0

پنج نکته طلایی (Dec-18)

پروسه ی بسته‌ حمایتی و برگزیت به آخر هفته کشیده خواهد شد . مس به بالاترین حد خود در نزدیک به هشت سال رسیده است، اروپا یک سری شگفتی داده‌ی مثبت دیگر نیز کسب کرده است، نایک گزارش درآمد خود را اعلام می کند و سهام شرکت بازی ویدیویی CyberPunk 2077 بیست درصد دیگر سقوط کرده زیرا سونی آن را از فروشگاه PlayStation بیرون کرده است.

 

۱. مذاکرات برای بسته‌ی حمایتی

پس از اختلاف نظر در مورد تاریخ پایان برخی از برنامه‌های وام فدرال رزرو در روز پنجشنبه، حماسه‌ی پایان ناپذیر بسته‌ی حمایتی ایالات متحده قرار است تا آخر هفته ادامه یابد.

کنگره مجبور است امروز لایحه توقف تمدید بودجه دولت را تصویب کند تا گفتگوها طی سه روز آینده به پایان برسد.

به نقل از میچ مک کانل، رهبر سنا، پس از مذاکرات روز پنجشنبه، “ما میخواهیم تا پایان کار در اینجا بمانیم، حتی اگر این به معنای کار در آخر هفته باشد، که بسیار محتمل است.”

گزارش شده است که این بسته شامل چک‌های مستقیم ۶۰۰ میلیون دلاری و همچنین تمدید افزایش مزایای بیکاری است، موضوعی که پس از دو هفته متوالی افزایش شدید ادعاهای اولیه بیکاری اهمیت پیدا کرده است.

۲. مس رکورد ۸ ساله را زد

قیمت نفت خام تقریباً بدون تغییر بوده است، اما سایر کالاهای صنعتی به رشد خود ادامه داده‌اند. معاملات آتی مس برای اولین بار از ژانویه ۲۰۱۳ (دی ۹۱) در هر تن به ۸,۰۰۰ دلار رسیده است.

افزایش خودروهای الکترونیکی اهمیت این فلز را افزایش داده است، زیرا هر خودروی الکترونیکی تولید شده چهار برابر بیشتر از یک ماشین با موتور احتراق داخلی نیاز به مس دارد. تریدری به نام ترافیگورا تخمین میزند که تقاضای مس جهان طی دهه‌ی آینده حدود ۴۴ درصد رشد کند.

۳. سهام‌ها بدون تغییر باز میشوند

از آنجایی که قراردادهای آپشن دسامبر در سهام‌ها، شاخص‌ها و سایر محصولات امروز منقضی میشوند، سهام‌های ایالات متحده امروز بدون تغییر هستند.

تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت ایران، داو، S&P500 و نزدک، هر سه بدون تغییر بوده‌اند.

سهام‌هایی که احتمالا ً مورد توجه قرار میگیرمد شامل FedEx میشوند كه با وجود گزارش سه ماهه‌ی خوب آن د روز پنجشنبه که رونق خرید آنلاین را نشان میداد، ۳٪ كاهش یافته است.

شرکت‌هایی که امروز گزارش میدهند شامل، Nike، Darden Restaurants و Carnival میشوند.

۴. داده‌های اروپا باز هم از انتظارات بهتر بود

اطلاعات منتشر شده در اروپا باز هم حاکی از آن است که تأثیر اقتصادی آخرین قرنطینه ممکن است آنچنان که انتظار میرود نباشد.

شاخص Ifo آلمان از ۹۰.۹ ماه نوامبر(آبان) به ۹۲.۱ افزایش یافته و انتظارات برای افت دوباره را نادیده گرفته است. این موضوع شگفتی مثبت شاخص‌های مدیر خرید IHS Markit را تایید میکند. قیمت‌های تولیدکننده آلمانی در ماه نوامبر نیز بالاتر از حد انتظار بود، که نشان میدهد شرکت‌های بزرگترین اقتصاد اروپا با وجود کاهش سرعت، برخی از قیمت‌های خود را حفظ کرده‌اند.

در همین حال، در انگلستان، فروش در بخش خرده فروشی کمتر از حد انتظار کاهش یافته و اعتماد مصرف کننده بیشتر از حد انتظار بهبود یافته است، البته همچنان در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

انتظار میرود که مذاکره کنندگان برگزیت نیز در آخر هفته تلاش کنند تا اختلافات باقی مانده، عمدتا در مورد حقوق ماهیگیری را برطرف کنند.

۵. سابرپانک

بعضی از مشکلات را نمیتوان حل کرد. سهام شرکت CD Projekt پس از آنکه سونی بازی Cyberpunk 2077 آن را از فروشگاه پلی‌استیشن حذف کرد، ۲۰٪ سقوط کرد.

بازی CyberPunk یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال بوده است و لانچ آن که این شرکت را مجبور به ارائه بازپرداخت به خریداران عصبانی کرده است، قیمت سهام این شرکت را در هفته جاری ۴۵٪ کاهش داده و آن را به سطح ماه مارس(اسفند) رسانده است.

شرکت CD Projekt گفته است که مایکروسافت هنوز درمورد خارج کردن این بازی از فروشگاه X-Box خود گفت وگو نکرده است.

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.