0

پنج نکته طلایی (Dec-09)

مقامات انگلیس واکنش‌های آلرژیک به واکسن فایزر را گزارش کردند، DoorDash نزدیک به ۳.۴ میلیارد دلار در یک IPO پرفروش سرمایه جمع میکند و انتظار میرود AirBnB بعدا قیمت گذاری شود. در حالی‌ که سیاستمداران در حال بحث بر سر بسته‌ی حمایتی هستن سهام‌ها کمی رشد کردند و یوان به اوج جدیدی رسیده است.

 

۱- واکنش آلرژیک فایزر (NYSE: PFE)

به گفته یک مقام مسئول خدمات ملی بهداشت انگلیس،پس از اینکه دو متخصص بهداشت انگلیس پس از تلقیح در اوایل هفته، واکنش های آلرژیک به دارو را تجربه کردند، نهادهای نظارتی بهداشت انگلیس هشدار دادند که افرادی که از مشکلات آلرژی رنج می برند، نباید واکسن تولید شده توسط Pfizer و BioNTech را مصرف کنند.

این خبر تنها دو روز پس از آغاز برنامه ایمن سازی انبوه با استفاده از دارو توسط انگلیس منتشر شد و یک روز پس از آنکه اداره غذا و داروی ایالات متحده اعلام کرد در تجزیه و تحلیل داده های مرحله ۳ آزمایش شرکت ها، هیچ مسئله ایمنی پیدا نکرده است.

در جای دیگر، مجله پزشکی انگلستان The Lancet یک بررسی مشابه از داروی تولید شده توسط AstraZeneca (NASDAQ: AZN) و دانشگاه آکسفورد منتشر کرد و تأیید کرد که بیش از ۷۰ درصد از اثر آن – به طور قابل توجهی کمتر از Pfizer / BioNTech و داروهای Moderna (NASDAQ: MRNA) اما به اندازه ای که بتواند قابل استفاده باشد. مقامات در امارات متحده عربی تأیید کردند که داروی تولید شده توسط شرکت بیوتکنولوژی چینی Sinopharm 86٪ میزان اثربخشی دارد.

 

۲- قیمت DoorDash و AirBnB

DoorDash قیمت عرضه اولیه خود را ۱۰۲ دلار در هر سهم تعیین کرد که طبق گزارش های مختلف، بسیار بالاتر از قیمتی است که قبلاً به تجدید نظر شده بود.

این بدان معناست که شرکت تحویل غذا در مجموع ۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه جمع می کند و ۳۹ میلیارد دلار ارزیابی کلی به آن می دهد، بیش از دو برابر آنچه در یک گردهمایی خصوصی در اوایل سال جاری ارزیابی شده بود.

همچنین انتظار می رود آژانس اجاره آنلاین AirBnB قیمت خود را در اواخر روز چهارشنبه قیمت گذاری کند. این شرکت همچنین دامنه بازاریابی خود را برای ارزیابی ۴۲ میلیارد دلار افزایش داده است ، که می تواند بهبودی حیرت انگیز از ابتلا به بیماری همه گیر در اوایل سال باشد.

 

۳- سهام‌ها بالاتر باز میشوند

با نشانه‌هایی از این که ایالات متحده به توافق بر سر بسته‌ی حمایتی نزدیک شده است، سهام‌ها امروز بالاتر باز میشوند.

وزیر خزانه داری استیون منوچین روز سه شنبه بسته‌ای به ارزش ۹۱۶ میلیارد دلار را به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان پیشنهاد كرد و اگرچه پلوسی آن را به دلیل ارائه‌ی بودجه‌ی ناكافی به دولت‌های ایالتی و محلی رد كرد، اما اندازه آن بر میچ مک كانل رهبر سنا برای كنار گذاشتن برنامه‌های خود فشار ایجاد میکند.

تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت ایران، داو ۷۵ واحد یا ۰.۳٪ رشد کرده بود، S&P500 نیز ۰.۲٪ افزایش یافته بود، اما نزدک بدون تغییر باقی مانده بود.

 

۴- یوان چین

نرخ تورم سالانه‌ی چین برای اولین بار در یک دهه‌ی گذشته در ماه نوامبر منفی شد و شاخص قیمت مشتری(CPI) به دلیل افزایش چشمگیر قیمت گوشت خوک در یک سال گذشته، نسبت به سال گذشته ۰.۵٪ کاهش یافت.

از زمان بروز همه‌گیری، نشانه‌های ثابتی از فشار رکود در قیمت‌های تولیدکننده چینی وجود دارد. آنها برای هشتمین ماه متوالی در ماه نوامبر نسبت به سال گذشته کاهش یافتند، اما با ۱.۵- درصد، کمترین میزان کاهش از ماه مه را تجربه کردند. سایر داده‌های چین نشان میدهند که رشد وام اندکی تعدیل شده است، اگرچه هنوز در حدود ۱۳ درصد است.

با توجه به این داده‌ها یوان رشد کرده و پس از دو سال و نیم به سطح ۶.۵۰ دلار رسیده است.

 

۵- نفت

روز سه‌شنبه، هنگامی که داده‌های موسسه نفت آمریکا از افزایش شگفت آور موجودی ذخایر نفت خام ایالات متحده به بیش از ۱ میلیون بشکه خبر داد، قیمت نفت افت کرد، اما امروز دوباره افزایش یافت.

پیش بینی میشد که بیش از ۱.۵ میلیون بشکه کاهش داشته باشد و این اعداد به عنوان شواهد تازه‌ای از کاهش تقاضا به دلیل تدابیر شدیدتر محدودیت‌های تجاری و اجتماعی در نظر گرفته شد. اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، طبق معمول مقدار موجودی خود را در ساعت ۷ عصر به وقت ایران منتشر میکند.

با ادامه علائم قدرت تقاضا در آسیا، به ویژه از پالایشگاه‌های هند قیمت‌های نفت حمایت میشوند و تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت ایران، نفت خام آمریکا ۰.۲٪ رشد کرده و به ۴۵.۶۷ دلار رسیده بود و برنت نیز ۰.۲٪ افزایش یافته و به ۴۸.۹۴ دلار رسیده بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.