0

پنج نکته طلایی (Jan-06)

به نظر می رسد که حزب دموکرات با پیروزی در هر دو انتخابات دور دوم جورجیا، کنترل سنای ایالات متحده را دوباره بدست آورد. سهام بخش فناوری به دلیل ترس از افزایش مالیات و وضع مقررات دقیق تر تحت دولت دموکرات، به شدت کاهش می یابد. خزانه داری ۱۰ ساله با پیش بینی استقراض بالاتر، بالاترین بازده را دارد. لیست حقوق و دستمزد ADP اعلام می شود و نفت در بالاترین سطح ۱۰ ماهه قرار دارد.

 

۱- دور دوم سنا در جورجیا

قرار است پس از شش سال اکثریت جمهوری خواهان کنترل سنا را دوباره بدست آورد. شبکه های تلویزیونی ایالات متحده و خدمات پیش بینی انتخابات گفتند که رافائل وارنوک کلی لوفلر کنونی حزب جمهوری خواه را شکست داده است. در حالی که جون اوسوف قصد داشت تا در دور دوم مسابقه ای که روز سه شنبه برگزار شد ، دیوید پردو را بدست آورد.

حاشیه پیروزی وارنوک در حدود ۵۰،۰۰۰ تخمین زده شد، در حالی که برتری اوسوف با بیش از ۹۹٪ آرا شمارش شده، کمتر از ۱۳،۰۰۰ بود.

در صورت تأیید، نتیجه این انتخابات که یک سنای ۵۰ – ۵۰ را فراهم می کند، معاون انتخاب شده رئیس جمهور کامالا هریس را قادر می سازد تا رای گیری را اعمال کند. این نشان می دهد که جو بایدن، رئیس جمهور آینده، برای تأیید انتخاب کابینه خود و تصویب برنامه های سیاست مالی اش، راه آسان تر خواهد داشت.

 

۲- واکنش متفاوت سهام به انتخابات جورجیا

سهام جهانی نسبت به اخبار خارج از جورجیا واکنش متفاوتی نشان داد، سهام اروپا و چین در انتظار سیاست تجارت و سیاست مالی گسترده تر از دولت بعدی، افزایش یافت.

معاملات آتی سهام ایالات متحده با هم متفاوت بود، زیرا سرمایه گذاران این ملاحظات را در برابر ترس از افزایش مالیات و مقررات سختگیرانه شرکت ها، به ویژه در بخش فناوری، ارزیابی کردند. معاملات آتی Nasdaq تا ساعت ۱۴:۴۵، ۲٫۲ درصد کاهش یافت. معاملات آتی S&P 500 با افت ۰٫۴ درصدی روبرو شدند و معاملات آتی داو جونز با ۰٫۲٪ افزایش، نشان دهنده تمرکز بالاتر سهام دوره ای و مالی است که انتظار می رود از هزینه های محرک بیشتری بهره مند شوند.

در عین حال بازده اوراق قرضه خزانه داری ۱۰ ساله ایالات متحده برای اولین بار از زمان فوران همه گیر در اوایل سال گذشته، به بالای ۱ درصد رسید.

 

۳- گزارش حقوق و دستمزد ADP

به دور از سیاست، تقویم داده های اقتصادی برای روز چهارشنبه توسط شامل گزارش تعداد استخدام ها و حقوق و دستمزد ADP برای دسامبر است.

انتظار می رود که استخدام ها توسط بخش خصوصی در اواسط ماه گذشته به دلیل گسترش سریع ویروس Covid-19 که اکثر ایالت ها و شهرها را مجبور به تشدید محدودیت کرد، به ۸۸۰۰۰ نفر کاهش یابد، ضعیف ترین گزارش از زمان کرونا است.

این روند همچنین در نظرسنجی های تجاری اروپایی نیز وجود داشت که به دلیل ضعف شدید خدمات، شاخص ترکیبی خرید مدیران منطقه یورو به ۴۹٫۱ از برآورد اصلی ۴۹٫۸ تجدید نظر شد.

فدرال رزرو همچنین صورتجلسه آخرین جلسه سیاست خود را در ساعت ۲۲:۳۰ منتشر می کند.

 

۴- چالش های چین با دستگیری های گسترده

چالش های مدیریت روابط با چین همچنان در حال افزایش است. رئیس جمهور دونالد ترامپ، که قرار است هنگامی که کنگره نتایج نظرسنجی ماه نوامبر را تأیید کند، شکست انتخاباتی خود را قطعی کند، با صدور یک دستورالعمل منع استفاده از تعداد انگشت شماری از برنامه های پرداخت چینی از جمله خدمات WeChat و QQ و Alipay و Tencent Holdings به دلایل استناد به امنیت ملی، برای نهادهای آمریکایی را اعلام کرد.

به طور جداگانه، یک تیم سازمان بهداشت جهانی که قرار است برای بررسی ریشه های بیماری همه گیر به چین بیاید، مشکلات ویزا را متوقف کرد و به سوظن ها در مورد مقاومت پکن در برابر تلاش های بین المللی برای اثبات حقیقت در مرحله رشد اولیه ویروس در چین افزود.

برای گردآوری موضوعات، مقامات چینی بیش از ۵۰ سیاستمدار طرفدار دموکراسی را در هنگ کنگ از جمله وکیل جان کلنسی (شهروند ایالات متحده) تحت قانون گسترده امنیت ملی که قانون تصویب آن در سال گذشته منجر به پایان یافتن ایالات متحده در شناسایی استقلال هنگ کنگ شد، دستگیر کردند.

 

۵- نفت با “ژست حسن نیت” عربستان سعودی در بالاترین سطح ۱۰ ماهه قرار گرفت

پس از آنکه عربستان سعودی اعلام کرد برای دو ماه آینده به طور داوطلبانه ۱ میلیون بشکه در روز تولید را کاهش می دهد، قیمت نفت خام ایالات متحده برای اولین بار در ۱۰ ماه اخیر، در محدوده بالاتر از ۵۰ دلار در هر بشکه قرار گرفت.

معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۰٫۶٪ افزایش به ۵۰٫۲۲ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معیار بین المللی Brent با ۱٫۰٪ افزایش به ۵۴٫۱۲ دلار رسید.

بعد از آمارهای موسسه نفت آمریکا که هفته گذشته میزان موجودی نفت خام بیش از حد انتظار کاهش یافت، ممکن است داده های دولت در ساعت ۱۹:۰۰ نیز از ایالات متحده پشتیبانی کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.