0

پنج نکته طلایی (Dec-11)

بزرگترین عرضه اولیه ۲۰ سال اخیر، عرضه ی سهام AirBnB شد، FDA واکسن فایزر را تایید میکند و اتحادیه اروپا و انگلستان جدایی آشفته‌ای را تجربه میکنند. علاوه بر این، با وجود افزایش مطالبات بیکاری، گفتگوهای بسته‌ی حمایتی به نتیجه نرسید. 

 

۱. عرضه اولیه AirBnB

هر کسی که به اندازه کافی پیر باشد و حباب dot.com سال ۱۹۹۹ را به یاد بیاورد مطمئناً دیگر نمیتواند شباهت‌ها را نادیده بگیرد. AirBnB که هرگز سودی کسب نکرده است، سالانه کمتر از ۴ میلیارد دلار فروش دارد و پیش از بروز همه گیری ارزش آن ۳۰ میلیارد دلار بور در پایان اولین فروش آن در معاملات روزانه در بورس اوراق بهادار نیویورک بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

یک استارتاپ دیگر، DoorDash، نیز در اولین روز خود ۸۶٪ رشد کرد و دلیل اصلی رشد آن سرمایه گذاران خرد هستند.

در کنار آن، دو برابر شدن ارزش تولید کننده اسباب بازی چینی Pop Mart در اولین جمعه بازار خود و رسیدن به بیش از ۱۴ میلیارد دلار، اقدام بزرگی است، به ویژه اینکه این شرکت در حال حاضر سودآور است.

 

۲. تایید واکسن فایزر توسط  سازمان غذا و دارو

در روزی که مرگ و میر ایالات متحده در اثر بیماری برای دومین بار متوالی به ۳۰۰۰ رسید، یک هیئت مشاوره‌ی سازمان غذا و داروی ایالات متحده از مجوز واکسن Pfizer-BioNTech برای استفاده اضطراری علیه کرونا پشتیبانی کرد.

این مشاوره راه را برای مجوز رسمی باز میکند، این امر باعث میشود واکسیناسیون بلافاصله شروع شود. انگلستان و کانادا از اوایل این هفته واکسینه کردن این دارو را آغاز کرده‌اند.

با این وجود دو شرکت بزرگ اروپایی رقیب که روی یک دارو کار میکنند دچار شکست شدند. GlaxoSmithKline و Sanofi گفتند كه واكسن آزمایشی آنها در مرحله آزمایش ۲ نتوانسته است در افراد بالای ۵۰ سال پاسخ ایمنی كافی ایجاد كند. آنها قصد دارند محصول را دوباره مهندسی کرده و دوباره امتحان کنند، اما انتظار نمیرود که این محصول تا سه ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ در دسترس باشد.

 

۳. سهام‌ها پایین‌تر باز میشوند، PPI، نگاه ها به گزارش احساسات مصرف کننده

با توجه به طولانی شدن مذاکرات برگزیت و بسته‌ی حمایتی، سهام‌های ایالات متحده امروز پایین‌تر باز میشوند.

تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت ایران، داو ۲۴۲ واحد یا ۰.۸٪ افت کرده بودو S&P500 و نزدک نیز ۰.۹٪ کاهش یافته بودند.

سهام احتمالاً بعداً مورد توجه قرار خواهد گرفت ، جدا از Airbnb و Doordash ، شامل والت دیزنی است که مدیر عامل آن افزایش شدید اشتراک برای شبکه خود را برای سال آینده پیش بینی کرد و Ferrari NV که مدیرعامل آن به دلایل شخصی به طور غیرمنتظره‌ای استعفا داد.

تقویم داده های روز شامل انتشار قیمت‌های تولید کننده در ماه نوامبر در ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت ایران و بررسی مصرف کننده از دانشگاه میشیگان در ساعت ۶:۳۰ میشود.

 

۴. اتحادیه اروپا: بله به بودجه، نه به Brexit

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پس از اجلاس اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که احتمالاً زمانی که توافق گذار پس از برگزیت پایان یابد، هیچ توافق تجارت آزادی بین انگلستان و اتحادیه اروپا وجود نخواهد داشت.

پس از آنکه اتحادیه اروپا خواسته‌های آخرین لحظه خود را با هدف اطمینان از عدم انحراف انگلستان از استانداردهای نظارتی خود در آینده اعلام کرد، نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون همچنین هشدار داد که معامله بعید است. پوند که هفته گذشته برای اولین بار در ۲ سال و نیم گذشته به امید معامله به بالاتر از ۱.۳۵ دلار رسید، دوباره به زیر ۱.۳۲۰۰ دلار سقوط کرد.

 

۵. بسته‌ی حمایتی به شکست نزدیک می شود

پس از آنکه جمهوری خواهان سنا مسئله‌ی حمایت از مسئولیت مشاغل، مدارس و نهادهای دیگر را رد کردند، امیدها در مورد بسته‌ی حمایتی مالی برای اقتصاد ایالات متحده در حال کاهش است.

وال استریت ژورنال گزارش داد که دستیاران رهبر اکثریت مجلس سنا، میچ مک کانل، بسته احتمالی ۹۰۸ میلیارد دلاری که توسط یک گروه دو حزبی از قانون گذاران پیشنهاد شده را به دلیل عدم رسیدگی به این موضوع، به عنوان راهی برای پیشروی نمیبینند.

به نظر میرسد افزایش شدید مطالبات اولیه بیکاری در هفته گذشته به بالاترین سطح ۳ ماهه یعنی بیش از ۸۵۰,۰۰۰، در جلب توجه قانونگذاران موفقیت چندانی نداشته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.