0

پنج نکته طلایی (Mar-15)

جانت یلن در ابتدای یک هفته بزرگ برای جلسات بانک مرکزی ترس از تورم را کاهش می دهد. بانک های مرکزی بزرگ ممکن است هفته را خوب به پایان نرسانند. داده های چینی برای دو ماه اول سال قوی بود.  آسترازنکا افت کرده، زیرا کشورهای بیشتری استفاده از واکسن آن را متوقف کرده‌اند و ایلان ماسک در حالی که بیت کوین به رکورد جدید ۶۱,۰۰۰ دلار رسیده است، عنوان TechnoKing را دریافت کرده است.

 

۱- یلن ترس از تورم را کم اهمیت جلوه می دهد

جانت یلن، وزیر خزانه داری، سعی کرد موضوع اصلی هفته را با شرایط خودش تنظیم کند و به ABC گفت که خطر تورم “کوچک” و “قابل کنترل” است.

یلن گفت: “من فکر نمی کنم این یک خطر قابل توجه باشد.” “و اگر تحقق یابد، مطمئناً آن را کنترل خواهیم کرد و اما ابزارهایی برای حل آن داریم.”

نظرات یلن در آغاز یک هفته بزرگ برای جلسات بانک مرکزی ارائه می شود. پس از فدرال رزرو در روز چهارشنبه، بانک انگلیس و بانک ژاپن به ترتیب جلسات سیاست خود را به ترتیب در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می کنند. اندرو بیلی، فرماندار بانک انگلیس، روز دوشنبه به بی بی سی گفت که انتظار ندارد تورم بیش از حد افزایش یابد.

کسانی که به دنبال واکنش واقعی در برابر فشارهای تورمی هستند، باید بانک مرکزی برزیل را چهارشنبه ، بانک مرکزی ترکیه پنجشنبه و روسیه را روز جمعه تحت نظارت قرار دهند.

 

۲- داده های قوی چینی؛ پرونده شیائومی ممکن است به ADR کمک کند

داده های ماهانه چین نشان داد که تولید صنعتی و سرمایه گذاری دارایی های ثابت، همانطور که انتظار می رفت، از یک سال قبل به شدت افزایش یافته است. در مقایسه با پایه مقایسه ای که نشان دهنده قرنطینه چین است، تولید در دو ماه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به سال گذشته ۳۵٪ افزایش داشت. فروش خرده فروشی نیز به میزان مشابه افزایش یافت.

اثرات پایه همچنین عامل مثبت شدن تورم قیمت عمده فروشی آلمان برای اولین بار در یک سال بود.

اقتصاددانان می گویند که چند ماه آینده به دلیل تحریف بزرگ تقاضا و قیمت های ناشی از قرنطینه در ایالات متحده و اروپا در یک سال پیش، مطمئناً داده های بسیار افراطی تولید خواهد کرد. به همین ترتیب، تغییرات ماه به ماه ممکن است در کوتاه مدت اهمیت بیشتری در بازار داشته باشد.

در سایر اخبار مربوط به چین، ADRهای چینی ممکن است بعداً توسط پیروزی قانونی شركت سازنده‌ی تلفن شیائومی در برابر تلاش‌های رئیس جمهور سابق، ترامپ، در ممنوع كردن سهام آن توسط سرمایه گذاران آمریکایی پشتیبانی شود. اثرات پایه همچنین عامل مثبت شدن تورم قیمت عمده فروشی آلمان برای اولین بار در یک سال بود. اقتصاددانان میگویند که در چند ماه آینده به دلیل تحریف بزرگ تقاضا و قیمت‌ها به دلیل قرنطینه در ایالات متحده و اروپا در یک سال گذشته، مطمئناً داده‌ها بسیار افراطی خواهند بود‌. به همین ترتیب، تغییرات ماه به ماه ممکن است در کوتاه مدت اهمیت بیشتری در بازار داشته باشد.

 

۳- سهام بالاتر باز می شود

سهام ایالات متحده قرار است بالاتر رود و علاقه ریسک پس از مداخله یلن در آخر هفته به خوبی کاهش می یابد.

در ۱۵:۱۵ ، معاملات آتی داو جونز ۱۲۲ واحد یا ۰٫۴٪ افزایش یافت، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 و Nasdaq 100 با سود ۰٫۲٪ اندکی رشد کردند.

پس از سخنان یلن علاقه به ریسک کاهش یافته و سهام‌های ایالات متحده امروز بالاتر باز میشوند.

تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت ایران، معاملات آتی داو جونز ۱۲۲ واحد یا ۰.۴٪ رشد کرده بود، S&P500 و نزدک نیز شاهد رشد ۰.۲ درصدی بودند.

سهام‌های متمرکز بر بیت کوین احتمالاً پس از افزایش قیمت این ارز به رکورد جدید ۶۱,۰۰۰ دلار در آخر هفته، مورد توجه قرار خواهند گرفت. پس از اینکه مالک FanDuel رقیب،Flutter Entertainment، گفت که به دنبال لیست بیزینس است، DraftKings نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

۴- AstraZeneca با افزایش شک و تردید در واکسن، کاهش می یابد

AstraZeneca (NASDAQ: AZN) آخر هفته در برابر ترس روزافزون مبنی بر اینکه واکسن Covid-19 ممکن است باعث لخته شدن خون شود، کاهش یافت.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که بیش از ۱۷ میلیون دوز در اروپا و انگلیس تجویز شده است و هیچ مدرکی دال بر این نیست که این واکسن خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد.

به گفته بلومبرگ، از ۸ مارس ۱۵ گزارش از لخته شدن خون در پاها و ۲۲ مورد رسیدن به ریه ها وجود دارد که به آمبولی ریه معروف است. روز دوشنبه، هلند و ایرلند به لیست کشورهایی که توزیع واکسن را متوقف کرده اند، پیوستند. در همین حال اتحادیه اروپا همچنان در حال فشار بر ایالات متحده برای آزاد کردن ذخایر استفاده نشده دارو برای صادرات است، که هنوز مقررات قانونی ایالات متحده تصویب نمی کنند.

 

۵- TechnoKing و ایلان ماسک

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا همچنان با دریافت عناوین جدید مستقیماً از اعضای ردیت، صورت جدی تحلیلگران و روزنامه نگاران میانسال را کنترل می کند.

تسلا در بیانیه ای به بورس اوراق بهادار گفت: “از تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۲۱، عناوین ایلان ماسک و Zach Kirkhorn به ترتیب به TechnoKing of Tesla و Master of Coin تغییر یافتند. ایلان و Zach همچنین سمت‌های مربوطه‌ خود را به عنوان مدیر ارشد اجرایی و مدیر ارشد مالی حفظ خواهند کرد. ”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.