0

پنج نکته طلایی (Jan-05)

ایالت جورجیا دور دوم انتخابات خود در سنا را برگزار می کند، یوان چین در بالاترین سطح در ۱۵ سال گذشته ثابت مانده و آلمان می خواهد قرنطینه‌ها ی خود را تا ۶ هفته دیگر تمدید کند. پوند پس از اعلام انگلستان برای یک دوره شش هفته‌ای قرنطینه‌ی کامل، رشد کرد. آمازون از سرمایه گذاری مشترک خود با JPMorgan و Berkshire Hathaway کناره گیری می کند و اوپک و روسیه در مورد میزان تولید ماه آینده در بن بست قرار گرفته است.

 

۱. نتیجه انتخابات جورجیا

ایالت جورجیا برای دومین کرسی سنا انتخابات دور دوم را برگزار می کند. نتایج تعیین خواهد کرد چه کسی می تواند سنای ایالات متحده را برای دو سال آینده کنترل کند و در نتیجه تأثیر زیادی بر روند سیاست‌های مالی ایالات متحده خواهد داشت.

صحبت ها حاکی از آن است که حزب جمهوری خواه حداقل یکی از کرسی‌ها را به دست می‌آورد و جایگاه خود را تقویت می کند. البته‌ تماس آخر هفته‌ی دونالد ترامپ میتواند باعث کاهش رای‌ ها به جمهوری خواهان شود.

 

۲. رشد یوان و سهام‌های چین

یوان به بالاترین سطح خود در بیش از دو سال گذشته رسید و بانک خلق چین بالاترین نرخ رسمی تعرفه روزانه این ارز را از سال ۲۰۰۵ تعیین کرد.

شاخص شانگهای شنژن CSI 300 نیز ۱.۹٪ رشد کرد و به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته رسید. این رشد بیشتر به دلیل تصمیم بورس اوراق بهادار نیویورک است که قصد دارد در راستای دستورالعمل‌های دولت ترامپ، سه شرکت مخابراتی چین را از لیست خود خارج کند.

 

۳. سهام‌ها کمی بالاتر باز می شوند

سهام‌های ایالات متحده امروز کمی بالاتر باز می شوند تا بخشی از ضررهای اولین روز کاری سال را جبران کنند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ ، داو ۷۱ واحد یا ۰.۲٪ رشد کرد و S&P500 و نزدک ۰.۳٪ افزایش یافتند.

هر سه شاخص روز گذشته به دلیل نگرانی در مورد آینده‌ی کرونا و عدم اطمینان از انتخابات جورجیا بیش از ۱٪ افت کردند.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار میگیرند شامل آمازون است كه روز دوشنبه از سرمایه گذاری مشترک بهداشت و درمان خود را با JPMorgan و Berkshire Hathaway کنار رفت.

 

۴. قرنطینه در آلمان و انگلستان

یک روز پس از آنکه دولت انگلستان شش هفته قرنطینه‌ی ملی اعلام کرد تا تعداد مبتلایان جدید را دوباره کنترل کند، آلمان قرار است محدودیت‌های فعلی خود در زمینه‌ی اجتماعی و تجاری را تا سه هفته دیگر (پایان ژانویه) تمدید کند.

آنگلا مرکل برای تعیین مسیر بزرگترین اقتصاد اروپا، که در پایان سال گذشته مجموعه‌ای از محدودیت‌های را بر اقتصاد خود وضع کرده بود، قرار بود در ساعت ۱۵:۳۰ با فرمانداران ایالتی دیدار کند. محدودیت‌ها قبلاً در ارقام منعکس شده بودند و نشان می دهند که بیکاری به صورت فصلی در ماه دسامبر، به جای افزایش پیش بینی شده‌ی ۱۰,۰۰۰ نفری، شاهد افت ۳۷,۰۰۰ نفری بوده است. فروش بخش خرده فروشی در ماه نوامبر نیز بسیار بالا بود و ۵.۶ درصد در سال  افزایش داشت.

یورو زیر بالاترین نرخ ۳۲ ماهه خود در روز دوشنبه در ۱.۲۲۸۵ دلار تثبیت شد و استرلینگ پس از اعلام نخست وزیر، بوریس جانسون، در مورد قرنطینه‌ی جدید، ضررهای شدید خود را جبران کرد و ۰.۲٪ افزایش یافت و به ۱.۳۶۰۰ دلار رسید.

 

۵. اوپک در بن بست

روسیه و سازمان کشورهای صادر کننده نفت همچنان در مورد میزان تولید نفت از ماه فوریه در بن بست هستند.

رویترز گزارش داد که قرار است مذاکرات از ساعت ۱۸:۰۰ از سر گرفته شود. روسیه و همسایه آن قزاقستان هر دو برای عملیاتی شدن افزایش برنامه ریزی شده‌ی ۵۰۰,۰۰۰ بشکه در روز تلاش میکنند، در حالی که اوپک به دلیل ضعف کوتاه مدت تقاضا ناشی از جدیدترین موج کرونا، میخواهد تولید را در سطح فعلی خود نگه دارد.

در جای دیگر، موسسه‌ ی نفت آمریکا طبق معمول اطلاعات هفتگی خود در مورد موجودی نفت خام ایالات متحده را در ساعت ۱ بامداد گزارش خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.