0

پنج نکته طلایی (Mar-03)

ایالات متحده تا ماه می واکسن کافی برای همه‌ی بزرگسالان خواهد داشت و تگزاس به محدودیت‌های شغلی پایان می دهد و قانون اجبار ماسک را لغو می کند. ADP گزارش‌های حقوق و دستمزد خصوصی خود را برای ماه فوریه منتشر می کند، سهام بالاتر باز می شود و از ضررهای خود باز می گردند و بانک مرکزی اروپا نظر خود را در مورد توقف افزایش بازده اوراق قرضه تغییر داده است. قیمت نفت قبل از اجلاس اوپک پلاس دوباره رشد کرده است و اطلاعات موجودی ایالات متحده اعلام می شود.

 

۱- واکسن به مقدار کافی، لغو اجبار ماسک در تگزاس

پس از عقد قرارداد بین جانسون و جانسون (NYSE: JNJ) و مرک که به طور قابل توجهی ظرفیت تولید واکسن  J & J تازه تأیید شده علیه Covid-19 را گسترش می دهد، اقتصاد ایالات متحده در شرف سریعتر از آنچه در ابتدا تصور می شد بازگشایی می شود.

رئیس جمهور بایدن گفت که این معامله باید این اطمینان را بدهد که همه بزرگسالان آمریکایی تا پایان ماه می (دو ماه زودتر از آنچه تصور می شد) واکسینه شوند. این امر احتمال بازگشایی زودهنگام و کامل بخش گردشگری و به ویژه مهمان نوازی را افزایش می دهد.

در توسعه‌ای جداگانه، اما مرتبط، تگزاس به بزرگترین ایالتی تبدیل شد که قانون استفاده از ماسک و محدودیت‌ها را برمیدارد.

 

۲- استرالیا پس از کرونا طعم زندگی را می چشد

استرالیا به نیمکره شمالی نوعی طعم و مزه داده است که بازگشایی اقتصاد برای تابستان را می توان انتظار داشت.

“کشور خوش شانس” گزارش رشد ناخالص داخلی ۳٫۱٪ در سه ماهه آخر سال گذشته، بسیار بالاتر از انتظارات ۲٫۵٪، را ارائه کرد. بسیاری از سیاستگذاران، از جمله اندرو بیلی، رئیس بانک انگلیس، افزایش چشمگیر هزینه های خدمات به ویژه با برداشتن قرنطینه را پیش بینی کرده اند.

با این وجود وضعیت کنونی نگران کننده‌تر است. ایتالیا پس از افزایش موارد ابتلا، از برنامه‌هایی برای تشدید محدودیت‌های تجاری و اجتماعی در برخی مناطق خبر داد و لهستان گزارش داد که از زمان کاهش مقررات، مبتلایان جدید آن دو برابر شده است. آلمان قرار است اواخر این هفته محدودیت‌های خود را کاهش دهد. در همین حال، PMIهای نهایی ناحیه‌ی یورو نشان میدهند که فعالیت کلی هنوز در ماه فوریه نزولی است، البته با سرعت کمتری.

 

۳- سهام‌ بالاتر باز می شود، نگاه ها به گزارش ISM

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است در پاسخ به چشم انداز روشن‌تر برای بازگشایی اقتصاد به طور قابل توجهی بالاتر باز شوند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۱۵ واحد یا ۰.۷٪ رشد کرده بود، S&P500 نیز ۰.۶٪ افزایش یافته بود و نزدک هم شاهد رشد ۰.۷ درصدی بود.

در حالی که فصل گزارش درآمد رو به پایان است، Brown Forman، Marvel و Dollar Tree امروز گزارش درآمد خود را اعلام می کنند. به احتمال زیاد توجه به گزارش حقوق و دستمزد خصوصی ADP برای ماه فوریه، ساعت ۱۶:۴۵ باشد. بررسی غیر تولیدی ISM نیز در ساعت ۱۸:۳۰ اعلام می شود.

 

۴- بانک مرکزی اروپا نسبت به افزایش بازده اوراق قرضه آرامش خاطر نشان کرد

به گزارش بلومبرگ بانک مرکزی اروپا در مورد نیاز به واکنش در برابر افزایش اخیر بازده اوراق قرضه تغییر نظر داده است.

منابع نزدیک به بانک می گویند که با توجه به اینکه فروش اخیر نشان دهنده‌ی بهبود موجه احساسات در مورد چشم انداز اقتصادی است، این بانک نیازی به افزایش خرید اوراق قرضه ندارد. هفته گذشته، رئیس آن، کریستین لاگارد، گفته بود که بانک مرکزی اروپا از نزدیک بازده‌ی اوراق قرضه را زیر نظر خواهد گرفت.

بانک‌های مرکزی هفته‌ی گذشته درجات مختلفی از نگرانی در مورد فروش اوراق قرضه را نشان دادند. Lael Brainard، فرماندار بانک مرکزی فدرال، روز سه شنبه گفت که او این مسئله را “چشم نواز” می داند اما تکرار کرد که مدتی طول خواهد کشید تا اینکه فدرال رزرو موضع خود را در مورد خرید اوراق بهادار تغییر دهد. در همین حال، بانک رزرو استرالیا طی هفته گذشته به شدت تلاش کرد تا روند صعودی بازده‌ی اوراق قرضه سه ساله و ۱۰ ساله را متوقف کند.

 

۵- نرخ نفت قبل از نشست اوپک پلاس

قیمت نفت خام پس از یک سری اظهار نظرهای خوب مقامات مهم در مورد وضعیت بازار جهانی قبل از نشست مهم “اوپک پلاس” در روز پنجشنبه که در آن سهمیه‌ تولید عربستان، روسیه و دیگران برای ماه آوریل تعیین می شود، دوباره رشد کرد.

تحلیلگران هشدار می دهند که عناوین عدم تغییر در تولید در سطح اوپک می تواند افزایش واقعی تولید عربستان سعودی را که به طور یک جانبه تولید خود را برای فوریه و مارس ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد، مخفی کنند.

تا ساعت ۱۵:۱۵، معاملات آتی نفت خام آمریکا ۱.۸٪ رشد کرد و به ۶۰.۸۲ دلار رسیده بود و برنت نیز با رشد ۱.۸ درصدی به ۶۳.۸۴ دلار رسیده بود و نگرانی در مورد گزارش موسسه نفت آمریکا از رشد ذخایر نفت را از بین بردند.

اطلاعات دولت در ساعت ۱۹:۰۰ گزارش میشود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.