0

پنج نکته طلایی (Mar-01)

بانک‌های مرکزی در برابر خرس‌های بازار اوراق قرضه عقب نشینی کرده و بازده را پایین آورده‌اند. بهبود تولید در چین کند شده است، اما رشد اروپا و ژاپن سرعت گرفته است. بررسی ISM همراه با داده‌های هزینه ساخت ارائه می شود. FDA واکسن جانسون و جانسون را تأیید کرد. سهام‌ بالاتر باز می شوند و قیمت نفت خام نیز پس از رد گفتگو با ایالات متحده توسط ایران افزایش یافت و این امر تأکید می کند که مسیر لغو تحریم‌های صادرات ایران سخت تر و طولانی تر خواهد بود.

 

۱- خرید بیش از حد اوراق بلندمدت توسط بانک‌ مرکزی استرالیا

با اولین نشانه‌ی نگرانی از بانک‌های مرکزی از کسانی که با انتظار افزایش نرخ تورم، بازده را افزایش میدهند، نوسانات بازار اوراق قرضه کاهش یافت.

به دنبال مداخله بانک رزرو استرالیا برای حفظ بازده‌ی اوراق قرضه سه ساله در هفته گذشته، این بانک دو برابر مقدار برنامه ریزی شده اوراق بلندمدت را خریداری کرد. بانک مرکزی اروپا همچنین جزئیات خرید اوراق قرضه هفته‌ی گذشته‌ی خود را منتشر خواهد کرد که نشان می دهد این بانک چقدر مشتاق بوده است تا از آنچه “سختگیری بی دلیل شرایط مالی” می خواند جلوگیری کند.

جان ویلیامز و لائل برینارد از فدرال رزرو  به ترتیب در سخنرانی‌های خود در ساعت ۱۷:۳۰ تحولات بازار اوراق قرضه را ارزیابی می کنند. بازده‌ی ۱۰ ساله ایالات متحده به ۱٫۴۳٪ کاهش یافته و بازده‌ی ۱۰ ساله آلمان به ۰.۳۰-٪ رسیده است.

 

۲- اقتصاد چین ضعیف بوده است، اما ژاپن و اروپا رشد داشتند

جهش اقتصادی ناشی از افت بازار اوراق قرضه در آخرین دور از بررسی‌های تجاری در سراسر جهان تا حد زیادی بدون تغییر به نظر می رسید. شاخص مدیران خرید ژاپن در طی دو سال به بالاترین حد خود رسیده است و کره جنوبی یک ماه قوی دیگر از صادرات و واردات را ثبت کرده است.

شاخص مدیران خرید نهایی در اکثر مناطق اروپا رشد کرده است. تولید ناحیه یورو با رسیدن به سطح ۵۷.۹ بهترین عملکرد از اوایل سال ۲۰۱۸ را داشت و PMI انگلستان نیز تا ۵۵.۱ رسید.

اما شاخص Caixin PMI چین، به پایین‌ترین حد در ۹ ماه گذشته سقوط کرد. تحلیلگران گفتند که این ارقام با توجه به زمان تعطیلات سال نو تعیین شده است، اما افت ماهانه برای سومین بار تکرار شده و شاخص را به پایین‌ترین سطح در ۹ ماه گذشته رسانده است که نشان می دهد بهبود تولید چین در حال تمام شدن است.

 

۳- سهام‌ها بالاتر باز میشوند

با کاهش نوسانات در بازار اوراق قرضه، سهام‌های ایالات متحده قرار است بالاتر باز شوند و بر روی بسته‌ی حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری تمرکز کنند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۷۳ واحد یا ۰.۹٪ رشد کرده بود، S&P500 یک درصد و نزدک نیز ۱.۲٪ رشد کرده بودند.

سهامی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرد شامل Walmart است که در آخر هفته گزارش شده بود دو مدیر ارشد گلدمن ساکس را استخدام کرده است تا برنامه‌های خود را برای یک عملیات بانکی تسریع کند. با توجه به پیامدهای ایجاد شده برای رقابت شدید، ممکن است این گزارش‌ها برای سهام‌های بانکداری نیز مهم باشند.

با وجود این که فصل گزارش درآمد تقریباً تمام شده است و در میان خبرها از بازگشایی اقتصادی، شرکت برنامه‌ی کار در منزل Zoom گزارش درآمد خود را اعلام می کند.

 

۴- سازمان غذا و دارو واکسن جانسون و جانسون را تایید کرد

روند بازگشایی اقتصاد در آخر هفته دوباره تقویت شد زیرا سازمان غذا و دارو مجوز استفاده اضطراری را به واکسن جانسون و جانسون داد.

داروی J&J سومین واکسنی است که تایید را در ایالات متحده دریافت می کند و قول داده است تا عرضه‌ی داروهای بی خطر و موثر خود را به طور قابل توجهی گسترش دهد. اطلاعات اولیه حاکی از آن است که این واکسن بر روی کنترل انتقال توسط افرادی که هیچ نشانی از بیماری ندارند نیز موثر است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آلمان باید در تصمیم خود مبنی بر عدم تزریق واکسن آسترازنکا برای افراد بالای ۶۵ سال، تجدید نظر کند. تصمیمی که سرعت ارائه‌ی واکسن را در بزرگترین اقتصاد اروپا کاهش داده است.

 

۵. رشد قیمت نفت در پی رد پیشنهاد مذاکره از طرف ایران

معاملات آتی نفت خام روند صعودی خود را از سر گرفته‌اند. همچنین اخباری مبنی بر اینکه ایران پیشنهاد مذاکرات مستقیم با ایالات متحده در مورد بازگشت به برجام را رد کرده است، از این روند پشتیبانی میکند.

هم آمریكا و هم ایران در حال نقض توافق هستند، ایران فلز اورانیوم را كه به گفته تحلیلگران میتواند برای استفاده در بمب‌های هسته‌ای استفاده شود، پالایش میكند و آمریكا نیز تحریم‌هایی را اعمال میكند كه صدمات زیادی به صادرات نفت خام ایران و سایر اقتصاد آن وارد كرده است.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی نفت خام آمریکا ۱.۳٪ رشد کرده و به ۶۲.۳۰ دلار رسیده بود و برنت نیز با رشد ۱.۲ درصدی به ۶۵.۲۱ دلار رسیده بود.

تحلیلگران می گویند ممکن است با شروع فصل تعمیر و نگهداری در پالایشگاه‌های چین تقاضا برای واردات نفت کند شود و این روند صعودی با چالش روبرو شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.