0

پنج نکته طلایی (Mar-08)

بسته محرک ۱٫۹ تریلیون دلاری ایالات متحده قرار است این هفته پس از تصویب سنا با حداقل اصلاحات در روز شنبه به طور رسمی تصویب شود. بازده اوراق قرضه مجدداً در حال افزایش است و در نتیجه سهام پایین تر باز می شوند. تضعیف فناوری چین در حالی ادامه دارد که بازار پیامدهای رشد نسبتاً پایین برای سال جاری را هضم می کند و قیمت نفت پس از حمله شورشیان یمنی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی افزایش یافته است.

 

۱- تصویب بسته محرک توسط سنا

سنای آمریکا با اصلاحات جزئی، بسته محرک ۱٫۹ تریلیون دلاری را تصویب کرد. طبق گزارش های گوناگون، این لایحه روز دوشنبه به مجلس نمایندگان بازمی گردد و ممکن است روز سه شنبه روی فرم اصلاح شده آن رای گیری شود.

سنا اکثر مفاد این بسته را بدون تغییر تصویب کرد، اما برنامه های اصلاح شده برای مزایای بیکاری هفتگی را  از ۴۰۰ میلیون دلار  پیشنهادی به ۳۰۰ میلیون دلار برگرداند. این مزایا هم اکنون در ماه سپتامبر، یک ماه زودتر از آنچه پیش بینی شده بود، پایان می یابد. پیشنهاد برای حداقل دستمزد ۱۵ دلار در ساعت فدرال در مراحل اولیه لغو شده بود.

علی رغم برخی نارضایتی های حزب جناح چپ، انتظار می رود این لایحه در مجلس به تصویب برسد و در اواخر هفته جاری به تصویب قانون منتهی شود.

 

۲- تضعیف فناوری چین همچنان ادامه دارد. مس نیز ضعیف می شود

حباب سهام فناوری چین همچنان ادامه دارد، CSI شانگهای شنژن CSI 300 بیش از ۳ درصد سقوط کرد. شاخص اصلی فناوری این کشور به زیر حرکت ۱۰۰ روزه خود سقوط کرد.

دولت چین پس از تعیین برنامه سالانه شورای ملی مردم، روز جمعه هدف رشد حدود ۶٪ را اعلام کرده بود. این رقم کمتر از  پیش بینی های ۸ درصدی بود و دلالت بر برداشتن محرک مهم در سال جاری برای مهار اهرم مازاد تصور شده دارد. رگولاتور بانکی چین هفته گذشته در مورد حباب در بازارهای مالی جهانی هشدار داد.

همچنین در بازارهای هدایت شده توسط چین طی نشانه های ضعف وجود داشت و معاملات آتی مس در حدود ۱٪ افت داشت.

 

۳- سهام پایین تر باز می شود

با کاهش نگرانی در مورد افزایش بازده اوراق قرضه، انتظار می رود که سهام ایالات متحده با افت کمتری روبرو شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۵۸ واحد یا ۰٫۲٪ افت کرد، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۷٪ و معاملات آتی Nasdaq 100  هم ۱٫۶٪ افت داشتند.

هر سه در واکنش به گزارش بازار کار قوی تر از حد انتظار، که تأثیر فوری بر بخش خدمات و از بین بردن محدودیت های مربوط به Covid-19 در مراکز تجاری و اجتماعی نشان دا، به شدت افزایش یافته بودند.

سهامی که مورد توجه قرار می گیرند شامل General Electric (NYSE: GE) و AerCap است که درآخر هفته گزارشی مبنی بر اینكه GE قصد دارد تجارت لیزینگ هواپیمای GECAS خود را در معامله ای به ارزش ۳۰ میلیارد دلار از جمله بدهی بفروشد، ارائه داد.

 

۴- آمازون راه اندازی سرویس تحویل مواد غذایی این شرکت در لندن را تأیید کرد

Deliveroo ، تجارت تحویل مواد غذایی مستقر در انگلستان و تحت حمایت آمازون، از جمله برنامه های پیشنهادی عمومی در لندن را تایید کرد. یکی از انبوه معاملات همزمان با اقدام شهری برای تقویت رقابت خود به عنوان یک بازار مالی بعد از Brexit.

فایننشال تایمز گزارش داد که این شرکت ارزیابی ۱۰ میلیارد دلاری را هدف قرار داده است. پس از یک سال که خط تولید برتر آن در سال گذشته ۵۴ درصد رشد کرد و به ۱٫۲ میلیارد پوند رسید و زمانی که رستوران ها و غذاخوری ها را مجبور بودند به دلیل سیوع ویروس کرونا سفارشات خود را به خدمات تحویل بسپارند، این شرکت از این بیماری سود برد. سودی که هم بی سابقه بود و هم برخی معتقدند تکرار آن بعید است. از زمان اعلام واکسن  Pfizer (NYSE: PFE) و BioNTech در ماه نوامبر، سهام اصلی رقیب اروپایی این کمپانی، Just Eat Takeaway، بیش از یک سوم کاهش یافته است.

ارقام Deliveroo حاکی از سودآوری آن در سطح EBITDA فقط برای دو سه ماهه سال بود. این نشان می دهد که انتظار می رود با توجه به اولویت رشد، برای مدتی ضرر و زیان داشته باشد. این شرکت در سال گذشته ۲۲۴ میلیون پوند ضرر خالص داشته است.

 

۵- نفت پس از حمله به تأسیسات سعودی به بالای ۷۰ دلار می رسد

قیمت نفت پس از آنکه شورشیان حوثی در یمن یک حمله هواپیمای بدون سرنشین و موشکی علیه تأسیسات مختلف صنعت نفت در عربستان سعودی انجام دادند، قیمت نفت به بیش از ۷۰ دلار افزایش یافت. در پی این حملات هیچ خسارت قابل توجهی به تأسیسات وارد نشده و هیچ خسارت جانی نیز نداشته است.

آرامکو (SE: 2222) اعلام کرده است که عملیات تأسیسات تحت تأثیر قرار نگرفته است.

پس از تصمیم اوپک و متحدانش در برابر افزایش چشمگیر تولید در آوریل، قیمت ها به بازاری که در حال حاضر در سطح بالایی قرار دارد اطمینان خاطر نشان دادند و در بیش از یک سال گذشته به بالاترین سطح رسیده بودند. تا ساعت ۱۵:۰۰، هر دو قرارداد آتی معیار از بالاترین سطح خود برخوردار شدند. معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۰٫۳٪ افزایش به ۶۶٫۲۷ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت برنت با ۰٫۲٪ افزایش به ۶۹٫۵۰ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.