0

پنج نکته طلایی (Jan-07)

کنگره جو بایدن را به عنوان رئیس جمهور منتخب تأیید می کند. دونالد ترامپ پس از آنکه حامیانش پایتخت را زیرپا گذاشتند، از کاخ سفید خارج می شود. مطالبات هفتگی بیکاری و داده های تراز تجاری ماهانه سررسید می شود. Alibaba و Tencent در لیست سیاه ایالات متحده قرار دارند و نفت در نرخ بالاتر از ۵۰ دلار قرار گرفت.

 

۱- بایدن تأیید شد، ترامپ قول می دهد بی سر و صدا کنار رود

کنگره انتخاب جو بایدن را به عنوان رئیس جمهور منتخب تأیید کرد و زمینه را برای مراسم تحلیف وی در ۲۰ ژانویه فراهم کرد. دونالد ترامپ از طریق سخنگویش اعلام کرد که انتقال منظم قدرت را تضمین خواهد کرد.

این تحولات پس از آن رخ داد که طرفداران ترامپ، که بسیاری از آنها مسلح بودند، در یک اتفاق بی سابقه به کنگره حمله کردند که چهار کشته برجای گذاشت. پلیس گزارش داد “بیش از ۵۲ نفردستگیر شده اند. بایدن این حادثه را “یک شورش” خواند. ترامپ در پیامی ویدیویی که متعاقباً توسط توئیتر برداشته شد، حمایت خود را از آشوبگران تکرار کرد و به آنها گفت: “ما شما را خیلی دوست داریم.”

نمایندگان کنگره و سناتورهای جمهوری خواه همچنان به به چالش کشیدن نتایج ارسالی انتخابات از سوی ایالت ها – حتی پس از شورش – با تکرار ادعاهایی که در بیش از ۶۰ پرونده حقوقی توسط دادگاه های ایالات متحده به دلیل بی اساس بوده و رد شده است، ادامه دادند. یک نظرسنجی نشان داد که ۴۵٪ از رای دهندگان جمهوری خواه از اقدام آشوبگران حمایت می کنند.

 

۲- جبران افت دلار

دلار و اوراق خزانه داری ایالات متحده پس از پیروزی آشکار حزب دموکرات در هر دو دور انتخابات مجلس سنا در جورجیا، که پس از شش سال کنترل اتاق فوقانی را به حزب بازگرداندند، رشد کردند.

هر دو روز چهارشنبه پیش بینی کرده بودند که بایدن پس از آغاز به کار بتواند یک برنامه مترقی تر را پیش ببرد.

تا ساعت ۱۵:۳۰، شاخص دلار، که دلار را در برابر سبد ارزهای پیشرفته اقتصادی ردیابی می کند ، ۰٫۴٪ رشد کرد و به ۸۹٫۸۷۷ رسید ، در حالی که بازده ۱۰ ساله اوراق قرضه ۱٫۰۴٪ بود.

معاملات کاهش ارزش دلار، که در قیمت ارزهای رمزپایه مختلف منعکس می شود، با این حال بدون وقفه ادامه یافت. بیت کوین با رشد ۷٫۸ درصدی در بالای ۳۷۱۷۵ دلار قرار گرفت و اتریوم با رشد ۶٫۶ درصدی به بالاترین حد در سه سال گذشته و ۲۲۲۵ دلار رسید.

 

۳- سهام آماده می شوند تا با توجه به زمزمه ها در مورد محرک ها، بالاتر باز شوند

بازارهای سهام ایالات متحده آماده است تا باز هم بالاتر باز شود، زیرا احتمال تحریک بیشتر از طرف دولت و فدرال رزرو هر گونه نگرانی در مورد ثبات دموکراسی ایالات متحده و حاکمیت قانون را از بین می برد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، داو جونز فیوچرز ۶۲ واحد یا ۰٫۲٪ صعود کرد، در حالی که معاملات آتی S&P 500  ۰٫۳٪ و معاملات آتی Nasdaq  ۰٫۶٪ رشد داشتند.

توجه بازار در اوایل احتمالاً معطوف به ادعاهای بیکاری هفته گذشته خواهد بود که در ۱۷:۰۰ ارائه می شود. انتظار می رود که مطالبات اولیه بیکاری از ۷۸۷،۰۰۰ به ۸۰۰،۰۰۰ افزایش یابد، در حالی که ادعاهای مداوم با کاهش ۲۰،۰۰۰ به ۵،۲۰۰ برسد. نظرسنجی غیرتولیدی ISM نیز آخرین ارقام تراز تجاری دوره ریاست جمهوری ترامپ را گزارش می دهد. انتظار می رود که آنها در ماه نوامبر ۶۵ میلیارد دلار کسری نشان دهند، که تقریباً ۳۰ درصد بیشتر از زمان روی کار آمدن وی است.

 

Alibaba -4 و Tencent به سمت لیست سیاه ایالات متحده حرکت می کنند

به گفته وال استریت ژورنال، ایالات متحده در حال بررسی تمدید ممنوعیت بورس سهام شرکت های چینی به غول های اینترنتی Alibaba و Tencent Holdings (OTC: TCEHY) است، که نشان دهنده قطع شدن روابط مالی بین بازارهای سرمایه چین و ایالات متحده است.

این خبر یک روز پس از آن تغییر کرد که بورس اوراق بهادار نیویورک بار دیگر تغییر شکل داد و از لیست سه شرکت بزرگ مخابراتی چینی حذف شد.

Alibaba و Tencent دو شرکت خصوصی با ارزش چین هستند که مجموع ارزش آنها بیش از ۱٫۳ تریلیون دلار است. در اواخر معاملات روز چهارشنبه در نیویورک هر دو مجموعه ADR بیش از ۴٪ کاهش یافت. به ویژه برای علی بابا، این اقدام مخصوصاً دردناک برای علی بابا اتفاق می افتد که بنیانگذار آن “جک ما” تحت فشارهای نظارتی چینی در مورد فعالیت های گروه مالی وابسته به خدمات مالی علی بابا قرار دارد.

 

۵- قیمت نفت و داده های EIA

قیمت نفت خام بیش از ۵۰ دلار رفت و همچنان از حمایت تصمیم غیرمنتظره عربستان سعودی برای کاهش یک طرفه تولید روزانه ۱ میلیون بشکه در فوریه و مارس برخوردار است.

در ساعت ۱۵:۱۰، هر بشکه نفت خام ایالات متحده با ۰٫۳٪ افزایش به ۵۰٫۷۶ دلار رسید، در حالی که هر بشکه نفت برنت با ۰٫۳٪ کاهش به ۵۴٫۱۶ دلار رسید. بر اساس داده های دولت، نگرانی در مورد چشم انداز کوتاه مدت تقاضا با کاهش بیش از حد انتظار ۸ میلیون بشکه موجودی انبارهای ایالات متحده در هفته گذشته کاهش یافت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.