0

پنج نکته طلایی (Feb-17)

یخبندان عظیم در تگزاس همچنان ادامه دارد و قیمت نفت را به بالاترین حد در ۱۳ ماه گذشته می رساند. بازده اوراق قرضه، به بالاترین سطح ۱۲ ماهه می رسد. وارن بافت سرمایه گزاری خود را بر روی Apple (NASDAQ: AAPL) کم کرده و پولش را به Verizon (NYSE: VZ) و Chevron (NYSE: CVX) می سپارد. گزارش داده های خرده فروشی و تولیدات صنعتی اعلام می شود است.

 

۱- تگزاس هنوز در یخبندان است. نفت در بالاترین سطح ۱۳ ماهه قرار دارد

بحران انرژی متاثر از تگزاس به چهارمین روز خود رسید و صدها هزار خانوار و مشاغل در سراسر ایالت بدون برق باقی ماندند.

اپراتور شبکه ERCoT اواخر روز سه شنبه  اعلام کرد “در حال بازگرداندن شرایط به حالت معمول هستیم”، اما خاطرنشان کرد که انتظار می رود خاموشی ها تا چهارشنبه ادامه داشته باشد.

این بخش افزود: “واحدهای تولیدی در انواع سوخت همچنان با سرما دست و پنجه نرم می کنند.”

برخلاف گزارش های اولیه که علت اصلی خرابی ها را خرابی توربین های بادی ایالت می دانند، اکنون مشخص شده است که همه منابع نیرو تحت تأثیر برودت هوا قرار گرفته اند. تأمین گاز نیز نه تنها تحت تأثیر چاه های منجمد قرار گرفته، بلکه تقاضای بیشتر نیز منجر به افت فشار خط لوله شد.

به دلیل توقف تولید نفت تگزاس، قیمت های نفت خام در سطح بالایی باقی می مانند. هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰٫۹٪ افزایش به ۶۰٫۹۴ دلار رسید در حالی که برنت با ۱٫۱٪ رشد به ۶۴٫۰۶ دلار رسید.

 

۲-  اوراق قرضه

پس از آنکه رئیس جمهور جو بایدن با وعده دادن مجدد “هزینه های کلان” برای حمایت از بهبود اقتصادی، بازدهی اوراق خزانه داری ایالات متحده به بالاترین میزان در نزدیک به یک سال گذشته رسید.

بازده‌ی ۱۰ ساله پیش از افت به ۱.۲۹٪ تا ۱.۳۳٪ رشد کرد. بازده‌ی ۳۰ ساله نیز پیش از رسیدن به ۲.۰۶٪ به ۲.۱۱٪ رسیده بود. نرخ‌های short توسط فدرال نزدیک صفر مانده‌اند. منحنی عملکرد اکنون در بالاترین حد خود در طی سالهای اخیر است.

در حالی که بازدهی بالاتر شاخص دلار را به بالاترین سطح در هفته گذشته رسانده است، اما روند شرط بندی بر روی کاهش نرخ ارز فیات را متوقف نکرده است. قیمت بیت کوین نیز با ۵٪ افزایش به ۵۱،۵۰۰ دلار رسیده است.

 

۳- سهام برای باز کردن پایین تنظیم می شوند

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است پس از ارسال سوابق جدید در روز سه شنبه، کمی آرام بگیرد. این امر کمی به سبب عملکرد سهام  بخش انرژی که تحت تاثیر سرمای هوا قرار گرفته، اتفاق میافتد.

در ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۱۱ واحد کاهش یافت (کمتر از -۰٫۱٪ ) در حالی که قرارداد آتی S&P 500   ۰٫۱٪ و NASDAQ  ۰٫۲٪  افت داشتند.

Shopify (NYSE:SHOP), Analog Devices (NASDAQ:ADI) and Hilton International در صدر ارنینگ های مهم امروز هستند. همچنین Marathon Oil (NYSE:MRO) و Albemarle (NYSE:ALB) نیز بعد از بسته شدن بازار؛ گزارش می دهند.

 

۴- صحبت های بافت در مورد اپل

وارن بافت پیشبینی خود را بر روی اپل اعلام کرد و برخی از دلایل پیشبین های خود را سرمایه گزاری های چند میلیارد دلاری Chevron ، Verizon و کارگزار بیمه Marsh & McLellan دانست.

سهم Berkshire در Verizon، بزرگترین شرکت حمل و نقل ایالات متحده، از ۳۱ دسامبر ۸٫۶ میلیارد دلار ارزش داشت، در حالی که سهام آن در Chevron به ۴٫۱ میلیارد دلار رسیده بود.

برکشایر با سهام ۱۲۰ میلیارد دلاری، بزرگترین سرمایه گذار سازمانی در اپل باقی مانده است.

 

۵- گزارش خرده فروشی و تولید صنعتی

تقویم اقتصادی امروز پس از یک وقفه کوتاه مجدداً شلوغ است. مهمترین گزارش خرده فروشی در ژانویه در ساعت ۱۶:۰۰ خواهد بود که انتظار می رود آسیب های قرنطینه ی گسترده در آغاز سال ۲۰۲۱ را نشان دهد، با این حال انتظار می رود با توجه به تحلیلگران پیش بینی سود ۱٫۱٪ برای اولین بار در چهار ماه رشد کند.

۴۵ دقیقه بعد در ساعت ۱۶:۴۵ اطلاعات تولیدات صنعتی برای ژانویه اعلام می شود. انتظار می رود برای چهارمین ماه متوالی افزایش یابد، البته کمتر از ۰٫۵٪. نظرسنجی های منطقه ای مانند شاخص تولید امپایر استیت، که روز سه شنبه منتشر شد، به طور کلی قوی تر از حد انتظار بود.

انجمن ملی خانه سازان همچنین گزارش ماهانه خود در مورد قیمت مسکن را منتشر می کند.

میزان خسارت قرنطینه مجدداً با کاهش سالانه ۲۶ درصدی فروش خودروهای اروپا در ژانویه مشهود بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.