0

پنج نکته طلایی (Jan-14)

رئیس جمهور منتخب، جو بایدن، جزئیات برنامه های خود را برای حمایت از اقتصاد را ارائه می دهد، در حالی که جروم پاول رئیس فدرال رزرو ممکن است در یک سخنرانی واکنش نشان دهد. انتظار می رود ادعاهای بیکاری هفتگی اندکی افزایش یابد. اقتصاد آلمان کمتر از آنچه در سال ۲۰۱۹ پیشبینی شده بود، کاهش یافت. مجلس روز سه شنبه برای دومین بار به استیضاح ترامپ رای داد اما به این زودی ها هیچ محاکمه ای در سنا برگزار نخواهد شد. اوپک گزارش ماهانه خود در مورد بازار نفت را منتشر می کند.

 

۱- بایدن برای جزئیات برنامه های محرک پاول بعداً صحبت می کند

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، جزئیات برنامه های خود را برای محرک های اضافی برای حمایت از اقتصاد آسیب دیده از کرونا اعلام خواهد کرد. بایدن قول داده است که محرک برچسب “تریلیون دلار” داشته باشد، عددی که از سهام و سایر دارایی های خطرناک در هفته گذشته حمایت کرده است.

بر اساس گزارش های مختلف، انتظار می رود این پیشنهاد منجر به افزایش ۶۰۰ دلار پرداخت مستقیم به بیشتر آمریکایی ها و افزایش بیمه بیکاری و حمایت از دولت های محلی و ایالتی شود.

صحبت هایی مبنی بر اینکه بایدن برای حمایت از هر دو حزب وجود دارد که حاکی از این است که برخی عناصر این طرح برای دلجویی از قانونگذاران جمهوری خواه اصلاح می شود. افزایش طرح های محرک به معنای استقراض بالاتر از سوی فدرال و ادامه مسئولیت فدرال رزرو برای قدم برداشتن به عنوان بزرگترین خریدار اوراق قرضه جدید است . جروم پاول، رئیس فدرال رزرو قرار است ساعت ۱۹:۰۰ سخنرانی کند.

 

۲- گزارش مدعیان بیکاری، کاهش ۵ درصدی تولید ناخالص داخلی آلمان

اعلامیه بایدن پس از آنچه که احتمالاً شواهد جدیدی از تضعیف بیشتر در بازار کار به دلیل همه گیری است، ارائه خواهد شد. انتظار می رود داده های هفتگی مطالبات اولیه بیکاری در ساعت ۱۷:۰۰ افزایش تا ۷۹۵،۰۰۰ نفر را نشان دهد.

داده های Destatis نشان داد که اقتصاد آلمان کمی کمتر از حد انتظار در سال گذشته کاهش یافته است، اگرچه این میزان نیز بزرگترین انقباض از زمان جنگ جهانی دوم بود. تولید ناخالص داخلی ۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش یافت و بهتر از ۵٫۲ درصد پیش بینی شده بود. داده های اخیر آلمان حاکی از آن است که اقتصاد این کشور  تمایل دارد که دوباره به سمت بالا حرکت کند، بنابراین نتیجه نهایی برای بزرگترین اقتصاد اروپا ممکن است بهتر از گزارش امروز باشد.

در جای دیگر، در آمار نهایی تجارت چین در دوره ریاست جمهوری ترامپ هیچ نشانه ای از تأثیر چهار سال جنگ تجاری دیده نشد. صادرات در سال ۱۸ درصد افزایش داشت، در حالی که مازاد تجارت کشور به بالاترین رقم ۷۸٫۲ میلیارد دلار رسید.

 

۳- سهام تقریبا بدون تغییر باز می شود، نگاه ها به تسلا و ارنینگ Blackrock (NYSE: BLK)

مشخص شده است که بازارهای سهام ایالات متحده اندکی بالاتر افتتاح می شوند، اما به احتمال زیاد در انتظار اعلامیه بایدن (و هر گونه واکنش رئیس فدرال رزرو پاول) در محدوده متوسطی باقی می مانند.

بازده خزانه داری ۱۰ ساله ایالات متحده تا ۱٫۱۱٪ افزایش یافت  و سطح محوری ۱٫۱۰٪ به عنوان سطح حمایت جدید به جای سطح مقاومت قرار گرفت. تا ساعت ۱۵:۰۰ ، معاملات آتی داو جونز ۶۰ واحد یا ۰٫۲٪ صعود کرد، در حالی که معاملات آتی S&P 500 ثابت و معاملات آتی NASDAQ 0.3٪ افت داشتند.

سهامی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرد شامل تسلا (NASDAQ: TSLA) است كه توسط نهادهای نظارتی درخواست می شود كه یكی از بزرگترین فراخوانهای امنیتی آن باشد و همچنین Blackrock و Delta Air Lines (NYSE: DAL) هر دو قرار است درآمد سه ماهه چهارم را گزارش دهند.

 

۴- ترامپ دوباره استیضاح شد

مجلس نمایندگان برای بار دوم به استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ رای داد. ده نماینده جمهوری خواه به این طرح رأی دادند، در حالی که چهار نماینده دیگر رای ممتنع دادند. اکثریت قریب به اتفاق قانونگذاران حزب جمهوری خواه مخالفت کردند و بر حرکتی که پایگاه انتخاباتی ترامپ همچنان بر حزب دارد، تأکید کردند.  میک مک کانل رهبر اکثریت مجلس سنا گفت که ترامپ تا قبل از تحلیف جو بایدن محاکمه نخواهد شد.

 

۵- گزارش ماهانه اوپک

بر اساس گزارش های نیوز وایر، سازمان کشورهای صادر کننده نفت گزارش ماهانه خود را در مورد چشم انداز بازار جهانی نفت خام منتشر خواهد کرد. این گزارش اولین ارزیابی اوپک از روند تقاضا در سال جاری را از زمان تصمیم غافلگیرانه عربستان سعودی در هفته گذشته برای کاهش یک جانبه تولید ۱ میلیون بشکه در روز برای دو ماه آینده انجام می دهد.

قیمت های نفت خام از آن زمان تاکنون به یک سری از اوج های پسا کرونا دست یافته است، این گزارش با کمک دو گزارش در هفته جاری نشان دهنده افت شدید موجودی نفت خام ایالات متحده است. هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰٫۱ درصد کاهش به ۵۲٫۸۴ دلار رسید، در حالی که هر بشکه نفت برنت با ۰٫۳ درصد کاهش به ۵۵٫۹۱ دلار رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.