0

پنج نکته طلایی (Jan-21)

جو بایدن ایالات متحده را به توافق نامه آب و هوای پاریس و سازمان بهداشت جهانی برمی گرداند. داده های ادعای بیکاری هفتگی و داده های ماهانه مسکن منتشر می شود. سهام قرار است افزایش یابد. بانک مرکزی اروپا جلسه سیاست گذاری و کنفرانس مطبوعاتی خود را برگزار می کند و نفت پس از یک افزایش شگفت آور در موجودی انبارهای ایالات متحده لغزش می کند.

 

۱- اولین حرکات بایدن

ایالات متحده مجدداً در توافقنامه آب و هوایی پاریس ثبت نام کرده و همچنان عضوی از سازمان بهداشت جهانی مورد حمایت سازمان ملل خواهد بود و این دو سیاست بزرگ تاییدشده توسط  دولت ترامپ را عوض می کند.

دستور اجرایی برای پیوستن مجدد به توافق نامه پاریس، راه را برای تمرکز مجدد سیاست اقتصادی ایالات متحده هموار می کند که قرار است چشم انداز انرژی ایالات متحده را عمیقا تغییر دهد. با این حال، از بسیاری جهات، فقط در سطح رسمی کاری را انجام می دهد که شرکت های آمریکایی قبلاً انجام می دهند.

مسلماً چشم اندازي كه پزشك ارشد آمريكا، آنتوني فاوچي، روز چهارشنبه بيان كرد، اين است كه آمريكا مجدداً با يك برنامه مشترک كه هدف آن سرعت دادن به واكسن هاي Covid-19 در سراسر جهان است، با WHO  تعامل برقرار خواهد كرد. وی از عدم تلاش برای اطمینان از دسترسی به واکسن در بازارهای در حال ظهور انتقادی جدی داشته است و گفتهاست:  “اگرچه فقیرتر هستند، اما در اقتصاد جهانی جایگاه ویژه ای دارند.”

 

۲- گزارش ادعای بیکارو داده های مربوط به مسکن

بایدن در ساعت ۱۷:۰۰، زمانی  که انتظار می رود ادعاهای اولیه فقط از سطح ۹۶۵,۰۰۰ در هفته گذشته، کمی کاهش یابد، وضعیت واقعی اقتصاد را با داده های هفتگی ادعای بیکاری بررسی می کند. این بالاترین رقم از ماه آگوست است.

تحلیلگران انتظار دارند ادعاهای اولیه بیکاری به ۹۱۰ هزار نفر و ادعاهای مداوم به ۵٫۴۰ میلیون نفر تغییرکرده باشد که نسبت به هفته گذشته ۱۳۰ هزار نفر افزایش داشته است.

در همان زمان، اولین داده های سال در مورد مسکن و پروانه های ساخت منتشر می شود.

 

۳- سهام برای شروع بالاتر باز می شوند. نگتاه ها به IBM وIntel

سهام ایالات متحده قرار است با خوش بینی نسبت به پیامدهای دولت جدید با هزینه های آزاد در واشنگتن، افزایش یابد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۴۲ واحد یا ۰٫۱ درصد رشد داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با ۰٫۲ درصد رشد همراه بود. معاملات آتی Nasdaq که به لطف Netflix  و سایر شرکت های جریان دهنده روز ویژه ای را پشت سر گذاشتند، ۰٫۴٪ رشد داشت.

اینتل و IBM هر دو پس از بازار، درآمد خود را گزارش می دهند، در حالی که Union Pacific ، Travellers، Match Group و Baker Hughes گزارشات خود را قبل از باز شن بازار ارائه می دهند.

 

۴- جلسه بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا نتایج آخرین جلسه سیاست خود را در ساعت ۱۶:۱۵ اعلام خواهد کرد. با توجه به اینکه این بانک قبلاً در آخرین جلسه خود در ماه دسامبر یک بسته تخفیف چند وجهی ارائه داده است، هیچ تغییری در سیاست گذاری آن پیش بینی نمی شود.

توجه به سخنان رئیس کریستین لاگارد در کنفرانس مطبوعاتی مجازی وی، به ویژه هر آنچه ممکن است درباره ایتالیا بگوید، معطوف خواهد شد.

پیش از این، بانک مرکزی نروژ اشاره داشت که ممکن است بخواهد نرخ بهره را تا پایان سال جاری افزایش دهد. اقتصاد نروژ بهتر از سایرین بحران کووید را پشت سر گذاشته است، که به دلیل تراکم کم جمعیت و سیستم بهداشت و درمان با بودجه مناسب است.

 

۵- قیمت نفت پس از شوک موجودی لغزش می کند

پس از آنکه اطلاعات موسسه نفت آمریکا در هفته گذشته افزایش غافلگیرکننده موجودی نفت خام ایالات متحده را نشان داد، قیمت نفت خام از بالاترین سطح ۱۱ ماهه یک شبه افت کرد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰٫۷٪ کاهش به ۵۲٫۹۲ دلار رسید، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با ۰٫۸٪ کاهش به ۵۵٫۶۳ دلار رسید.

API گفته بود كه ذخایر نفت خام هفته گذشته ۲٫۵۶ میلیون بشكه افزایش یافته است. اطلاعات رسمی دولت که در روز جمعه منتشر می شود، این هفته به دلیل تعطیلات روز مارتین لوتر کینگ و مراسم تحلیف به تأخیر می افتد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.