0

پنج نکته طلایی (Jan-12)

مجلس در مورد درخواست مایک پنس معاون رئیس جمهور برای برکناری دونالد ترامپ از دفتر رئیس جمهور رای خواهد گرفت. در صورت امتناع پنس، رأی گیری درباره استیضاح برای روز چهارشنبه انجام می شود. آنگلا مرکل هشدار داد که ممکن است آلمان ۱۰ هفته دیگر به قرنطینه شدن احتیاج داشته باشد، در حالی که تعداد زیادی از سخنرانان بانک فدرال در مورد اینکه بهترین زمان برای شروع خرید اوراق قرضه چیست، صحبت می کنند. موسسه نفت آمریکا همچنین داده های موجودی نفت در هفته را منتشر می کند.

 

۱- دموکرات ها برای استیضاح ترامپ آماده می شوند

FBI در مورد اعتراضات مسلحانه و خشونت های احتمالی در سراسر ایالات متحده طی هفته آینده که در پایان مراسم تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس جمهور به اوج خود می رسد هشدار داد.

پس از تأخیر معاون رئیس جمهور در پاسخ به درخواست ترامپ برای برکناری از سمت خود با استناد به بیست و پنجمین متمم قانون اساسی، دموکرات های مجلس قرار است استیضاح علیه رئیس جمهور دونالد ترامپ را آغاز کنند. قرار است امروز با صدور رأی در مورد استیضاح، به طرحی که رسماً پنس را به اقدام فرا می خواند، رأی دهد.

در جای دیگر، سایت رسانه ای جناح راست Parler اعلام کرد که از آمازون (NASDAQ: AMZN) به دلیل امتناع از میزبانی سرویس خود با واحد Cloud AWS شکایت خواهد کرد. فیس بوک (NASDAQ: FB) همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که تمام مطالب حاوی شعار “Stop the Steal” را که پس از انتخابات نوامبر توسط ترامپ رواج یافت، از بین خواهد برد.

 

۲- مقامات بانک فدرال اشاره به کاهش خرید اوراق در پایان سال دارند

مجموعه ای از مقامات فدرال رزرو اشاره داشتند که آنها در مورد ایده کاهش خرید اوراق قرضه بانک فدرال در پایان سال آزاد هستند. رئیس فدرال ریچموند، تام باركین، رئیس فدرال آتلانتا، رافائل بوستیك و، رئیس فدرال دالاس ،رابرت كاپلان، همگی نشان دادند كه از سه ماهه چهارم در حضورهای مختلف عمومی تا حدودی نسبت به محرك خنثی می شوند.

بازده اوراق قرضه خزانه داری ۱۰ ساله افزایش یافت و برای به ۱٫۱۶٪ رسید. این امر باعث حمایت دلار در مقابل یورو و سایر ارزها شد.

در روز سه شنبه سیل دیگری از سخنرانی ها برگزار می شود، که با Bostic در ساعت ۱۷:۰۰ شروع می شود و سپس Lael Brainard در ۱۷:۰۵ شروع می شود. بوستیک و کاپلان هر دو در ساعت ۱۹:۳۰ صحبت می کنند، در حالی که Loretta Mester از کلیولند و استر جورج همتای او در کانزاس سیتی به ترتیب در ۱۹:۳۰ و ۲۱:۳۰ صحبت می کنند.

 

۳- سهام نسبتاً بالاتر باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده با جبران بخشی از ضررهای روز دوشنبه قرار است نسبتاً بالاتر باز شود.

تا ساعت ۱۸:۳۰ ، معاملات آتی داو جونز ۷۶ واحد یا ۰٫۳٪ افزایش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۳٪ و معاملات آتی Nasdaq که بیشترین زیان را در روز دوشنبه داشتند، ۰٫۴٪ افزایش یافت.

سهامی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرد، بازهم شرکت های رسانه های اجتماعی هستند که اکنون کاملاً در میانه جنگ فرهنگی جدید بر سر آزادی بیانقرار دارند. همچنین سازندگان دستگاه های پزشکی Cantel Medical (NYSE: CMD) و STERIS (NYSE: STE) مورد توجه خواهند بود، که وال استریت ژورنال گزارش داد که آنها در حال مذاکرات برای ادغام هستند.

 

۴- آلمان ۱۰ هفته دیگر قرنطینه را تمدید می کند. گزارش شده است شیوع در چین کاهش یافته است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در حال بررسی تمدید ۱۰ هفته ای قرنطینه کشور است که می تواند به طور موثر اطمینان حاصل کند که بزرگترین اقتصاد اروپا با اقدامات ضد Covid-19 برای کل سه ماهه اول قرنطینه می شود.

نرخ عفونت آلمان در روزهای اخیر در حال بهبود بود، اما هنوز این  سرعت برای جلب رضایت دولتی که برای مهار بیماری همه گیر بهتر از اکثر کشورهای غربی عمل کرده است، کافی نیست. آلمان، با حدود یک چهارم جمعیت ایالات متحده، فقط ۴۱۰۰۰ مرگ را ثبت کرده است، در حالی که ایالات متحده ۳۷۶۰۰۰ مرگ را ثبت کرده است.

در جای دیگر، چین از کاهش مبتلایان جدید در منطقه هبی خبر داد و نگرانی در مورد شیوع نسخه جدید Covid-19 را در آنجا کاهش داد. در همین حال نخست وزیر ژاپن سوگا اظهار داشت که ممکن است وضعیت اضطراری کنونی در توکیو را به سایر استانها از جمله اوزاکا و کیوتو گسترش دهد.

 

۵- افزایش نرخ نفت

قیمت های نفت خام به بالاترین سطح در ۱۱ ماه گذشته افزایش یافت و با ترکیبی از عواملی اعم از تولید سریعتر واکسن در ایالات متحده تا انتظارات برای بازگشت سفرهای هوایی در هند و کاهش ترس از قرنطینه شدن در چین (که البته به ندرت اتفاق افتاده است) ، تقویت می شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰ قیمت نفت خام ایالات متحده با ۱٫۴٪ افزایش به ۵۳٫۰۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی Brent با ۱٫۵٪ افزایش به ۵۶٫۵۱ دلار رسید.

در ساعت ۱بامداد ، موسسه نفت آمریکا ارزیابی هفتگی موجودی نفت خام ایالات متحده را گزارش می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.