0

پنج نکته طلایی (Jan-11)

حزب دموکرات چرخ دومین استیضاح ترامپ را به حرکت در می آورد. رسانه های اجتماعی با افراط گرایی راست گرایانه برخورد می کنند. دلار بازگشت و بیت کوین به شدت رو به پایین حرکت می کند. توییتر و آمازون پس از پاک کردن حساب رئیس جمهور ترامپ و سایت رسانه های اجتماعی Parler، خشم محافظه کاران را برانگیختند. سهام، نفت و سایر دارایی های ریسک پذیر در واکنش به دلار ضعیف شده اند.

 

۱- استیضاح ترامپ

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان تهدید کرد که اگر مایک پنس، معاون رئیس جمهور، در بیست و پنجمین اصلاحیه برای استعفا در ظرف ۲۴ ساعت، اقدام نکند، به استیضاح علیه دونالد ترامپ ادامه خواهد یافت.

گفته می شود پنس قبلاً چنین اقدامی را رد کرده و ترامپ برای اولین بار به عنوان اولین رئیس جمهوری که برای بار دوم استیضاح شده افزایش یافته است. تحلیلگران آخر هفته گفتند که این اقدام خطر عدم همکاری دو حزب در ماه های آینده را افزایش می دهد، که ممکن است تصویب صورت حساب های آینده را پیچیده کند.

خیلی واضح است که اگر استیضاح به اتاق فوقانی برسد، سناتورهای جمهوری خواه به محکومیت ترامپ رای می دهند. با توجه به اینکه نیاز به رای دو سوم سناتورها است، بیش از ۱۶ نفر از ۵۰ سناتورهای حزب دموکرات باید او را محکوم کنند.

 

۲- دلار برگشت، ارزهای رمزنگاری سقوط کردند

دلار آمریکا در آخر هفته برگشت، زیرا امید های سرمایه گذاران از اینکه  کنگره با هزینه آزاد برای حمایت از اقتصاد با بسته های محرک بزرگ  در سال جاری مواقت کند کاهش یافته است.

تا ساعت ۱۵:۰۰، شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبد ارزهای پیشرفته اقتصادی اندازه گیری می کند ، ۰٫۴٪ رشد کرد و به ۹۰٫۴۶ رسید، که یک واحد بالاتر از پایین ترین سطح سه ساله است که هفته گذشته به آن رسیده بود.

به طور معمول، دلار با افزایش بازده اوراق خزانه داری، جایی که بازده ۱۰ ساله در محدوده بالاتر از ۱٫۱۰٪ قرار گرفت، در حالی که ۱۰ امتیاز پایه در هفته گذشته به دست آورده بود، حمایت می شود (قیمت ها و بازده ها برعکس حرکت می کنند به یکدیگر).

بازگشت دلار با سرد شدن رالی برخی از ارزهای رمز نگاری شده همراه بود. بیت کوین پس از رسیدن به ۴۰،۰۰۰ دلار برای اولین بار در روز جمعه، ۱۳٫۷٪ کاهش یافت و به ۳۴۸۵۵ دلار رسید، در حالی که Ethereum با ۱۷٪ کاهش به ۱۰۹۲٫۵ دلار رسید.

 

۳- سهام پایین تر باز می شود

معاملات آتی سهام ایالات متحده قرار است کاهش یابد، زیرا سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری مواضع استیضاح و آسیب های  Covid-19 را در پیش گرفتند.

فتکتور دوم هفته گذشته زیاد به آن توجهی نشد، سرمایه گذاران را ملزمکرد تا تصمیم بگیرند بیش از فاجعه بهداشت عمومی بر چشم انداز محرک و بهبودی متمرکز شوند. میزان عفونت های جدید همچنان در حال افزایش است، در حالی که به نظر می رسد تعداد پذیرش در بیمارستان بیش از بهبود واقعی روند، به دلیل ظرفیت بیشتر است. میانگین هفت روزه مرگ و میر ناشی از کرونا برای هر سه روز گذشته به بالاترین حد رسیده است.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۰۳ واحد یا ۰٫۷٪ افت داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500  ۰٫۶٪ و معاملات آتی Nasdaq 100  ۰٫۵٪ افت داشت.

سهام هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار می گیرند شامل توییتر که حساب ترامپ را در آخر هفته به طور دائمی مسدود کرد و آمازون که اعلام کرد میزبانی از پلتفرم رسانه های راستگرای Parler را متوقف خواهد کرد، خواهد بود.

 

۴- ایالات متحده تایوان را تقویت می کند، پکن را شکست می دهد ویروس به سهام چین ضربه می زند

دولت ترامپ محدودیت های خود در ارتباط بین دیپلمات های آمریکایی و مقامات تایوانی را در یک محاسبه حساب شده  لغو کرد.

این اقدام آخرین اقدام در سلسله اقدامات در روزهای پایانی ریاست جمهوری ترامپ برای افزایش فشارهای سیاسی بر چین است.

شاخص سهام وزنی تایوان در واکنش به این خبر ۰٫۶٪ افزایش یافت، در حالی که شاخص های اصلی چین همه ۱٪ یا بیشتر سقوط کردند. البته افت سهام چین بیشتر به دلیل اعمال اقدامات شدیدتر قرنطینه در هبی، منطقه ای در اطراف پکن، در پاسخ به افزایش محلی موارد ابتلا به کووید ۱۹ بود.

 

۵- نفت

قیمت نفت خام نیز مطابق با اصلاح گسترده تر دارایی های ریسک، کف قیمتی خود را از دست داد.

با ۱۵:۰۰، معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۰٫۸٪ کاهش به ۵۱٫۸۴ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با ۱٫۳٪ کاهش به ۵۵٫۲۴ دلار در هر بشکه رسید.

به رغم این که تحلیلگران گلدمن ساکس (NYSE: GS) اعلام کردند نفت خام امسال می تواند به ۶۵ دلار برسد، باز هم نقت افت کرد. زیرا بهبود آهسته تقاضا، تنگنای اساسی بازار را نشان می دهد (فشاری به عربستان سعودی و اوپک بستگی دارد که آیا ظرفیت میلیون ها بشکه در روز حداقل در نیمه اول سال را همچنان حفظ می کنند یا خیر).

نفت خام همچنان به خرید سوداگرانه از بازیگران مالی ادامه می دهد: داده های CFTC نشان می دهد که خالص سودهای آتی نفت خام روز جمعه نزدیک به بالاترین رقم در پنج ماه گذشته بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.