0

پنج نکته طلایی (Nov-09)

پیروزی جو بایدن در سراسر جهان هیجان، ترس و ریسک ایجاد کرده است، دلار رو به کاهش است و سهام‌ها و نفت افزایش یافتند. در میان این سرخوشی‌ها، تعداد مبتلایان کرونا به رکوردهای جدیدی در سراسر ایالات متحده و اروپا دست یافته‌اند. آنچه باید در مورد بازارهای مالی بدانید، اینجا آمده است.

 

۱- دلار در افزایش ریسک جهانی ضعیف می شود

با حمایتی روزافزون انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده از معاملات پرریسک در ارزهای اقتصادی در حال ظهور و پیشرفته می کند دلار تضعیف شد.

تا ساعت ۱۴:۴۵، شاخص دلار که در برابر همتایان بازار توسعه یافته معامله می شود، در ۹۲٫۲۹۳ قرار داشت. تقریباً از سطح خود ثابت بود. اما در هفته گذشته تقریباً ۲٪ کاهش داشت و پایین ترین سطح ۳۰ ماهه بود. ضرر در برابر ارزهای در حال ظهور شدیدتر بود و یوان چین با نیم درصد افزایش به بالاترین سطح از ماه می ۲۰۱۸ رسیده است. روبل روسیه و پزوی مکزیک نیز از بازگشت اشتهای خطر بهره مند شدند

با این وجود عملکرد بزرگ، لیر ترکیه بود که پس از اخراج بانک مرکزی توسط رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و استعفای وزیر دارایی وی در آخر هفته، نزدیک به ۶ درصد در برابر دلار افزایش یافت.

 

۲- سهام جهانی بر اساس انتظارات برای بازنشانی سیاست های ایالات متحده رکورد بالایی زد

بازارهای سهام جهانی با افزایش انتظارات از سیاست مالی ایالات متحده، سیاست پولی شل و سیاست تجارت تحت هدایت دولت جدید، افزایش چشمگیری یافتند.

بازارهای چین، ژاپن و اروپا همه بین ۱٫۵ تا ۲٫۵ درصد رشد کردند، در حالی که شاخص سهام جهانی MSCI به بالاترین حد خود رسید.

از برندگان برجسته اروپا می توان به ایرباس (OTC: EADSY) اشاره کرد که تقریباً ۴٪ افزایش یافت زیرا انتظار می رود اتحادیه اروپا و ایالات متحده راهی برای خاتمه دادن به درگیری ده ساله بر سر یارانه قهرمانان ملی خود در هوا فضا پیدا کنند. این مانع از اعمال تعرفه های اتحادیه اروپا به بوئینگ (NYSE: BA) مطابق با تصمیم سازمان تجارت جهانی از اوایل سال جاری نشد.

 

۳- سهام ایالات متحده تجمع مجدد خود را آغاز می کنند: نگاه ها به ارنینگ فست فودها و سرگرمی ها

سهام ایالات متحده قرار بود با توجه به سهام جهانی، به شدت بالاتر باز شود.

زیرا سرمایه گذاران احتمال نوسانات جدید ناشی از بازشماری های مختلف در ایالات متحده و اقدامات قانونی تهدید شده توسط تیم ترامپ را از کنفرانس مطبوعاتی عجیب خود در پارکینگ مرکز محوطه سازی از بین بردند.

در ساعت ۱۴:۵۵، معاملات آتی Dow  با ۴۲۱  واحد یا ۱٫۵٪ رشد در بالاترین حد خود در نزدیک به یک ماه گذشته بود. در حالی که قرارداد آتی S&P 500 نیز ۱٫۵٪ و معاملات آتی Nasdaq 1.7٪ افزایش داشت. هر سه شاخص در روز جمعه کاهش یافته بودند، به نظر می رسد وقفه ای کوتاه در تجمع پس از انتخابات باشد.

مکدونالد گزارش درآمد خود را در ساعات اولیه اعلام میکند، در حالی که والت دیزنی و Lyft پس از بسته شدن بازار گزارش درآمد خود را اعلام میکنند.

لازم به ذکر است که رئسای فدرال کلولند و فیلادلفیا نیز سخنرانی دارند.

 

۴. تعداد مبتلایان به کرونا دکورد جدیدی زد

نبرد علیه ویروس کرونا همچنان بد پیش میرود. ایالات متحده مجددا در آخر هفته رکورد جدیدی را ثبت کرد و در حال حاضر بیش از ۱۰۰,۰۰۰ مورد جدید در سراسر کشور برای چهار روز گذشته ثبت شده است و سطح پذیرش در بیمارستان بیش از ۵۵,۰۰۰ است که در بالاترین حد از اوایل ماه آگوست است و تنها ۳۰۰۰ مورد کمتر از رکورد قبلی است.

ایالت یوتا در آخر هفته برای مقابله با ازدحام در بیمارستان‌ها وضعیت اضطراری اعلام کرد. اقدامات جدید اعلام شده شامل اجبار ماسک در سراسر ایالت است.

در اروپا وضعیت کمی بهتر است، اما آلمان نیز بالاترین سطح موارد جدید را برای یک روز گزارش کرده است.

 

۵. سافت‌بنک(Softbank)

سافت‌بنک در تابستان ۱.۳ میلیارد دلار در معاملات غیرمعمول سهام فناوری خود از دست داده است، اما باز هم به دلیل سرمایه گذاری در پرتفوی Vision Fund، شش میلیارد دلار سود برای سه ماهه سوم کسب کرده است.

سافت‌بنک در تابستان به نهنگ نزدک تبدیل شده بود و میلیاردها دلار در بازارهای آپشن سرمایه گذاری کرد.

سهام Softbank در توکیو پیش از این نتایج که پس از بسته شدن بازار منتشر شد، ۵٪ افزایش یافت.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.