0

پنج نکته طلایی (Feb-08)

رئیس جمهور جو بایدن در مورد چین و ایران صحبت می کند. هیوندای و کیا با اپل درباره اتومبیل های خودران صحبت می کنند. به لطف برخی از توییت های ایلان ماسک، برخی ارز های رمزنگاری شده افزایش می یابند، گزارش درآمد Hasbro و Loews اعلام می شود و نفت به ۶۰ دلار در هر بشکه رسید.

 

۱- بایدن و رقابت شدید با چین

رئیس جمهور جو بایدن در صحبت هایی طی آخر هفته گفت: ایالات متحده آماده در “رقابت شدید” با چین طی چهار سال آینده است.

به نظر می رسد بایدن در مصاحبه ای با CBS اظهار داشت كه سیاست های ایالات متحده در قبال چین كمتر از سیاست های پیشین خواهد بود، اما از نظر اهداف تفاوت چندانی نخواهد داشت.

بایدن به CBS گفت: “من نمی خواهم این کار را همانطور که ترامپ انجام داد، انجام دهم. ما می خواهیم روی قوانین بین المللی تمرکز کنیم.”

در مصاحبه ای دیگر، بایدن گفت که تحریم های ایران را لغو نمی کند تا ایران را با توجه به میزان غنی سازی سوخت هسته ای به میز مذاکره برگرداند. وی گفت ایران ابتدا باید غنی سازی را متوقف کند.

 

۲- هیوندای و کیا بعد از اینکه گفتگوها با اپل خاتمه یافت، دچار ریزش می شوند

سهام شرکت های خودروسازی کره ای هیوندای و کیا هر دو پس از آنکه اعلام کردند برای مذاکره با اپل برای تولید اتومبیل های برقی خودران در حال مذاکره نیستند، به شدت در سئول سقوط کردند.

هیوندای مذاکرات مراحل اولیه با سازنده آیفون را یک ماه پیش تایید کرده بود. سهام هیوندای در پاسخ به این خبر ۶٫۲٪ سقوط کرد، در حالی که سهام آن در شرکت وابسته اش KIA ، که به عنوان یک شریک احتمالی نیز مطرح شده بود، ۱۵٪ سقوط کرد. در مجموع، این جنبش ها ۸٫۶ میلیارد دلار از ارزش دو شرکت کم کرد.

در جای دیگر بخش صنعت، اولا کالنیوس، مدیر اجرایی دایملر، گفت شرکت او تا پایان دهه نیاز دارد تا خودروهای الکتریکی آن به اندازه اتومبیل های سنتی سودآور باشد.

 

۳- سهام برای ساختن یک سقف جدید آماده می شود

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است در روز دوشنبه و در پس زمینه بهبود وضعیت بهداشت عمومی و پیشرفت مداوم بسته محرک ۱٫۹ دلاری رئیس جمهور بایدن در رکوردهای جدید قرار بگیرد.

مبتلایان جدید Covid-19 برای اولین بار در آخر هفته به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ مورد رسید، در حالی که فشار در ظرفیت بیمارستان نیز کاهش یافته است و فقط با ۸۱،۰۰۰ پذیرش، کمترین میزان از اواخر نوامبر است. AstraZeneca گزارش داد که واکسن آن در برابر نوع جدید ویروسی که برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده است، دارای اثر کمی است.

در ساعت ۱۵:۰۰ معاملات آتی داو جونز ۱۲۳ واحد یا ۰٫۴٪ افزایش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با کمی کمتر رشد کرد و معاملات آتی NASDAQ نیز با اندکی افزایش روبرو شدند.

فصل گزارش درآمدها رو به کاهش است، اما Global Payments ، Hasbro و Loews  قبل از باز شدن بازار گزارش می دهند. در حالی که Simon Property (NYSE: SPG) پس از پایان بازار گزارش می دهد.

 

۴- افزایش مجدد ارزهای رمزنگاری شده

ارزهای رمزنگاری شده در میان تب موجود در شبکه های اجتماعی که توسط ایلان ماسک تحریک شده بود، به روند روبه رشد خود ادامه دادند.

DogeCoin، یک رمز ارز نسبتاً جدید با پشتیبانی از ماسک در یک سری توییت، که بسیاری از آنها ظاهراً جدی نبود، به بالاترین میزان خود یعنی ۸٫۴ سنت افزایش یافت و سود خود را در طی دو هفته گذشته به ۱۵۰٪ رساند.

در همین حال، بیت کوین برای مدت کوتاهی مجدداً بالای ۴۰،۰۰۰ دلار قرار گرفت، در حالی که اتریوم قبل از اینکه کمی اصلاح شود، به ۱،۷۳۵٫۶۰ دلار هم رسید

 

۵- نفت به ۶۰ دلار رسید

به عنوان بخشی از تجمع چند وجهی دارایی های ریسک پذیر در بازارهای جهانی، قیمت نفت خام برای اولین بار در سال به ۶۰ دلار در هر بشکه رسید. قیمت ها توسط سخنان جدی بایدن در مورد ایران پشتیبانی می شدند که این نگرانی را برای از سرگیری سریع و افزایش صادرات نفت ایران از بین برد.

اظهارات بایدن در حالی است که تقاضای بازار به تدریج بهبود می یابد، اما تامین کنندگان عمده همچنان میلیون ها بشکه در روز از تولید کم می کنند.

معاملات آتی نفت خام برنت با ۰٫۹٪ افزایش به ۶۰٫۰۷ دلار در هر بشکه و معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۱٫۲٪ افزایش به ۵۷٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.