0

پنج نکته طلایی (Mar-04)

افت سهام فناوری جهانی، با ضررهای سنگین در بخش آسیا و اروپا، در کل جهان فراگیر می شود. بازده ده ساله اوراق قرضه در آستانه آخرین سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در حدود ۱٫۴۷٪ قرار دارد. گزارش ادعاهای بیکاری منتشر می شود و کشورهای عضو اوپک جهت تعیین سهمیه تولید برای ماه آوریل، با روسیه دیدار می کنند.

 

۱- ریزش بخش فناوری جهانی همچنان ادامه دارد. فلزات نیز افت داشتند

افت سهام فناوری در سراسر جهان پس از آنکه افزایش دیگری در بازده اوراق قرضه موجب افت شدید در Nasdaq Composite در روز چهارشنبه شد، ادامه یافت.

CSI 300 چین در روز پنجشنبه بیش از ۳ درصد ریزش داشت، در حالی که KOSPI کره جنوبی ۱٫۵ درصد از دست داد. شاخص فناوری Euro Stoxx نیز تقریبا ۳٪ سقوط کرد، تولیدکنندگان تراشه و شرکت های پرداختی یشترین بازدهی را داشتند.

با این حال، ضررها محدود به فناوری نبودند. فلزات اساسی نیز به شدت افت داشتند. معاملات آتی مس نزدیک به ۵ درصد سقوط کرد و به زیر ۴ دلار در هر پوند بازگشت، در حالی که معاملات آتی نیکل در لندن ۷٫۵ درصد افت داشت که این سقوط ها  افت شدید سهام معدن در لندن منعکس شد.

در همین حال، بازده ۱۰ ساله ایالات متحده در حدود ۱٫۴۷ ثابت بود.

 

۲- گزارش ادعاهای بیکار و سخنرانی پاول

افزایش ناراحتی در مورد مسیر نرخ بهره تمرکز بر سخنرانی رئیس فدرال جروم پاول در ساعت ۲۰:۰۵، را شدیدا افزایش داده است

هیچ یک از اعضای با نفوذ کمیته بازارهای فدرال تاکنون در اظهار نظرهای عمومی خود نگرانی واقعی در مورد بازده اوراق قرضه را نشان نداده اند و بیشتر بر روی ضعف اساسی در بازار کار تمرکز کرده اند.

گزارش ادعاهای بیکاری هفته ساعت ۱۷:۰۰ منتشر می شود. تحلیلگران پیش بینی می كنند كه در ادعاهای اولیه تا حدود ۷۵۰،۰۰۰ افزایش داشته باشد. اطلاعات سفارشات کالاهای کارخانه ای ایالات متحده در ماه فوریه در همان زمان منتشر می شود، در حالی که نظرسنجی Challenger Job Cuts برای ماه فوریه یک ساعت زودتر انجام می شود.

 

۳- ریزش سهام ادامه دارد

سهام ایالات متحده در حالی باز می شود که قرار است زیان روز چهارشنبه را افزایش دهد. زیرا ترس از افزایش نرخ بهره باعث تضعیف ارزیابی هایی می شود که هنوز توسط بسیاری از شرکت ها، به ویژه در فضای فناوری انجام می شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۱۴۷ واحد یا ۰٫۵ درصد افت داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با افت ۰٫۷ درصدی روبرو شدند و معاملات آتی Nasdaq 100 با افت ۰٫۹ درصدی باز هم ناکارآمد بودند. سهام تسلا، اپل (NASDAQ: AAPL) ، انویدیا (NASDAQ: NVDA) ، مایکروسافت (NASDAQ: MSFT) و سهام AMD در معاملات پیش از بازار کاملاً نزولی بودند. سهام آمازون (NASDAQ: AMZN) پس از خبرهایی مبنی بر اینکه در حال مذاکره برای تأمین حقوق پخش انحصاری برای تعداد زیادی از بازی های NFL است ، اندکی افت داشت.

Broadcom پس از بسته شدن بازار، گزارش درآمد خود را اعلام خواهد کرد.

 

۴- نشست اوپک پلاس برای تعیین قیمت های آوریل

بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان سهمیه تولید را برای آوریل تعیین خواهند کرد. پیش جلسه کمیته نظارت بر بازار اوپک بدون توصیه رسمی به وزرائی که در ۱۶:۳۰ شروع به توافق خواهند کرد، به پایان رسید.

به گفته تحلیلگران، افزایش تولید کمتر از ۱٫۵ میلیون بشکه در روز برای قیمتها صعودی خواهد بود، با این استدلال که تقاضای جهانی به اندازه کافی بهبود یافته است تا بتواند عرضه اضافی را جذب کند. مورد نامعلوم بزرگ این است که عربستان سعودی چه زمانی از قطع ۱ میلیون بشکه در روز که به طور یکجانبه برای فوریه و مارس انجام داده است، دست خواهد کشید.

قیمت نفت خام کمی کاهش یافت: معاملات آتی نفت خام با ۰٫۳٪ کاهش به ۶۱٫۰۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت برنت با ۰٫۳٪ کاهش به ۶۳٫۹۱ دلار در هر بشکه رسید.

 

۵- ملوین کمتر از نیمی از ضرر خود را باز می گرداند

صندوق پرچین مورد هدف کاربران یک صفحه گفتگوی Reddit تحت فشار سهام GameStop (NYSE: GME) در ماه گذشته، هنوز آسیب های این تنش ها را نشان می داد.

CNBC، به نقل از منابع ناشناس، گفت که Melvin Capital پس از افت ۵۳ درصدی در ژانویه، بازدهی ۲۱٫۷ درصدی را در ماه فوریه ثبت کرد.

ملوین با تزریق سرمایه از شرکت سرمایه گذاری Steven Cohen’s Point 72 و Ken Griffin’s Citadel نجات یافت.  Ken Griffin’s Citadel شرکتی است که بزرگترین خریدار داده های جریان سفارش از کارگزاری آنلاین Robinhood است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.