0

پنج نکته طلایی (Mar-05)

افت اوراق قرضه‌ی ایالات متحده بر بازارهای جهانی اثر گذاشته است، اما به نظر می رسد وال استریت با یک رشد کم باز می شود. انتظار می رود حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی از سطح ماه ژانویه بالاتر باشد. تصمیم اوپک در مورد عدم افزایش تولید باعث رالی قیمت نفت شده و تحلیلگران سطح پیش بینی‌های خود را افزایش دادند و چین هدف رشد تولید ناخالص داخلی خود را برای امسال کمتر از آنچه انتظار می رفت تعیین کرده است.

 

۱. نظرات پاول و تاثیرات آن بر بازارهای جهانی

افت اوراق قرضه ایالات متحده که ناشی از اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در سخنرانی روز پنجشنبه بود، در بازارهای جهانی تاثیر داشت، اگرچه سهام‌های اروپا پس از افت در ابتدای بازار، رشد کردند.

پاول مجدداً تأكيد كرد كه تا زمان پيشرفت چشمگيري در كاهش بيكاري، فدرال رزرو عجله‌ای براي تغییر دد سياست پولي نخواهد داشت. اظهارات وی عملکرد خزانه داری ۱۰ ساله را به ۱٫۵۵٪ و ۳۰ ساله را نیز به ۲٫۳۵٪ رساند. هر دو بعداً کاهش بافتند، اما افزایش این نرخ‌ها خطر آشکاری برای روند بازپرداخت وام است. نرخ وام ۳۰ ساله در روز پنجشنبه به ۳٪ رسید.

پاول اعلام کرد تا زمانی که بازارها در انظباط هستند، فدرال از افزایش بازده مشکلی ندارد.

 

۲. هدف رشد چین

چین هدف رشد جدیدی را برای سال ۲۰۲۱ پایین‌تر از اکثر انتظارات، صادر کرد.

در کنگره ملی، جلسه‌ای که اولویت‌های اقتصادی سال را تعیین میکند، نخست وزیر چین هدف ۶ درصدی رشد تولید ناخالص داخلی را اعلام کرد، در حالی که صندوق بین المللی پول در آخرین چشم انداز اقتصادی جهانی، پیش بینی ۷٫۹ درصدی را اعلام کرده بود.

این ارقام حاکی از آن است که پکن با توجه به افزایش شدید بدهی‌های دولتی و خصوصی در ۱۲ ماه گذشته، میخواهد برخی از اقدامات حمایتی قدرتمندی را که سال گذشته اعمال کرده بود، پس بگیرد. ناظر عالی بانکی کشور هفته گذشته در مورد حباب در بازارهای مختلف، از جمله در املاک و مستغلات داخلی هشدار داده بود.

قیمت فلزات اساسی که در روز پنجشنبه به شدت کاهش یافته بود، بهبود یافت.

 

۳. سهام‌ها بالاتر باز می شوند

سهام‌های ایالات متحده قرار است پس از ضررهای پنجشنبه نسبتاً بالاتر باز شوند، اما تریدرها محتاط خواهند بود.

تا ساعت ۱۵:۱۰، معاملات آتی داو جونز ۸۱ واحد یا ۰.۳٪ رشد کرده بود، S&P500 نیز ۰.۲٪ افزایش یافته بود و نزدک که روز گذشته بیشترین افت خود در نزدیک سه ماه را تجربه کرد، ۰.۱٪ رشد کرده است.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار میگیرند، شامل Broadcom، Constco و Gap است که همگی روز گذشته گزارشات درآمد بهتر از انتظار را ارائه کردند.

 

۴. رشد حقوق و دستمزد

به نظر می رسد اقدامات در بازار سهام و اوراق قرضه حداقل تا ساعت ۱۷:۰۰ که گزارش ماهانه‌ی بازار کار منتشر می شود، بدون هیجان باقی بماند.

تحلیلگران انتظار دارند اقتصاد ایالات متحده ۱۸۲۰۰۰ شغل غیر كشاورزی را در ماه تا اواسط فوریه افزوده باشد كه این دومین بهبود ماهانه‌ استخدام را نشان می دهد. با این حال، تحلیلگران همچنین بررسی خواهند کرد که در نرخ مشارکت در نیروی کار چه اتفاقی افتاده است که در ژانویه به کمترین میزان خود از ژوئن رسیده است و کارگران ناامید دیگر به دنبال کار نیستند.

این آمار یک روز پس از افزایش ناچیز مطالبات هفتگی بیکاری در روز پنجشنبه اعلام می شود.

همچنین ارقام تراز تجاری ایالات متحده برای ماه فوریه به طور همزمان اعلام خواهد شد.

 

۵. قیمت نفت پس از نشست اوپک

به دنبال تصمیم غافلگیرکننده‌ اوپک و متحدانش برای ثابت نگه داشتن تولید در ماه آوریل، قیمت نفت خام از ژانویه ۲۰۲۰ به بالاترین حد خود رسید. بسیاری انتظار افزایش ۱٫۵ میلیون بشکه‌ای در روز یا بیشتر را داشتند.

این تصمیم به این معنی است که اگر اقتصاد نیمکره‌ شمالی پس از افزایش مبتلایان به کرونا در زمستان بتواند مجدداً بازگشایی شود، احتمالاً روند کاهشی در انبارهای جهانی تسریع می شود. سیتی گروپ اکنون پیش بینی میکند قیمت برنت تا پایان ماه به ۷۰ دلار در هر بشکه برسد و تحلیلگران گلدمن ساکس انتظار دارند قیمت آن در سه ماهه‌ی سوم سال ۸۰ دلار باشد.

این خبر همچنین باعث صعود سهام‌های نفت و گاز شدند، به طوری که تعداد انگشت شماری از شرکت‌های بزرگ اروپایی و سهام‌های خدمات نفتی در اروپا به بالاترین قیمت‌های ۱۳ ماهه‌ی خود رسیدند.

این تصمیم همچین با توجه به اینکه تصمیم اوپک نشان می دهد که شیل ایالات متحده به این زودی احیا نخواهد شد، در داده‌های شمارش دکل Baker Hughes تاثیر گذار خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.