0

پنج نکته طلایی (Jan-15)

فصل گزارش درآمد ها با جی پی مورگان (NYSE: JPM) ، سیتی گروپ (NYSE: C) و ولز فارگو (NYSE: WFC) آغاز می شود و هرسه  گزارش سه ماهه چهارم خود را منتشر می کنند. تعداد خرده فروشی و تولیدات صنعتی برای دسامبر اعلام می شود. سهام جهانی و ایالات متحده بهانه ی جدیدی در برنامه محرک جو بایدن برای هیجان زده شدن پیدا نکرد و که حزب آنگلا مرکل برای انتخاب جانشینش، تشکیل جلسه می دهد.

 

۱- شروع فصل درآمد بانک ها

بعد از هفته ای که به لطف فروش اوراق قرضه خزانه داری آمریکا، چشم انداز سودها بهبود چشمگیری داشته است، فصل گزارشی ارنینگهای JPMorgan ، Citigroup ، Wells Fargo و PNC Financial  آغاز می شود. تفاوت بین نرخ های کوتاه مدت که قرار است طی دو سال آینده نزدیک به صفر ثابت بماند و نرخ های بلند مدت، حاشیه وام های بانکی است. نتایج سه ماهه چهارم بانک ها با جهش شدید سهام دوره ای در پی مجوزهای واکسن در پایان سال گذشته مهر می خورد.

سرمایه گذاران همچنین مراقب به روزرسانی در مورد وام های بد که در سه ماهه سوم پس از افزایش اولیه در سه ماه گذشته به شدت کاهش یافت، خواهند بود.

۲- بازارها از برنامه های محرک بایدن شانه خالی می کنند

برنامه های محرک جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، با واکنش ضعیف بازارهای سهام جهانی روبرو شد. به نظر می رسد که  ۱٫۹ تریلیون دلار از طرح بایدن در روز پنجشنبه حمایت شده است.  Stoxx 50  و Nikkei هر دو ۰٫۶٪ افت داشتند، در حالی که CSI 300  چین نیز سقوط کرد. برنامه های بایدن شامل ۱۴۰۰ دلار پرداخت مستقیم به خانوارها، کمک به دولت های ایالتی و محلی و سایر عناصری است که جمهوریخواهان در آخرین جلسه کنگره به شدت با آنها مخالفت کردند. پاول دونووان، اقتصاددان ارشد با مدیریت ثروت جهانی UBS، اظهار داشت که بعید است این اقدامات به یک باره تصویب شود و مطمئناً به شکلی که روز گذشته بیان شد  نیست.

 

۳- سهام پایین تر باز می شود. غول های فناوری چینی از لیست سیاه خارج می شوند.

سهام ایالات متحده همچنین پس از اعلامیه بایدن برای خرید تازه، وضعیت “خرید شایعه ، فروش واقعیت” را پیدا کند. پیش بینی این رویداد باعث شده بود که هر سه شاخص در اوایل هفته به بالاترین رکورد برسند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ معاملات آتی داو جونز ۱۴۱ واحد یا ۰٫۵٪ افت داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500  نیز ۰٫۵٪ و معاملات آتی Nasdaq نیز ۴% افت داشتند. سهام هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرند شامل Alibaba ،  Baidu و Tencent هستند که عارضه‌های سپرده‌ی آمریکایی آنها به آخرین بروزرسانی لیست سیاه آمریكا در مورد سرمایه گذاری در شركتهای چینی افزوده شده است. سهام شرکت سازنده تلفن های همراه Xiaomi  در هنگ کنگ، پس از اضافه شدن به این لیست، بیش از ۱۰ درصد کاهش یافت.

 

۴- انتظار می‌رود فروش خرده‌فروشی در دسامبر  کاهش پیدا کند.

انتظار می‌رود که فروش خرده‌فروشی ایالات‌متحده در ماه دسامبر تحت تاثیر گسترش اقدامات قرنطینه سقوط کند.

داده‌هایی که در ساعت ۱۷:۰۰ منتشر می شود، افت ۰.۲ درصدی را براساس پیش‌بینی‌های  consensus نشان می‌دهند که یک افت مستقیم ماهانه را نشان می‌دهد.

همچنین اطلاعات مربوط به تولید صنعتی و تورم قیمت تولید کننده برای ماه دسامبر ارائه می شود. داده های اخیر حاکی از آن است که صنعت و تولید به طور قابل ملاحظه ای بهتر از هزینه های مصرف کننده در طی آخرین موج ویروس کرونا افزایش یافته است.

ایالات متحده در حال ثبت ۴۰۰۰۰۰ مرگ ناشی از Covid-19 است، اما تعداد مرگ روزانه در روز پنجشنبه به زیر ۴۰۰۰ نفر رسید، در حالی که بیش از یک هفته است که بستری شدن در بیمارستان رگورد جدیدی را ثبت نکرده است.

 

۵- زندگی بعد از آنگلا

چیزی که امروز باید مراقب آن باشید، رویدادیست که در آخر هفته، در آلمان اتفاق می افتد. اتحادیه دموکراتیک مسیحی قرار است به یک رهبر جدید برای جانشینی آنگلا مرکل رأی بدهد. وی گفته است که دیگر کاندید نخواهد شد.

از میان سه نامزد، فردریش مرز با داشتن تمایل بیشتر به تجارت و یک سابقه ای متمایل به حاشیه مملو از بدهی های منطقه یورو، محتمل ترین شخص برای جایگزینی مرکل است. دو نامزد دیگر، آرمین لاشکت و نوربرت روتگن، بیشتر به عنوان کاندیداهای دائمی دیده می شوند.

همچنین ممکن است برنده نهایی در انتخابات فدرال که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود، کاندیدای راست میانه  نباشد. آنها با مارکوس سودر از حزب  CDU’s Bavarian رقابت می کنند. با توجه به برتری آشکار اتحادیه در نظرسنجی های ملی، هر کسی که در رأس امور قرار گیرد، همچنان رهبر بعدی بزرگترین اقتصاد اروپا خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.