0

پنج نکته طلایی (Dec-21)

با کشف نوع جدید ویروس کرونا Covid-19 در انگلیس، سهام جهانی سقوط می کند و دلار صعودی می شود. کنگره سرانجام با یک بسته امدادی ۹۰۰ میلیارد دلاری موافقت کرد و احتمالاً امروز رای گیری خواهد شد. ایلان ماسک در حالی که سهام تسلا اولین بازی خود را در S&P 500 انجام می دهد، در توییتر از Bitcoin صخبت می کند و در پی که اخبار ویروس انگلیس، نفت ۵٪ سقوط می کند.

 

۱- کشف نوع جدید ویروس کرونا Covid-19 در انگلیس

انگلیس اعلام کرد که نوع جدیدی از ویروس Covid-19 را شناسایی کرده است که مسری تر از نوع قبلی است که امسال جهان را فرا گرفته است.

هنوز هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد این ویروس بیش از مسری تر از نوع اولیه است یا اینکه واکسنهایی که تأیید شده یا در حال تولید هستند در مقابل آن موثرتر خواهند بودیا خیر. سازمان غذا و دارو روز جمعه واکسن مدرنا را تأیید کرد، دومین دارویی که از تنظیم کننده های ایالات متحده ترخیص رسمی می کند.

کشورها از فرانسه تا هند با قطع ارتباط سفر به انگلیس واکنش نشان دادند. در حالی که دولت انگلیس ناگهان برنامه خود را برای کاهش محدودیت در اجتماعات در طول کریسمس لغو کرد و در عوض یک سری جدید و دقیق تر از مقررات ایجاد کرد که بیشتر انگلستان را تحت تأثیر قرار خواهد داد. تاکنون، نوع جدید در جنوب شرقی انگلیس، از جمله لندن متمرکز شده است.

پوند در برابر دلار ۲٪ و در برابر یورو بیش از ۱٪ سقوط کرد.

 

۲- بسته محرک ایالات متحده سرانجام مورد توافق قرار گرفت کرد

قانون گذاران آمریكایی سرانجام یك بسته كمك ۹۰۰ میلیارد دلاری را كه شامل ۶۰۰ دلار چک به خانوارها و ۳۰۰ دلار افزایش هفتگی برای مزایای بیكاری فدرال برای ۱۱ هفته است، تصویب كردند. همچنین مهلت قانونی برای اخراج هایی که قرار بود در پایان سال منقضی شود تمدید می کند. به همین ترتیب، مواردی که بیشترین پتانسیل را برای تضعیف هزینه های خانوار در طول زمستان داشتند، پوشش می دهد.

گزارش شده است که این بسته همچنین شامل کمک به مدارس، توزیع واکسن و مشاغل کوچک است که ۲۸۰ میلیارد دلار فقط برای برنامه حمایت از پرداخت در نظر گرفته شده است.

پس از تصویب لایحه توقف اضطراری برای حفظ بودجه دولت در آخر هفته، رای گیری در مجلس و سنا قرار است امروز انجام شود.

 

۳- سهام کاهش می یابد، دلار افزایش می یابد

سهام جهانی در طی یک شب در واکنش به اخبار انگلیس به شدت نزولی شد که به گفته تحلیلگران خطرات تازه ای برای چشم انداز رشد سه ماهه اول به وجود می آورد.

در همین حال، دلار در سطح جهانی رشد کرد و برخی از ضررهای خود را در هفته های گذشته معکوس کرد، در این بین خوش بینی نسبت به رشد چشمگیر رشد جهانی در سال آینده میلادی، شکار عملکرد ارزهای خارجی را تشویق کرده بود. تا ساعت ۱۴:۵۵، شاخص دلار ۰٫۹٪ افزایش یافت و به ۹۰٫۸۰۲ رسید، در حالی که ارزش دلار نیز در برابر یوان ۰٫۵٪ افزایش یافت. همچنین در برابر رند آفریقای جنوبی و روبل روسیه بیش از ۲٪ و در برابر پزوی مکزیک بیش از ۳٪ افزایش یافت.

بازارهای سهام ایالات متحده نیز با افت شدید اخباری که در چند هفته گذشته مشهود بود ، به شدت افت می کند. معاملات آتی داو جونز ۵۶۰ واحد یا ۱٫۹ درصد افت داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با افت ۲٫۱ درصدی و آتی NASDAQ با افت ۱٫۴ درصدی روبرو شد که با عملکرد دوره ای باز هم عملکرد بی سابقه ای را تجربه کرد و این بار بیشترین بار فروش را به خود اختصاص داد.

 

۴- تسلا در S&P 500 شروع به کار می کند

سهام تسلا (NASDAQ: TSLA) پس از اینکه در پایان جلسه جمعه وارد بازار شد، برای اولین روز به عنوان بخشی از S&P 500 معامله می شود.

این سهام در معاملات پیش از بازار بیش از ۶ درصد کاهش نشان داده شده است.

در آخر هفته، ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیر اجرایی با ارسال پستی در مورد بیت کوین و درگیر شدن در یک مبادله کوتاه، مایکل سایلور، بنیانگذار MicroStrategy، در مورد امکان تبدیل مبالغ زیادی از پول موجود در ترازنامه تسلا به بیت کوین، تمایل نشان داد. ایده سایلور بود، اما ماسک آن را رد نکرد. بیت کوین در روز دوشنبه در معرض خطر ریسک قرار گرفت و در صرافی Bitfinex بیش از ۳٪ سقوط کرد و به ۲۲،۶۷۱ دلار رسید.

 

۵- قیمت نفت

قیمت نفت خام نسبت به افت ۵ درصدی بازار سهام پس از اخبار منتشر شده از انگلیس، معکوس شد.

اوپک و آژانس بین المللی انرژی هر دو در آخرین گزارش های ماهانه خود اظهار داشتند که انتظار می رود توزیع واکسن در سال آینده بازگشت به سطح قبل از شیوع مصرف را تسکین دهد و بهبودی در نیمه دوم انجام خواهد شد.

علاوه بر این، اوله هانسن، رئیس تحقیقات کالاها در بانک ساکسو، اظهار داشت که این تجمع بیش از حد تمدید شده است و موقعیت های طولانی سوداگرانه در معاملات آتی نفت خام ایالات متحده و برنت در شش هفته تا اواسط دسامبر ۲۵۰ میلیون بشکه افزایش یافته است.

در ساعت ۱۴:۵۵، نفت خام ایالات متحده با ۵٫۱٪ کاهش به ۴۶٫۷۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی Brent با ۵٫۰٪ کاهش به ۴۹٫۶۷ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.