0

پنج نکته طلایی (Mar-17)

فدرال رزرو نرخ بهره یا نرخ خرید اوراق را تغییر نمی دهد، اما با پایان جلسه دو روزه خود، راهنمایی و پیش بینی های جدیدی را صادر می کند. همچنین گفته خواهد شد که آیا قصد دارد خلأ مورد نیاز سرمایه بانکی را خاتمه دهد یا خیر که می تواند در کوتاه مدت تأثیر زیادی بر بازار اوراق قرضه بگذارد. یکی از بانک های مرکزی که ممکن است نرخ ها را افزایش دهد، بانک برزیل است. سامسونگ هشدار داد که کمبود جهانی تراشه به این زودی ها برطرف نمی شود و آژانس بین المللی انرژی صحبت درباره “ابر موتور سیکلت” جدید نفت را کمرنگ کرد و به همه یادآوری کرد که قیمت ها هنوز توسط بلوک OPEC + افزایش می یابند.

 

۱- جلسه بانک فدرال به پایان می رسد

فدرال رزرو تصمیم سیاست پولی خود را در ساعت ۲۱:۳۰ اعلام می کند و نشست خبری جروم پاول نیز نیم ساعت بعد دنبال می شود.

به احتمال زیاد هیچ تغییری در نرخ خرید دارایی یا نرخ بهره وجود ندارد، بنابراین توجه بازار معطوف به راهنمایی های بانک فدرال می شود. به ویژه در مورد اینکه آیا طرح نقطه انتظارات نرخ های مقامات فدرال تغییر می کند تا منعکس کننده سیاست های قبلی نسبت به تصور شود یا خیر. تاکنون رهنمودهای فعلی بانک فدرال حاکی از عدم افزایش نرخ ها تا سال ۲۰۲۴ است، اما افزایش بازده اوراق قرضه در هفته های اخیر بیانگر انتظارات بازار از حرکت زودتر است.

همچنین توجه داشته باشید بانک فدرال در مورد تمدید یا عدم تمدید معافیت فعلی بانک ها از نسبت اهرم تکمیلی به عنوان یک سرمایه الزام آور تصمیم می گیرد که قرار است در پایان ماه مارس منقضی شود. اگر این معافیت تمدید نشود، ممکن است بانک ها کمتر بتوانند به سهامداران سود پرداخت کنند و حجم عظیمی از اوراق قرضه خزانه داری که در سال جاری منتشر می شود را جذب کنند.

 

۲- بانک مرکزی برزیل

بر خلاف فدرال رزرو، که معتقد است تورم یک خطر کوتاه مدت نیست، بانک مرکزی برزیل روز چهارشنبه با توجه به افزایش سریع قیمت ها و از دست دادن اعتماد به نفس شدید در سیاست های رئیس جمهور جائر بولسونارو ، جلسه می گذارد.

پیش بینی می شود که بانک مرکزی برزیل در تلاش برای جلوگیری از کاهش واقعی که بیش از ۱۰٪ در برابر دلار در سه ماه گذشته از بوده است نرخ اصلی خود را ۵۰ واحد پایه به ۲٫۵۰٪ افزایش دهد.

این اقدام برزیل احتمالاً نوعی تغییر گسترده تر به سیاست پولی شدیدتر را از طریق بانک های مرکزی بازار در حال ظهور، به ویژه آنهایی که ارزهایشان تحت فشار قرار گرفته است، نشان می دهد. همچنین انتظار می رود بانک های مرکزی ترکیه و روسیه در این هفته راهنمایی های طعنه آمیز بیشتری ارائه دهند، حتی اگر نرخ های اصلی خود را افزایش ندهند.

 

۳٫ سهام با نوسان کمی باز می شوند

سهام ایالات متحده قرار است با نوسان محدودی باز شود زیرا نوسانات پیش از اعلام بانک فدرال رزرو متعاقباً کاهش می یابد.

معاملات آتی داو جونز و S&P 500 تا ساعت ۱۴:۰۰ ثابت بودند، در حالی که معاملات آتی Nasdaq 100 با ۰٫۲٪ افت همراه بود و رشد ناچیز روز سه شنبه را معکوس کرد.

قبل از اعلام بانک فدرال، داده های ماه فوریه در مورد شروع مسکن و پروانه های ساختمانی و همچنین شماره های هفتگی در مورد نرخ وام و بازپرداخت مالی وجود دارد، یکی از اولین بخش های اقتصاد که در سناریوی افزایش نرخ بهره ممکن است کند شود.

سهام احتمالی مورد توجه شامل Uber (NYSE: UBER) است که سرانجام پس از گوگل، در انگلیس نگذاشت که با رانندگان خود به عنوان کارگر رفتار کند و همچنین Alphabet (NASDAQ: GOOGL) و Apple (NASDAQ: AAPL) هزینه ای را که از توسعه دهندگان برنامه می گیرد از ۳۰٪ به ۱۵٪ کاهش داد. بعید به نظر می رسد که این اقدام سازندگان برنامه مانند Epic Games ، که در دادگاه های مختلف علیه آنچه ساختارهای انحصاری هزینه در نظر گرفته اند ، دعاوی ضد انحصاری را راضی کند.

 

۴- هشدار سامسونگ به دلیل کمبود تراشه نیمه هادی

سامسونگ (KS: 005930) نسبت به “عدم تعادل” در بازار جهانی نیمه هادی هشدار داد و افزود که بعید به نظر می رسد در آینده نزدیک این مشکل حل شود.

مدیر عامل این شرکت کوه دونگ-جین در جلسه سهامداران سالانه این شرکت گفت که ریخته گری این شرکت در تگزاس، به دلیل پیکربندی مجدد پس از اوج سرما که ماه گذشته آن را مجبور به توقف فعالیت کرد، هنوز آفلاین است.

تعطیلی این کارخانه ریخته گری، همراه با سایر امکانات متعلق به Texas Instruments (NASDAQ: TXN) ، کمبود عرضه را تشدید کرده است که باعث شد هوندا روز چهارشنبه برخی تولیدات ایالات متحده را متوقف کند. تویوتا گفت که تولید نیز با کمبود برخی از پتروشیمی های خاص روبرو خواهد شد.

 

IEA -5 صحبت از ابر موتور سیکلت را کمرنگ می کند

پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش ماهانه خود درباره وضعیت بازار نفت ، صحبتی از “ابر موتور سیکلت” جدید نکرد، قیمت های نفت خام کاهش یافت. این مقاله به سطح بالای موجودی کالا  و این واقعیت که قیمت ها با برداشت حدود ۸ میلیون بشکه در روز تولید با معامله اوپک پلاس پشتیبانی می شوند، اشاره کرد.

انبارهای اقتصادی پیشرفته برای مدت شش ماه مستقیم تا ژانویه کاهش یافته اند، اما هنوز ۶۳٫۲ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ ساله و ۱۱۰ میلیون بشکه بالاتر از سطح قبلی بود.

داده های دولت ایالات متحده در مورد تغییرات هفتگی موجودی نفت، طبق معمول ساعت ۱۸:۰۰ ارائه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.