0

پنج نکته طلایی (Dec-04)

در شرایطی که اوپک و متحدانش نیاز به محدودیت تولید را حفظ کردند، قیمت نفت خام به بالاترین سطح در هشت ماه گذشته رسید. مرگ Covid-19 در ایالات متحده به بالاترین سطح رسیده و جو بایدن رئیس جمهور منتخب گفت که می خواهد آمریکایی ها برای ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوریش ماسک بزنند. گزارش بازار کار ایالات متحده در ساعت ۱۷:۰۰ منتشر شد می شود و امیدها برای بسته محرک زیاد است.

 

۱- پایان نشست اوپک پلاس و جهش نفت به بالاترین سطح هشت ماهه

با توافق حول میزان تولید بزرگترین تولیدکنندگان جهان در یک نشست مجازی که چهار روز طول کشید، قیمت نفت به بالاترین قیمت خود در هشت ماه گذشته رسید.

بلوک تولید کنندگان موسوم به اوپک پلاس که شامل روسیه نیز می شود، به دلیل پیشرفت در تولید واکسن Covid-19، توافق کردند که از ژانویه ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز تولید را افزایش دهند.

این برخلاف انتظار بود که سطح فعلی برای سه ماه دیگر قرنطینه ادامه دارد. با این حال، این فقط یک چهارم ۲ میلیون بشکه در روز افزایش گروهی است که از قبل برای ژانویه پیش بینی شده بود و از اهمیت ویژه ای برای احساسات بازار نسبت به اتحاد در پذیرش نیاز به ادامه محدودیت های تولید را حفظ می کند.

 

۲- گزارش حقوق و دستمزد

انتظار می رود بازار کار ایالات متحده در ماه نوامبر با ایجاد ۴۶۹،۰۰۰ شغل غیرکشاورزی و کاهش نرخ بیکاری به ۶٫۸٪ از ۶٫۹٪ در ماه اکتبر تقویت شود.

تصویر به روز از بازار کار نیز با ادعاهای اولیه بیکاری برای اولین بار در سه هفته گذشته، به برخی از انعطاف پذیری ها اشاره دارد

گزارش به صورت معمول ساعت ۱۷:۰۰ ارائه می شود. تراز تجاری ایالات متحده نیز در همان زمان منتشر می شود.

سفارشات کارخانه ایالات متحده نیز در ۱۸:۳۰ منتشر می شود. سفارشات کارخانه های آلمان بیش از حد انتظار افزایش یافت و برای اولین بار از سطح قبل از همه گیری کرونا را بالاتر رفت. این به یورو کمک کرد تا در بالاترین سطح ۳۱ ماهه یعنی کمتر از یک هفته قبل از جلسه سیاست بعدی بانک مرکزی اروپا تقویت شود.

 

۳- سهام با امیدهای محرک بیشتر باز می شوند

سهام ایالات متحده قرار است با نشانه هایی مبنی بر تصویب نوعی بسته محرک در چند روز آینده توسط کنگره، بالاتر باز شود. میک مک کانل رهبر اکثریت مجلس سنا روز پنجشنبه گفت که معامله ای “در دسترس است” و امروز بار دیگر با نانسی پلوسی رئیس مجلس صحبت خواهد کرد.

با این حال، برنامه خود مک كانل برای یك بسته ۵۰۰ میلیارد دلاری كه مشاغل و دانشگاه ها را از مسئولیت جبران می كند، هنوز با ۹۰۸ میلیارد دلار پیشنهاد شده توسط یك گروه دو حزب در اوایل این هفته كه مورد تأیید رهبری مجلس بود، فاصله زیادی دارد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، قرارداد آتی Dow 30 با ۱۱۴ واحد افزایش، ۰٫۴٪ افزایش یافت. معاملات آتی Nasdaq نیز ۰٫۴٪ افزایش داشت، در حالی که قرارداد آتی S&P 500  ۰٫۳٪ افزایش داشت.

 

۴- هشدار Newsom در مورد ثبت رکورد جدید مرگ ومیر در کالیفرنیا در دوران قرنطینه

فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، در مورد توقف سه هفته ای در هر منطقه از ایالت که واحدهای مراقبت ویژه بیمارستان نزدیک به تکمیل ظرفیت هستند، هشدار داد و فشار بیشتری بر اقتصاد ثروتمندترین و پرجمعیت ترین ایالت ایالات متحده وارد کرد.

مرگ و میر ناشی از Covid-19 در سراسر کشور با ۲،۸۷۹ نفر رکورد روزانه متوالی در مرگ و میر ناشی از این بیماری است.

رئیس جمهور منتخب جو بایدن به CNN گفت كه از آمریكایی ها می خواهد كه در ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری خود ماسك بزنند. بایدن همچنین گفت که از دکتر آنتونی فاوسی می خواهد که به خدمت خود در زیر نظر وی ادامه دهد.

 

۵- فاوسی انتقاداتش از انگلیس را پس گرفت

فاوسی انتقادات از تنظیم كنندگان بهداشت انگلیس را برای آنچه وی مجوز بیش از حد واكسن Pfizer-BioNTech در این هفته خواند، رد كرد. انگلیس قرار است هفته آینده واکسیناسیون افراد را آغاز کند.

سهام Pfizer در معاملات بعد از ساعت پنجشنبه پس از آنکه وال استریت ژورنال گزارش داد که مشکلات زنجیره تامین منجر به کاهش در دسترس بودن واکسن در کوتاه مدت شده بود، سقوط کرده بود. این دو شرکت امیدوار بودند که تا پایان سال ۱۰۰ میلیون دوز در سراسر جهان عرضه کنند، اما اکنون انتظار می رود فقط ۵۰ میلیون دوز عرضه کند. هدف آنها برای بیش از ۱ میلیارد دوز در سال ۲۰۲۱ بدون تغییر باقی مانده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.