0

پنج نکته طلایی (Dec-16)

فدرال رزرو آخرین جلسه خود را در سال جاری به برگزار می کند، فروش خرده فروشی ماه نوامبر به پایان می رسد. یورو و استرلینگ هر دو افزایش می یابند زیرا مقام ارشد اتحادیه اروپا می گوید او راهی برای یک معامله تجاری پس از Brexit می بیند. و روند افزایشی نفت با ایجاد یک غافلگیری در ذخایر ایالات متحده، متوقف می شود

 

۱- پایان جلسه بانک فدرال

فدرال رزرو آخرین جلسه سیاست پولی خود در سال جاریرا علیرغم انتظارات کم برای اقدامی علیه کاهش چشمگیر اقتصاد تحت تأثیر آخرین موج کرونا، پایان برگزار می کند.

کمیته بازار آزاد فدرال تصمیمات خود را طبق معمول در ساعت ۱۰:۳۰ اعلام می کند و نشست خبری رئیس جروم پاول نیم ساعت زودتر برگزار می شود.

FOMC قادر خواهد بود آخرین گزارش خرده فروشی را در محاسبات خود لحاظ کند. قرار است ارقام مربوط به ماه نوامبر در ساعت ۱۷:۰۰ اعلام شود و تحلیلگران انتظار دارند فروش برای اولین بار از ماه آوریل تاکنون ۰٫۳٪ کاهش داشته باشد.

 

۲- اقتصاد منطقه یورو در دسامبر صعود کرد. بانک مرکزی اروپا ممنوعیت سود سهام در بانک ها را لغو می کند

اقتصاد منطقه یورو علی رغم گسترش قرنطینه ها در سراسر قاره برای مهار ویروس کرونا، در ماه دسامبر بهتر از حد انتظار پیش رفت.

بر اساس شاخص های خرید که توسط IHSMarkit جمع آوری شده است، سطح فعالیت در ماه جاری تنها به صورت ناچیز منقبض می شود: PMI منطقه یورو مجدداً به ۴۹٫۸ بازگشت. (کمی پایینتر سطح ۵۰ که به طور معمول رشد را از توسعه جدا می کند.)

در حالی که چشم انداز کوتاه مدت اقتصاد به میزان زیادی به مذاکرات تجاری پس از Brexit با انگلیس بستگی دارد، این ارقام به دلیل تعطیلات کریسمس یک هفته زودتر منتشر شده است. به همین دلیل، قرنطینه های شدید در آلمان که امروز آغاز می شود را در نظر نمی گیرند.

بانک مرکزی اروپا تأیید کرد که از ماه دسامبر ممنوعیت سود سهام بانکی خود را لغو خواهد کرد، اگرچه از بانک ها درخواست کرده است که زودتر از ماه سپتامبر سود سهام یا پاداش های کلان پرداخت نکنند.

 

۳-  همزمان با پیشرفت گفتگوهای محرک، تجمع سانتا برگزار می شود

به نظر می رسد رالی سانتا آغاز شده باشد، سهام ایالات متحده قرار است در ادامه ی رشد خوب در روز سه شنبه، افزایش یابد.

تا ساعت ۱۵:۰۵ ، معاملات آتی داو جونز ۸۸ واحد یا ۰٫۳٪ افزایش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 0.4٪ ۰٫۴٪ و معاملات آتی Nasdaq   ۰٫۳٪رشد داشتند.

نشانه های پیشرفت واقعی در مذاکرات در مورد بسته محرک مالی پس از اولین جلسات هفته گذشته در روز سه شنبه میان میک مک کانل رهبر اکثریت سنا و نانسی پلوسی سخنگوی مجلس، باعث پیشرفت بازار شده است. مک کانل گفت، “در طی روز پیشرفت چشمگیری حاصل شده است.” در حالی که گزارش هایی حاکی از آن بود که پیشنهاد وی مبنی بر حذف مقررات مربوط به حمایت از مسئولیت مشاغل و حمایت از دولت های ایالتی و محلی به طور گسترده ای پذیرفته شده است.

 

۴- چشم انداز Brexit معاملاتGBP  و   EUR را افزایش می دهد

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اورسولا فون در لاین پیش از این گفته بود که “راهی برای توافق” در مذاکرات تجاری پس از Brexit با انگلیس می بیند. استرلینگ بالاتر از ۱٫۳۵ دلار و یورو بالای ۱٫۲۲ دلار برای اولین بار در بیش از ۲ سال دیده می شد.

همچنین کمک PMI ترکیبی به استرلینگ نشان می دهد اقتصاد در ماه دسامبر به رشد باز می گردد، اگرچه سطح شاخص ۵۰٫۷ زیر حد انتظار بود.

در جای دیگر، نخست وزیر بوریس جانسون در برابر فشار برای کنار گذاشتن برنامه های خود برای کاهش محدودیت در اجتماعات اجتماعی در کریسمس که ممکن است لندن را با شدید ترین قرنطینه مواجه کند، قرار دارد.

 

۵- شوک نفت پس از اعلام موجودی API

نفت بین خوش بینی نسبت به چشم انداز بسته تحریک آمریكا و نگرانی نسبت به افزایش غافلگیركننده موجودی انبارها در هفته گذشته، معلق مانده است.

انستیتوی نفت آمریکا تخمین زده است که ذخایر نفت خام هفته گذشته نزدیک به ۲ میلیون بشکه افزایش داشته است، اگر داده های دولت در ساعت ۱۹:۰۰ تأیید کنند، ممکن است تأثیر بر قیمتها پایدارتر باشد.

در ۱۵:۰۰، هر بشکه نفت خام ایالات متحده با کمتر از ۰٫۱ درصد افزایش به ۴۷٫۶۶ دلار رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام برنت با ۵۰٫۷۶ دلار در هر بشکه ثابت بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.