0

پنج نکته طلایی (Jan-18)

اقتصاد چین در سه ماهه‌ چهارم سریعتر از حد انتظار رشد کرد و به این کشور را با رشد ۲.۳ درصدی برای کل سال ۲۰۲۰ روبرو کرد. بایدن اولین دستورات اجرایی خود را اعلام کرد، CDU آلمان جانشین آنگلا مرکل را اعلام کرد و ایتالیا در حال ورود به یک بحران سیاسی جدید است.

 

۱. تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه چهارم ۶٫۵٪ رشد کرد

چین وضعیت خود را به عنوان تنها اقتصاد بزرگ که در سال گذشته کوچک نشده است، تقویت کرد. ارقام منتشر شده در روز دوشنبه نشان داد که تولید ناخالص داخلی، به لطف رشد سالانه ۶٫۵ درصدی در سه ماهه‌ی پایانی سال، ۲٫۳٪ در سال افزایش یافته است.

ارقام رشد این سه ماهه توسط تقاضا برای کالاهای چینی پشتیبانی میشد که در رکورد مازاد تجاری هفته گذشته مشهود بود. رشد تولید صنعتی از ۷٫۰٪ در ماه نوامبر(آبان) به ۷٫۳٪ رسیده است، اما رشد فروش بخش خرده فروشی باز هم ناامید کننده بود و از ۵٫۰٪ به ۴٫۶٪ کاهش یافت.

این ارقام که با توجه به تمام داده‌های تولید ناخالص داخلی چین همراه است، در زمانی ارائه شد که پکن نگران است تا عملکرد خود را در مورد همه‌گیری نشان دهد. هفته‌ی گذشته یک تیم سازمان بهداشت جهانی با مأموریتی برای روشن کردن منشا کووید-۱۹، پس از ماه‌ها تاخیر توسط طرف چینی، وارد این کشور شد.

 

۲. اولین دستورات اجرایی بایدن

رئیس جمهور منتخب، جو بایدن، در اولین روزهای ریاست جمهوری خود دستورات اجرایی را اعلام کرده که تا جای ممکن دستور جلسه‌های ترامپ را تغییر دهد.

این دستورات شامل پیوستن مجدد به توافق نامه آب و هوای پاریس، پایان دادن به ممنوعیت مسافرت از کشورهای دارای اکثریت مسلمان و استفاده از ماسک، هم در زمین‌های فدرال و هم در سفرهای بین ایالتی، چه از طریق جاده، چه هوا یا راه آهن، می شود.

 

۳. افت سهام‌ها در سایه‌ی نگرانی از ویروس

سهام‌های جهانی در روز دوشنبه، به دنبال ضعف در وال استریت در روز جمعه که ناشی از گزارش فروش بخش خرده فروشی ضعیف‌تر از ماه دسامبر(آذر) بود، امروز افت کردند.

در آسیا، شاخص‌های ژاپن و کره حدوداً ۱٪ افت کردند، اما شاخص‌های چین به دلیل ارقام تولید ناخالص داخلی شاهد رشد بودند.

در اروپا، نگرانی‌ها در مورد موج جدید کرونا بر بازار غلبه کرده بود و FTSE100 انگلستان و CAC40 فرانسه، هر دو حدوداً ۰/۳٪ افت کردند. فرانسه در تعطیلات آخر هفته ۱۲ ساعت منع رفت و آمد خود را در کل کشور تمدید کرد و آلمان قرار است روز سه شنبه درباره محدودیت‌های شدیدتر و طولانی‌تر بحث کند.

بازارهای سهام آمریکا برای تعطیلات روز مارتین لوتر کینگ بسته هستند. دلار هفته را صعودی شروع کرد و در ساعت ۱۵:۰۰، با رشد ۰/۱ درصدی در ۹۰.۸۰۵ قرار داشت.

 

۴. وضعیت آلمان و ایتالیا

بزرگترین حزب آلمان برای جایگزینی آنگلا مرکل به عنوان رئیس خود در آخر هفته، آرمین لاشت را انتخاب کرد.

لاشت به طور مداوم از سیاست مرکل در مورد اروپا حمایت کرده است، البته به نظر میرسد که نسبت به مرکل که روابطش با ولادیمیر پوتین در اثر حمله به اوکراین در سال ۲۰۱۴ خراب شد، در گفتگو با روسیه بهتر عمل کند.

در قسمت دیگری از اروپا، در حالی که نخست وزیر ایتالیا به جستجوی متحدان جدید برای کسب اکثریت پارلمان ادامه می دهد، بازدهی اوراق قرضه ایتالیا رشد کرده است.

 

۵. Keystone XL برای بقا می جنگد

قیمت نفت خام پایین آمد، اما به دلیل اینکه داده‌های تولید ناخالص داخلی چین تصویری قوی از تقاضای کوتاه مدت را نشان می دهند، فلزات صنعتی افزایش یافتند.

تا ساعت ۱۵:۱۵  معاملات آتی نفت خام آمریکا با افت ۰.۲ درصدی به ۵۲.۳۲ دلار در هر بشکه رسیده بود و معاملات آتی برنت نیز ۰.۴٪ کاهش یافت و به ۵۴.۸۸ دلار در هر بشکه رسیده بود.

با پیش بینی موج اول دستورات اجرایی بایدن، گزارش شده است که کنسرسیوم پشت خط لوله Keystone XL، که هدف آن انتقال نفت خام از کانادا به سواحل خلیج است، در حال آماده سازی برنامه‌هایی برای استفاده از منابع تجدید پذیر انرژی برای بهره برداری از خط لوله است. بایدن و دیگر دموکرات‌ها مخالفان این خط لوله بوده‌اند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.