0

پنج نکته طلایی (Feb-12)

گزارش درآمد دیزنی بهتر از انتظارات بود و سایت دوست یابی بامبل در اولین حضور خود در بازار بسیار رشد خوبی کرد. دموکرات ها با پیشنهاد حداقل دستمزد ۱۵ دلاری جلو می آیند، در حالی که اقتصاد انگلیس بیشترین کاهش در ۳۰۰ سال گذشته را تجربه می کند و سرانجام نفت به برخی از احتیاط‌های اوپک در مورد چشم انداز تقاضا واکنش نشان داد.

 

۱- پیشنهاد حداقل دستمزد

نانسی پلوسی سخنگوی مجلس گفت: پیشنهاد دموکرات ها برای پیش نویس نهایی بسته محرک حداقل ۱۵ دلار دستمزد خواهد بود.

در صورت اجرای این پیشنهاد، می تواند تأثیرات گسترده ای بر ساختار هزینه های مصرف کننده در ایالات متحده، همراه با خطرات اشتغال با دستمزد پایین داشته باشد.

دفتر بودجه کنگره در اوایل هفته جاری گفت که این اقدام می تواند شامل ۱٫۴ میلیون شغل باشد، اما ۹۰۰۰۰۰ نفر از فقر نجات می یابد که باعث افزایش حقوق و دستمزد حدود ۲۷ میلیون نفر، یعنی بیش از ۱۰٪ از نیروی کار ایالات متحده می شود.

در واشنگتن، وکلای دونالد ترامپ پس از استراحت دادستان های دموکرات در روز پنجشنبه، اظهارات خود را ارائه می دهند. به نظر می رسد احتمال محکومیت رئیس جمهور سابق بسیار کم است.

 

۲- تولید ناخالص داخلی انگلیس

اقتصاد انگلیس سال گذشته به دلیل ترکیبی از بیماری کرونا و کاهش سرمایه گذاری در تجارت به دلیل وضعیت Brexit، شاهد بیشترین افت در ۳۰۰ سال گذشته بوده است. تولید ناخالص داخلی ۷٫۸٪ کاهش یافته که به طرز شگفت انگیزی از حد انتظار بالاتر است. این عدد ۸٫۱-٪ پیش بینی شده بود.

رشد سه ماهه‌ی ۱٪ تا دسامبر به این معنی است که کشور احتمالاً از رکود فنی خارج خواهد شد. انگلستان بیشتر از سایر کشورها در واکسیناسیون مردم خود پیشرفت کرده است، اما نگرانی در مورد اثربخشی واکسن‌ها علیه گونه‌های جدید ویروس امیدها برای آزادی زودهنگام از انسداد را ناامید میکند.

نخست وزیر این کشور، بوریس جانسون، با فشار از طرف حزب خود برای اطمینان از بازگشایی مدارس در اوایل ماه مارس(اسفند)، همانطور که قول داده شده بود، در ۲۲ فوریه برنامه‌ی خروج از قرنطینه را ارائه خواهد کرد. پوند در برابر دلار ۰٫۲٪ افت کرد اما نزدیک بود تا هفته را با یک رشد متوسط ​​نزدیک به بالاترین نرخ ۳۴ ماه گذشته تمام کند.

 

۳- سهام‌ها پایین‌تر باز میشوند

سرمایه گذاران در آخرین روز هفته به دنبال حفظ سود خود هستند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۷۳ واحد یا ۰٫۲٪ افت کرده بود، S&P500 نیز ۰٫۳٪ کاهش یافته بود و نزدک هم شاهد افت ۰٫۳ درصدی بود.

در روز پنجشنبه، شرکت بامبل که سال گذشته ۱۲۶ میلیون دلار درآمد داشت، ۶۴٪ افزایش یافت تا اولین روز خود را با ارزش بازار ۷٫۷ میلیارد دلار تمام کند.

سهام دیگری که احتمالاً مورد توجه قرار خواهد گرفت، والت دیزنی است که انتظارات را در سه ماهه اخیر خود پشت سر گذاشته و بیش از ۸ میلیون مشترک به کانال دیزنی پلاس خود اضافه کرده است. سهام آن در معاملات پیش گشایش بازار ۲٫۲٪ افزایش یافته و رکورد جدیدی زده است.

امروز رئیس بانک مرکزی فدرال نیویورک ، جان ویلیامز در ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر به وقت ایران سخنرانی خواهد کرد و ممکن است به موضوع قیمت دارایی و ثبات مالی بپردازد. شاخص احساس مصرف کننده میشیگان نیز در همان زمان ارائه خواهد شد.

 

۴- افت روبل روسیه

پس از آنکه سرگی لاوروف وزیر امور خارجه‌ی روسیه گفت این کشور آماده قطع روابط دیپلماتیک با اتحادیه اروپا است، روبل روسیه سقوط کرد.

جوزف بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه گفته بود که اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب شدید اعتراضات حمایت از رهبر مخالف روسیه، ناوالنی، نیاز به اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه دارد. افشای اخیر ناوالنی از یک کاخ مجلل ساخته شده برای رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، در ساحل دریای سیاه، نظر مخالفان رژیم به ویژه در میان رأی دهندگان جوان را به خود جلب کرده است.

پیش از این، بانک مرکزی روسیه نرخ اصلی خود را همانطور که انتظار میرفت، در ۴٫۲۵٪ قرار داد.

در جای دیگری از اروپا، جنبش پنج ستاره ایتالیا اعلام کرد که نیز از دولت جدید رئیس سابق بانک مرکزی اروپا، ماریو دراگی، پشتیبانی خواهد کرد، به این معنی که دراگی اکنون توسط همه‌ی احزاب اصلی پشتیبانی میشود.

 

۵- اصلاح قیمت نفت ادامه  دارد

عامل دیگر تضعیف روبل اصلاح بیشتر در قیمت نفت بود، جایی که گاوها نسبتاً کند عمل کردند تا گزارش‌های محتاطانه درباره‌ی چشم انداز بازار جهانی را از آژانس بین المللی انرژی و سازمان کشورهای صادر کننده نفت در روز پنجشنبه دریافت کنند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی نفت خام آمریکا ۰٫۹٪ افت کرده و به ۵۷٫۷۳ دلار در هر بشکه رسیده بود و برنت نیز با افت ۰٫۷ درصدی به ۶۰٫۷۰ دلار در هر بشکه رسیده بود.

تعداد دکل‌های هفتگی Baker Hughes و اطلاعات کمیسیون معاملات آتی کالاها آخرین داده‌های این هفته خواهند بود.

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی باشد

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.