0

پنج نکته طلایی (Feb-11)

سخنرانی جروم پاول از خزانه داری، از سهام پشتیبانی کرد. نرخ  دلار ثابت نگه داشته شد. روسای جمهور ایالات متحده و چین اولین تماس تلفنی خود را برقرار کردند، در حالی که اوپک و IEA به روزرسانی های ماهانه خود را از بازار جهانی نفت منتشر می کنند. در اینجا آنچه شما باید در بازارهای مالی در بدانید ، است.

 

۱- سخنرانی پاول

پس از آنکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو تأکید کرد که با بهبودی اقتصاد ایالات متحده از آسیب های ناشی از بیماری کرونا، حمایت پولی به این زودی ها لغو نخواهد شد، قیمت اوراق خزانه ثابت و ریزش دلار نیز متوقف شد.

در سخنرانی روز چهارشنبه، پاول بر لزوم ادامه سیاست های مالی “با صبر و حوصله” تأکید کرد و مکرراً به آسیب دائمی ناشی از Covid-19  به بازار کار اشاره کرد.

پاول گفت: “نرخ بیکاری منتشر شده در طی دوران Covid به طور چشمگیری از وخامت بازار کار دست کم گرفته است”. وی افزود: به احتمال زیاد هم خانواده ها و هم مشاغل کوچک به “حمایت مستمر” نیاز دارند.

با انتشار ادعاهای هفتگی بیکاری، زمینه نظرات پاول مجدداً در ساعت ۱۷:۰۰ مشخص خواهد شد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، نرخ دلار در برابر شرکای تجاری اصلیش ثابت بود، در حالی که بازده ۱۰ ساله خزانه داری با ۲ واحد کاهش در ۱٫۱۴٪ بود.

 

۲- صحبت های بایدن و شی

رئیس جمهور جو بایدن اولین تماس خود را با همتای چینی شی جین پینگ، در آستانه تعطیلات سال نو میلادی به مناسبت آغاز سال گاو برقرار کرد.

به گفته کاخ سفید، بایدن بر لزوم ترک چین از اقدامات اقتصادی “اجباری و ناعادلانه” مانند استفاده از نیروی کار به شکل برده، به ویژه در استان شین کیانگ که بیشتر مسلمان است، تأکید کرد. وی همچنین توجه خود را به موضوعات حقوق بشر در هنگ کنگ و حمایت مکرر ایالات متحده از تایوان جلب کرد.

به نقل از South China Morning Post ، شی، هنگ کنگ و سین کیانگ را “امور داخلی” چین توصیف کرد.

روابط اقتصادی بین چین و ایالات متحده قرار است به عنوان یک عامل اساسی در بازارهای جهانی باقی بماند، زیرا جهان مایل است ببیند آیا بایدن تغییر مهمی در سیاست قبلی خود، به جز لحن خوبش با چین، نشان خواهد داد یا خیر.

 

۳-  سهام با نگاه به صخبت های پاول، بالاتر باز می شود

سهام ایالات متحده قرار است روز پنجشنبه با حمایت مجدد پاول رئیس فدرال رزرو از تعهد خود به باز نگه داشتن سیاست پولی، مجدداً بالاتر باز شوند. هر گونه شك و ترديد در اينكه ممكن است فدرال رزرو زودتر از زمان برنامه ريزي از محرک خارج شود، روز چهارشنبه پس از آنكه داده هاي تورم مصرف كننده در ژانويه به زير انتظارات رسيد، رد شد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۸۸ واحد یا ۰٫۳٪ افزایش یافت ، در حالی که معاملات آتی S&P 500  ۰٫۴٪  و معاملات آتی Nasdaq  ۰٫۵٪  افزایش داشتند.

سهام   Pepsico (NASDAQ: PEP) ، Kraft Heinz (NASDAQ: KHC)  و Tyson Foods (NYSE: TSN) که نتایج سه ماهه خود را قبل از باز شدن بازار گزارش می دهند در کانون توجهات هستند. والت دیزنی (NYSE: DIS) که پس از پایان بازار گزارش می دهد، بیشتر از سایرین نظرها را به خود جلب می کند.

 

۴- سقوط Uber (NYSE: UBER) پس از گزارش سه ماهه ناامید کننده

پس از آن که Uber گزارشی ناامید کننده ای از سه ماهه آخر سال اعلام کرد، سهامش در معاملات پیش از بازار ۵٪ سقوط کرد.

در حالی که درآمد حاصل از تجارت تحویل مواد غذایی نسبت به سال قبل سه برابر شده بود، درآمد کلی ۲۰٪ (۳٫۱۷ میلیارد دلار ) نسبت به سال قبل به کاهش یافت، که البته چیزی کمتر از ۳٫۵۸ میلیارد دلار پیش بینی شده بود.

مدیر عامل Uber دارا خسروشاهی گفته است که این شرکت در سال جاری سودآور خواهد شد، اما جزئیات جدیدی در مورد زمان دقیق وقوع آن ارائه نکرد. وی خاطرنشان کرد: تجارت فرودگاه که تا ۱۵٪ از سود ناخالص قبل از کرونا را به خود اختصاص داده است، برای بهبودی به زمان نیاز دارد.

 

۵-  گزارش IEA و  OPEC

دولت ایالات متحده اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد ایران دوباره در حال ساخت فلز اورانیوم است که می تواند هسته کلاهک های هسته ای را تشکیل دهد. این تحول احتمالاً هرگونه بازگشت به توافق نامه تحت حمایت سازمان ملل میان این کشور و غرب و در نتیجه هرگونه لغو تحریم هایی که صادرات نفت آن را فلج کرده است، سخت می کند.

معاملات آتی نفت خام ایالات متحده از تحت تاثیر اخبار قرار نگرفتند، اما پس از یک افزایش شدید ۰٫۸٪ ، با کمی کاهش یافت و به ۵۸٫۲۲ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت نیز با ۰٫۹٪ کاهش به ۶۰٫۹۳ دلار رسید.

پیش از این، گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی تأثیر کمی بر قیمت داشت، در حالی که اوپک قرار است ساعت ۱۶:۳۰ آن را بررسی کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.