0

پنج نکته طلایی (Feb-03)

جف بزوس در اوج از آمازون جدا می شود، گوگل پیش بینی های گذشته در سه ماهه چهارم را نیز انجام می دهد. لیست حقوق و دستمزد ADP گزارش می شود، ماریو دراگی قرار است به عنوان نخست وزیر بعدی ایتالیا اعلام شود و اوپک برای ایجاد تعادل در بازار جهانی نفت خرسند است.

 

۱- استعفای بزوس

جف بزوس که مسلماً با نفوذترین فرد در تجارت جهانی طی ۳۰ سال گذشته است، از سمت مدیر اجرایی آمازون (NASDAQ:   AMZN)  استعفا داد. اندرو جیسی، رئیس خدمات وب آمازون، که بخشی زیادی از سوددهی مجموعه را به عهده دارد، جانشین وی خواهد شد. این جانشینی تا حدودی نمادی از چگونگی فاصله گرفتن شرکت از تجارت الکترونیکی است.

بزوس در حالی اعلام کرد که آمازون نتایج سه ماهه دیگری را برای پیش بینی خود ارائه می دهد که به طور گسترده ای از روند خریدهای آنلاین و کار از راه دور که به دلیل کرونا بسیار سریع تر شده است.

درآمد در سه ماهه گذشته ۴۴٪ افزایش یافت، در حالی که سود بیش از دو برابر شد. سهام در معاملات پیش از بازار ۰٫۱٪ سقوط کرد، شاید با توجه به چشم انداز نظارتی که به طور فزاینده ای چالش برانگیز است و با جیسی مواجه خواهد شد.

 

۲- بازگشت سوپر ماریو؟

رئیس جمهور ایتالیا، سرجیو ماتارلا، از ماریو دراگی درخواست می کند تا دولت بعدی ایتالیا را تشکیل دهد. در صورت موافقت، انتظار می رود که وی کابینه ای عمدتا از تکنوکرات ها را تا انتخابات بعدی که قرار است در ماه می ۲۰۲۳ برگزار شود، تشکیل دهد.

دراگی به وعده های حمایتی احزاب اصلی ایتالیا احتیاج دارد که بسیاری از آنها در گذشته از وی انتقاد کرده اند. زیرا دستور کار اصلاحات مورد حمایت کمیسیون اروپا را بر عهده داشته است. با این حال، جایگاه بالای او در بازارهای مالی به عنوان رئیس سابق بانک مرکزی اروپا، آشکارا به بازارهای سهام و اوراق قرضه ایتالیا دامن زد که ایده دولت دراگی را به جنگ درگیری که منجر به فروپاشی دولت گذشته شد ترجیح می دهند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، FTSE MIB، تا ۲٫۷٪ افزایش یافت، در حالی که اختلاف بین بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله ایتالیا و آلمان با ۱۰ واحد کاهش در ۱۰۵ واحد، کمترین میزان خود از ۲۰۱۶ بود.

 

۳-  وال استریت بالاتر باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بالاتر باز شوند، البته نه با انرژی که باعث رشد بیش از ۱٪ در روز سه شنبه شد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۹ واحد، ۰٫۱ درصد رشد داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500  ۰٫۴  درصد و معاملات آتی Nasdaq  ۰٫۷  درصد رشد داشتند.

سهام متمرکز احتمالاً شامل Alphabet (NASDAQ: GOOGL) است که پس از آنکه درآمد سه ماهه چهارم را به دلیل هزینه های سنگین تبلیغات در فصل تعطیلات خیلی زودتر از انتظار اعلام کرد، ۷٫۴٪ در معاملات پیش از بازار افزایش یافت.

لیست ارنینگ های روز با دسته ای از شرکت های بهداشتی، از جمله Biogen (NASDAQ: BIIB) ، AbbVie (NYSE: ABBV) و Humana (NYSE: HUM)  آغاز می شود . Paypal ، eBay (NASDAQ: EBAY) ، Qualcomm (NASDAQ: QCOM)  و MetLife (NYSE: MET)  پس از بسته شدن بازار گزارش می دهند.

 

۴-  سررسید گزارش مشاغل

زمان اعلام گزارش ماهانه حقوق و دستمزد در ساعت ۱۶:۴۵ انجام می شود، زمانی که ADP تخمین خود را برای استخدام های بخش خصوصی در ژانویه ارائه می دهد.

تحلیلگران انتظار دارند این گزارش با رشد ۴۹،۰۰۰ شغل پس از افت ۱۲۳،۰۰۰ در دسامبر، بازگشت متوسطی به رشد حقوق و دستمزد داشته باشند. این رقم منعکس کننده مبارزات بسیاری از مشاغل برای باز ماندن در طی موج دیگری قرنطینه برای مبارزه با ویروس کرونا است.

داده های نهایی PMI برای چین دوباره ناامید کننده بودند، در حالی که PMI ترکیبی منطقه یورو بالاتر از برآوردهای اولیه اعلام شد. در طول روز موجی از سخنرانی های فدرال رزرو وجود دارد که با رئیس جمهور فدرال سنت لوئیس، جیمز بولارد در ساعت ۲۱:۳۰  شروع می شود و با رابرت کاپلان از دالاس در ۱:۳۵ بامداد به پایان می رسد.

 

۵- گزارش موجودی های نفت EIA؛ اوپک تشکیل جلسه می دهد

یک روز پس از آنکه انستیتوی نفت آمریکا افت شدید شگفت آور بیش از ۲ میلیون بشکه سهام خام را اعلام کرد، دولت ایالات متحده داده های رسمی موجودی نفت را برای هفته گذشته منتشر خواهد کرد.

بلومبرگ گزارش داد، در سایر نقاط، قیمت نفت خام به کمترین میزان در یک سال گذشته رسیده است.

کمیته فنی مشترک سازمان کشورهای صادرکننده نفت روز سه شنبه گفت که انتظار دارد ذخایر جهانی تا اواسط سال به میانگین پنج ساله خود برسند. از زمان اوج کرونا در بهار گذشته، این هدف باعث جلوگیری از عرضه بازار شده است.

انتظار می رود کمیته مشترک نظارت بر وزرای اوپک در صورت تشکیل جلسه در مورد هرگونه تغییر فوری در تولید تصمیم بگیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.