0

پنج نکته طلایی (Jan-22)

جریان اخبار کرونا روند بدتری به خود گرفته است، رئیس جمهور جو بایدن درباره ۱۰۰۰۰۰ مورد مرگ دیگر در ماه آینده هشدار داد، در حالی که توکیو با ترس از اینکه ممکن است مجبور به لغو مجدد بازی های المپیک تابستانی باشد، روبرو شد. PMI در اروپا کاهش یافته و کسری دولت نیز افزایش یافته است. سهام با تردید در مورد چشم انداز کمکی اینتل و IBM با افت باز خواهد شد.

 

۱- اخبار همه گیر ترسناک تر می شود

جریان اخبار پیرامون همه گیری در بسیاری از مناطق جهان روند تاریک تری به خود گرفت. رئیس جمهور جو بایدن گفت که تعداد جان باختگان ناشی از Covid-19 در ایالات متحده می تواند در ماه آینده ۵۰۰۰۰۰ نفر باشد، در حالی که این تعداد آلمان ۵۰۰۰۰ نفر است.

نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون هشدار داد که ممکن است قرنطینه فعلی تا تابستان ادامه داشته باشد و دولت ژاپن مجبور شد گزارش های مربوط به لغو بازی های المپیک تابستانی را که سال گذشته یک بار دیگر برنامه ریزی شده بود، لغو کند.

این همه سهام جهانی را تحت فشار قرار داده و Euro Stoxx 50 را با افت ۱٫۲٪ و Nikkei با افت ۰٫۴٪ روبرو کرد، در حالی که شاخص های چین نیز افت داشتند. دلار به عنوان اشتهای ریسک که بقیه هفته را تعدیل می کند دوباره رشد کرد. بیت کوین ۱۰٪ دیگر از کاهش یافت.

 

۲- گزارش های اینتل و IBM سوالاتی را ایجاد کردند

سهام اینتل قرار است پس از انتشار زودهنگام غیرمجاز درآمد سه ماهه خود، بیشتر سودهایی را که در اواخر معاملات روز پنجشنبه کسب کرده از دست دهد.

فروش و سود هر دو از انتظارات فراتر رفت اما بازار نسبت به برنامه های انجام معاملات مجوز بیشتر با رقبایی مانند سامسونگ و ساخت نیمه هادی تایوان واکنش کمی نشان داد.

سهام IBM همچنین برای یک هیجان بزگ تنظیم شده است. خرید شرکت Red Hat در این مشکل را در کوتاه مدت حل کرده بود، اما درآمد سه ماهه چهارم دوباره تخمین ها را از دست داد که نشان می دهد حرکت آن به سمت بالا هنوز در ابهام است.

 

۳- سهام پایین تر باز می شود

سهام ایالات متحده قرار است در اواخر روز پنجشنبه، با ترکیبی از اخبار همه گیر و اخبار ضعیف از Tech’s Old Guard ، پایین تر باز شود.

تا ساعت ۱۵:۱۰، معاملات آتی داو جونز ۲۷۵ واحد یا ۰٫۹٪ افت داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500  ۰٫۸٪ و معاملات آتی Nasdaq  ۰٫۶٪ افت داشت.

تقویم اقتصادی روزانه نسبتاً سبک است و تنها گروه خدمات میادین نفتی Schlumberger (NYSE: SLB) نگاه ها را به خود جلب مب کنند. همچنین، داده هایی در مورد فروش خانه های موجود در ماه دسامبر وجود دارد، که با توجه به مجموعه تعداد بسیار قوی دیگری در روز پنجشنبه برای هر دو شروع مسکن و پروانه های ساختمانی ارائه می شود.

 

۴- سقوط PMI های اروپا

بر اساس شاخص های مدیران خرید منتشر شده توسط IHSMarkit ، اقتصاد منطقه یورو در آغاز سال عمیق تر به قلمرو انقباضی سقوط کرد.

در مقابل محدودیت های زندگی اجتماعی و فعالیت های اقتصادی که با کشف نوع های جدید ویروس، به تدریج تحت فشار قرار گرفتند، PMI ترکیبی برای منطقه یورو از ۴۹٫۱ به ۴۷٫۵ کاهش یافت.

فروش خرده فروشی انگلیس در ماه دسامبر نیز بسیار کمتر از حد انتظار بود و ارقام نوامبر نیز کاهش یافت. دولت انگلیس در ماه دسامبر رکورد جدیدی را برای وام گرفتن ثبت کرد، زیرا همه گیری باعث افزایش لایحه هزینه های عمومی شد.

 

۵- لغزش نفت در پی نگرانی های Covid

قیمت نفت خام نیز تحت نگرانی های ویروس کرونا کاهش یافت.

در ساعت ۱۵:۱۰، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۲٫۵٪ کاهش به ۵۱٫۸۳ دلار رسید، در حالی که هر بشکه نفت Brent با ۲٫۳٪ کاهش به ۵۴٫۸۴ دلار رسید.

دولت ایالات متحده تخمین میزان موجودی هفتگی نفت خود را دو روز دیرتر از حد معمول به دلیل تعطیلات دوشنبه و مراسم تحلیف روز چهارشنبه در ۱۰۳۰ AM ET منتشر می کند،

گزارش حفاری Baker Hughes و داده های CFTC در مورد موقعیت سودآوری خالص در بازارهای آتی هفته را جمع بندی می کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.