲۵ واحد پایه نوسان کند، زیرا پیش از این بازار را به سمت باند ۲۰ واحد پایه هدایت کرده بود.

به همین ترتیب ، بانک ژاپن تنها بانک مرکزی اقتصاد پیشرفته بود که در یک هفته شلوغ برای جلسات سیاست های پولی موضع خود را تغییر داد. در مقابل، بانک مرکزی روسیه به سومین بانک مرکزی بزرگ در حال ظهور تبدیل شد که در این هفته (بعد از برزیل و ترکیه) یک شگفتی ایجاد کرد و نرخ کلیدی آن را ۲۵ واحد پایه به ۴٫۵۰٪ رساند.

 

۳- سهام بالاتر باز می شود. نایک تحت تأثیر مسائل زنجیره تأمین قرار گرفت

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بعداً اندکی بالاتر باز شوند، اما فقط داو جونز پس از افت روز پنجشنبه هفته را در قلمرو مثبت به پایان برساند.

تا ساعت ۱۴:۰۰، قرارداد داو جونز فیوچرز ۲۴ واحد یا ۰٫۱٪ افزایش یافت، در حالی که قرارداد S&P 500 Futures  رشد ۲ درصدی  و قرارداد NASDAQ Futures نیز  ۰٫۵٪ افزایش یافت.

نایک نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت، که پس از سه ماه انتظار برای درآمد سه ماهه تا فوریه، آخرین شرکتی است که در مورد مسائل زنجیره تأمین موثر بر تجارت خود هشدار می دهد و کمبود جهانی کانتینر حمل و نقل و ازدحام در بنادر ایالات متحده را مقصر دانست. سهام نایک در معاملات پیش از بازار ۲٫۸٪ افت داشت.

 

۴- در حالی که تعلیق واکسن AstraZeneca (NASDAQ: AZN) توسط اتحادیه اروپا برداشته شد، موارد Covid-19 در اروپا دوباره افزایش یافت

فرانسه هشت منطقه خود را – از جمله مناطق اطراف پاریس و نیس – به مدت یک ماه در قرنطینه شدیدتری قرار داد، در حالی که آلمان بدترین روز خود را برای مبتلایان جدید Covid-19 از ژانویه ثبت کرد. منحنی های عفونت همچنین در لهستان و مجارستان، محل کارخانه هایی که بخش های اصلی زنجیره تامین بخش تولید آلمان هستند، به طرز نگران کننده ای افزایش می یابد.

این تحول در حالی اتفاق می افتد که دولت های اروپایی واکسن AstraZeneca را تغییر داده و توزیع آن را پس از تأکید مجدد آژانس دارویی اروپا بر این که واکسن را ایمن و موثرمی داند، از سر گرفتند.

در همین حال ایالات متحده گفت که ۴ میلیون دوز واکسن AstraZeneca که در حال حاضر ذخیره شده است اما برای استفاده در ایالات متحده توزیع نشده است، صادر خواهد کرد. با این حال، آنها به اروپا نمی روند، بلکه به کانادا و مکزیک می روند.

 

۵- بهبود نسبی قیمت نفت

قیمت نفت خام پس از بدترین رکود یک روزه در ماه های اخیر، کمی بالا رفت.

موج جدید پرونده های Covid-19 که به اروپا و مناطقی از هند نیز دچار آن است، به نظر می رسد خوش بینی نسبت به مسیر تقاضا برای بقیه سال را کمرنگ کرده است، به ویژه فصل گردشگری تابستانی اروپا در معرض خطر هستند.

تا ساعت ۱۴:۰۰، معاملات آتی نفت خام ایالات متحده با ۱٫۶٪ افزایش به ۶۰٫۹۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت برنت با ۱٫۰٪ افزایش به ۶۳٫۹۱ دلار در هر بشکه رسید. تعداد دکل های Baker Hughes و داده های موقعیت یابی CFTC هفته بعد اعلام می شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.