0

پنج نکته طلایی (Jan-04)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیش از انتخابات دور دوم سنا، به دنبال تحریک ایالت جورجیا است. انگلستان شروع به تولید واکسن AstraZeneca-Oxford می کند. دلار تضعیف می شود و قیمت کالاها را بالا می برد و ایران غنی سازی اورانیوم را مجدداً آغاز می کند تا جو بایدن رئیس جمهور جدید را به چالش بکشد.

 

۱- ترامپ به جورجیا متکی است

به گزارش واشنگتن پست، دونالد ترامپ در یک تماس تلفنی با “برد رافنسبرگر” که بیش از یک ساعت طول کشید، از یکی مقامات ایالتی جورجیا خواست تا رای کافی برای لغو نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را برای او پیدا کند.

صدای منتشر شده از این تماس ضبط شده توسط واشنگتن پست نشان می دهد که ترامپ کماکان ادعای تقلب در انتخابات را دارد و رافنسبرگر را به جرم دستکاری در گزارش نتیجه نادرست انتخابات متهم می کند. آرا داده شده در جورجیا سه بار شمارش شده و پیروزی رئیس جمهور منتخب جو بایدن را با اختلاف اندک ۱۱۷۷۹ مورد تایید قرار داده است.

اهمیت فوری این فراخوان و گزارش های مربوط به آن، تأثیر آن بر رأی دهندگان احتمالی جمهوری خواه در دور دوم انتخابات روز سه شنبه برای دو کرسی سنا در جورجیا است. اگر بتواند یکی از این دو کرسی را در اختیار داشته باشد، حزب جمهوری خواه کنترل سنا و قدرت آن در سیاست های مالی را برای دو سال دیگر حفظ خواهد کرد.

 

۲-  واكسن Astra

پس از تأیید تنظیم کننده های بهداشت در پایان سال گذشته، انگلیس اولین کشوری در جهان است که به افراد واکسن AstraZeneca / Oxford Covid-19 تزریق می کند.

این کشور با جهش حاد در مبتلایان جدید Covid-19 دست و پنجه نرم می کند، که علت عمده آن وجود نوع جدید از ویروس است که به نظر می رسد مسری تر از نوع اصلی آن باشد. بیمارستان های لندن در حال حاضر مجبورند بیماران را به مناطق بیش از ۲۰۰ مایل دورتر منتقل کنند، زیرا ظرفیت کامل آنها را در واحدهای مراقبت ویژه پر شده است. تایمز گزارش داد که بسیاری از مدارس قصد دارند در پایان تعطیلات کریسمس بر خلاف دستورالعمل های دولت برای بازگشایی، تعطیل بمانند.

نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون در آخر هفته هشدار داد که این کشور ممکن است مجبور به اعمال سومین قرنطینه ملی برای مهار شیوع بیماری باشد. در جای دیگر اروپا، مقامات ارشد آلمانی اظهار داشتند که بزرگترین اقتصاد اروپا محدودیت های فعلی خود را تا پایان ماه تمدید خواهد کرد، در حالی که فرانسه دو ساعت دیگر به مقررات منع رفت و آمد موجود در مناطق آسیب دیده خود افزود.

 

۳- سهام در اوج جدید باز می شوند

بازارهای سهام ایالات متحده آماده است تا سال جدید را در بالاترین سطح شروع کند. زیرا سرمایه گذاران همچنان به چالش های کوتاه مدت نرخ بالایمبتلایان کرونا در سراسر جهان نگاه می کنند و در اواخر سال پیشبینی می کنند که بهبود اقتصادی گسترده ای داشته باشند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ معاملات آتی داو جونز ۱۸۳ واحد یا ۰٫۶٪ افزایش داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۶٪ و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۴٪ رشد داشتند.

سهام هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرند شامل تسلا (NASDAQ: TSLA) و MGM Resorts (NYSE: MGM) که پیشنهاد ۱۱ میلیارد دلاری رد شده توسط Entain مستقر در انگلستان،  خود را در ایالات متحده تقویت می کند، باشد.

 

۴- نظرسنجی های تولید چین و اروپا

فعالیت تولید در چین و اروپا در ماه دسامبر کمی کمتر از حد تصور بود: PMI ساخت Caixin به ۵۳٫۰ کاهش یافت، (کمترین میزان از ماه آگوست)، در حالی که PMI IHSMarkit برای منطقه یورو از ۵۵٫۵ برآورد اولیه به ۵۵٫۲ تغییر یافت و انگلیس تا ۵۷٫۵ اصلاح شد، اما بالاترین میزان در سه سال گذشته است.

در یک روز آرام برای اخبار اقتصادی، اطلاعاتی در مورد هزینه ساخت و ساز ایالات متحده برای نوامبر در ساعت ۱۸:۳۰ وجود دارد.

دو عضو رأی دهنده کمیته بازارهای باز فدرال فدرال رزرو – چارلز ایوانز شیکاگو و رافائل بوستیک آتلانتا – هر دو قرار است همزمان صحبت کنند.

 

۵- ضعف دلار، اخبار ایران نفت را بالاتر می برد

ضعف دلار باعث بالا رفتن سطح نفت و فلزات صنعتی شد، در حالی که سیگنالهایی از بلوک اوپک پلاس نیز منتشر شده بود مبنی بر اینکه محدودیت های فعلی تولید برای یک ماه دیگر همچنان ادامه دارد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، شاخص دلار که در برابر دو ارز پیشرفته اقتصاد پیگیری می کند، ۰٫۵٪ افت کرد و در ۸۹٫۵۴ واحد که نزدیک به پایین ترین نرخ در ۳۰ ماه گذشته است، بود.

در همین حال، معاملات آتی نفت خام ایالات متحده با ۰٫۷٪ افزایش به ۴۸٫۸۰ دلار در هر بشکه و معاملات آتی برنت با ۱٫۲٪ افزایش به ۵۲٫۸۱ دلار در هر بشکه رسید. همچنین با گزارش هایی مبنی بر اینکه ایران غنی سازی اورانیوم را از سر گرفته است، در چالشی مستقیم برای دولت جدید جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، پشتیبانی شد. اقدام ایران باعث می شود که بایدن مجدداً به توافق نامه مورد حمایت سازمان ملل متحد که رئیس جمهور ترامپ قبل از وضع تحریم های شدیدتر که صادرات نفت ایران را به شدت کاهش می دهد بپردازد، با مشکل روبرو شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.