0

پنج نکته طلایی (Dec-01)

کنگره برای اولین بار از زمان عدم توافق در مورد تسهیلات وام در بحران بانک فدرال، شاهد سخنرانی پاول رئیس صندوق و منوچین، رئیس خزانه داری است. رشد سهام، دور از انتظار نیست، اما به هر حال در رکوردهای جدید باز می شود. با افت  دلار و عدم توافق اوپک در مورد میزان پمپاژ نفت در سال آینده، بیت کوین به بالاترین حد خود رسید.

 

۱- سخنرانی های پاول و منوچین در کنگره برای دفاع از موضع خود

جروم پاول رئیس فدرال رزرو و استیون منوچین وزیر خزانه داری از ساعت ۱۸:۳۰ سخنرانی خود را اغاز می کنند. این اولین شهادت مشترک آنها از زمانی است که منوچین از تمدید اختیار برای چهار برنامه وام دهی امتناع ورزید که طبق گفته فدرال رزرو، هنوز هم برای حمایت از اقتصاد از طریق شیوع همه جانبه مورد نیاز است.

نه پاول و نه منوچین در اظهارات آماده شده هیچ اشاره ای به اختلافات عمومی خود درباره این موضوع نکردند، اما بعید است در مورد این موضوع از آن ها سوال نشود.

نگرانی ها در مورد اقتصاد اواخر روز دوشنبه پس از آنکه گاوین نیوزوم، فرماندار کالیفرنیا اعلام کرد وی ممکن است مجبور شود برای جلوگیری از بحران فزاینده در بیمارستان های ایالتی، دستور قرنطینه ی خانگی را صادر کند، دوباره احیا شد.

Lael Brainard، عضو هیئت مدیره فدرال رزرو، (که برخی از او برای جانشینی پاول به عنوان رئیس فدرال رزرو می کنند) نیز در ساعت ۲۰:۳۰ سخنرانی خواهد کرد. در همین حال، در تقویم داده ها، داده های تحقیقاتی Redbook وجود دارد که باید در ساعت ۱۷:۲۵ و نظرسنجی تولید ISM در ۱۸:۳۰ ارائه شود.

 

۲- با افت دلار، بیت کوین به بالاترین سطح خود رسید

خواه کنگره از پاول و مانچین در این باره سوال کند یا خیر، بازارها همچنان حکم خود را درباره سرپرستی ارز صادر می کنند. بیت کوین به بالاترین حد خود رسید، زیرا فروش شوک هفته گذشته به عنوان یک افت برای خرید شناخته شد.

ارز دیجیتال اندکی پایینتر از ۲۰ هزار دلار در ۱۹۹۵۱ دلار متوقف شد اما همچنان توسط تعداد بیشتری از دلالان پشتیبانی می شود. تا ساعت ۱۴:۴۵، با افزایش ۷٫۶٪ در روز، به ۱۹،۹۲۶٫۰۰ دلار رسید.

شاخص دلار که در برابر سبدی از ارزهای پیشرفته بازار ردیابی می شود، همچنان در نزدیکی پایین ترین سطح ۳۰ ماهه و در سطح ۹۱٫۷۸۲ قرار دارد و در برابر رقبایش ترین  پایین آمد.

 

۳- سهام با رکوردی جدید باز می شوند

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است با افزایش خوش بینی در مورد اینکه واکسن های درمان Covid-19 زودتر در دسترس خواهند بود، با افزایش بالاتری باز شوند و بالاترین رکورد جدیدش را آزمایش کنند. Pfizer (NYSE: PFE) و BioNTech در اوایل روز سه شنبه گفتند كه آنها برای تأیید داروی خود توسط تنظیم كنندگان اتحادیه اروپا اقدام كرده اند.

تا ساعت ۱۴:۴۵، داو جونز فیوچرز ۳۴۷ واحد یا ۱٫۲٪ صعود کرد در حالیکه قرارداد S&P 500 Futures  ۱٫۱٪ و قرارداد NASDAQ Futures  ۰٫۹٪  رشد داشتند.

سهامی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرد شامل سهام Zoom Video (NASDAQ: ZM) است که در معاملات بعد از ساعات کاری پس از گزارش درآمد ۷٫۶٪ سقوط کرد و چشم اندازهایی که اگرچه ذاتاً قوی بود، نمی توانست با خوشبینی موجود در قیمت فعلی مطابقت داشته باشد.

همچنین سهام اکسون موبیل (NYSE: XOM) نیز مورد توجه قرار گرفته است که پس از اعلام انعطاف ناگهانی ۲۰ میلیارد دلاری برای دارایی های گاز خود و کاهش شدید هزینه های سرمایه، دوشنبه ۳٫۵٪ سقوط کرد، در بازار پیش فروش ۲٫۴٪ رشد کرد.

 

۴- نمایان شدن  فشار قرنطینه  بر اروپا

بخش تولید اروپا در میان موج دوم قرنطینه برای مهار ویروس کرونا در ماه نوامبر به طور جزئی بهتر از حد انتظار پیش رفت.

شاخص مدیران خرید خرید منطقه یورو در واقع از ۵۳٫۶ به ۵۳٫۸ افزایش یافت. اگرچه شاخص های ملی آلمان و اسپانیا هر دو سقوط کردند.

برخلاف بها ، تمام اقتصادهای بزرگ اروپا این بار کارخانه های خود را باز نگه داشته اند و فشار قرنطینه ها فقط به بخش خدمات مربوط می شود. PMI برای آن – و PMI منطقه یورو – در روز چهارشنبه اعلام می شود.

فشار قرنطینه در یک ماه بر روی تورم زیر صفر که در ماه نوامبر -۰٫۳ درصد بود، هنوز قابل مشاهده بود. این امر فشار بیشتری به بانک مرکزی اروپا وارد می کند.

 

۵- عدم توافق اوپک در مورد تولید

پس از اینكه امارات متحده عربی -با حمایت آشكار روسیه غیر عضو- استدلال كرد كه اتحادیه اروپا باید تولید خود را از ۱ ژانویه ۵۰۰۰۰۰ بشكه در روز افزایش دهد، اوپك در مورد سیاست تولید برای چند ماه آینده توافق نكرد.

انتظار اجماع، پیش از موعد توسط قدرتمندترین عضو اتحادیه عربستان سعودی، این بود که تولید برای سه ماه دیگر در سطح فعلی مسدود شود.

اوپک قبل از تصمیم گیری نهایی با روسیه و دیگران در روز پنجشنبه، دو روز دیگر به خود فرصت داده تا این مسئله را به سرعت حل کند.

قیمت هر بشکه نفت خام ایالات متحده ثابت و ۴۵٫۳۶ دلار بود، در حالی که هر بشکه نفت برنت با ۰٫۳٪ افزایش به ۴۸٫۰۳ دلار رسید. اطلاعات موسسه نفت آمریكا در مورد ذخایر آمریكا طبق معمول در ساعت ۱ بامداد ارائه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.