0

پنج نکته طلایی (Dec-08)

وزارت غذا و دارو دو روز قبل از جلسه‌ای که ممکن است در آن مجوز مصرف دارو در موارد اضطراری را صادر کند، در مورد واکسن فایزر اطلاعاتی منتشر میکند. تسلا قصد دارد میلیاردها دلار سهام به فروش برساند. اوبر تلاش خود را برای تولید تاکسی خودران کنار گذاشت و نفت با توجه به آخرین اطلاعات موجودی کالا افت کرده است.

 

۱- ایمن سازی با واکسن Pfizer آغاز می شود. مجوز FDA در این هفته مشاهده شده است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده قرار است سندی در حدود ۱۰۰ صفحه را ارزیابی کند که داده های آزمایش بالینی Pfizer / BioNTech در اواخر روز سه شنبه، قبل از جلسه روز پنجشنبه برای تصمیم گیری در مورد تأیید دارو برای مجوز استفاده اضطراری منتشر می شود.

به گفته گروه ویژه هماهنگ کننده کاخ سفید، دبورا بیرکس، ایالات متحده با آنچه که می تواند بدترین وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در تاریخ کشور باشد، مواجه است. تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری، روز دوشنبه به رکورد جدیدی رسید، در حالی که تعداد پذیرفته شدگان در بیمارستان نیز با بیش از ۱۰۲۰۰۰ نفر، رکورد جدید را ثبت کرد..

در جای دیگر، انگلیس اولین کشور غربی بود که با استفاده از واکسن تولید شده توسط Pfizer و BioNTech، یک برنامه بزرگ علیه Covid-19 را آغاز کرد.

 

۲. اوبر

اوبر تلاش خود برای تولید یک تاکسی خودران را رها کرد و قصد دارد در این تکنولوژی ۵ میلیارد سرمایه گذاری کند.

این شرکت اعلام کرد که در معامله‌ای که به اوبر ۲۶٪ سهام یک گروه با ارزش ۱۰ میلیارد دلار میرسد، گروه Advanced Technologies آن را با استارتاپ Aurora، با ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد، ادغام خواهد کرد. ارزیابی ضمنی ۲.۲ میلیارد دلار برای ATG در مقایسه با ارزیابی ۷.۲۵ میلیارد دلاری است که اوبر سال گذشته در هنگام جمع آوری بودجه خصوصی از سرمایه گذاران ژاپنی Toyota ،Softbank و Denso برای آن قرار داده بود.

دارا خسروشاهی، مدیر عامل شرکت گفت که این معامله مسیر اوبر را برای سودآوری تسریع میکند.

 

۳. سهام‌ها پایین‌تر باز می شوند

سهام‌های ایالات متحده قرار است به دلیل نگرانی در مورد گسترش اقدامات قرنطینه‌ای، ضررهای روز دوشنبه را افزایش دهند.

عدم توافق بر سر بسته‌ی حمایتی نیز موثر است. گذشته از اختلاف در قیمت اقدامات امدادی، رهبر سنا، میچ مک کانل، همچنین از تصویب هرگونه لایحه‌ای که شامل مقرراتی برای محافظت از مشاغل در برابر شکایت کارمندانی که در محل کار مبتلا شده‌اند، نباشد، خودداری میکند. در همین حال، دموکرات‌های مجلس نمایندگان از تقاضای حمایت از دولت‌های ایالتی و محلی برای پرداخت هزینه‌های مقابله با همه‌گیری خودداری میکنند.

تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت ایران، داو ۱۲۳ واحد یا ۰.۴٪ افت کرده بود، S&P500 نیز ۰.۴٪ کاهش یافته بود و نزدک ۰.۳٪ افت کرده بود.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار میگیرد شامل تسلا است که اعلام کرد قصد دارد تا ۵ میلیارد دلار سهام بفروشد. Palantir که یک قرارداد بزرگ دولتی دیگر دریافت کرد و JD.Com که واحد بهداشتی آن در اولین حضور خود در بازار در هنگ کنگ به سرعت افزایش یافت.

 

۴. برگزیت

نخست وزیر انگلستان، بوریس جانسون، برای دیدار حضوری با رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورزولا فن در لاین، به بروکسل سفر خواهد کرد تا پس از پایان دوره گذار پس از برگزیت در ۳۱ دسامبر(۱۱ دی)، این بن بست مذاکراتی روابط تجاری را از بین ببرد.

رهبران اتحادیه اروپا قرار است روز پنجشنبه ملاقات کنند، اما توافق نامه تجارت انگلستان تنها موضوع مورد بحث نیست. رهبران باید اختلافات بین لهستان و مجارستان، كه تهدید به وتو کردند را از بین ببرند. روابط اتحادیه اروپا با دولت‌های محافظه کار هر دو کشور به دلیل فرسایش استقلال قضایی و اقدامات دیگر در این دو کشور به طور فزاینده‌ای تیره شده است.

 

۵.  افت قیمت نفت

به دلیل نگرانی در مورد آینده‌ی تقاضا با توجه به شرایط کرونا، قیمت نفت خام بار دیگر کاهش یافت.

تا ساعت ۲:۵۰ بعد از ظهر به وقت ایران، نفت خام آمریکا ۰.۷٪ افت کرده و به ۴۵.۴۵ دلار رسیده بود و برنت نیز ۰.۷٪ کاهش یافته و به ۴۸.۴۸ دلار رسیده بود.

امروز تمرکز بازار بر انتشار کوتاه مدت چشم انداز انرژی اداره اطلاعات انرژی و برآورد هفتگی موجودی کالاهای ایالات متحده از موسسه‌ی نفت آمریکا خواهد بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.