0

پنج نکته طلایی (Nov-06)

در جورجیا بایدن پیش افتاده است و شمارش آرا در آنجا و در سایر مناطق حساس رو به پایان  است. طلا دوباره صعود کرد، در حالی که دلار افت کرد. انتظار میرود که در ماه اکتبر حقوق و دستمزد غیرکشاورزی رشد بسیار کندتری داشته باشد. در حالی که مبتلایان کووید-۱۹ ایالات متحده به بالاترین رکورد رسیده است.

 

۱. پیش افتادن بایدن در جورجیا

جو بایدن به پیروزی انتخابات ریاست جمهوری نزدیک شده است و در حالی كه روند شمارش آرا به مراحل پایانی خود رسیده‌اند، در ایالت جورجیا به برتری نسبی رسیده است.

برگه‌های رای گیری منطقه کلیتون، که حاشیه جنوبی آتلانتا و برخی از حومه‌ی آن را پوشش میدهد، در ساعات اولیه‌ی صبح جمعه نامزد حزب دموکرات را جلو انداخت.

شمارش آرا در جورجیا و همچنین کارولینای شمالی، آریزونا و نوادا ادامه دارد. رئیس جمهور دونالد ترامپ قبلاً رسماً خواستار بازشماری آرا در ویسکانسین شده است، که به نفع بایدن تمام شده است.

ترامپ در اولین حضور علنی خود از شب انتخابات، بار دیگر اتهامات مربوط به تقلب در انتخابات را تکرار کرد، بدون اینکه شواهدی ارائه دهد. دادگاه‌های دولت دو اقدام تیم ترامپ را رد کرده‌اند.

۲.حقوق و دستمزد

ایالات متحده گزارش رسمی بازار کار خود را برای ماه اکتبر در ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت ایران منتشر میکند. تحت سایه گزارش ADP گه در اوایل هفته کاهش شدید استخدام‌های خصوصی را نشان میداد.

تحلیلگران بیشترین کندی را به بخش توریستی و سایر بخشهای خدمات متأثر از موج در حال افزایش کرونا در سراسر کشور نسبت دادند. تعداد مبتلایان جدید روز پنجشنبه به بیش از ۱۲۱,۰۰۰ یعنی رکورد جدیدی رسید، در حالی که تعداد کشته شدگان از بالاترین سطح چهار ماهه بیش از ۱۶۰۰ در روز چهارشنبه به ۱۱۰۸ نفر کاهش یافت.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز پنجشنبه گفت ویروس کرونا همچنان تهدیدی جدی برای اقتصاد است و بر تعهد بانک فدرال برای ارائه‌ی حمایت مالی بیشتر در صورت لزوم تأکید کرد.

۳. سهام‌ها اصلاح میشوند

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است روز جمعه با کمی افت روبرو شوند و پس از آن رشد نفسگیر، نفسی تازه کنند. زیرا نتایج اولیه انتخابات برد دموکرات‌ها را رد کرد که میتوانست افزایش چشمگیر مالیات بر درآمد شرکت‌ها و مالیات بر سود سرمایه را اعلام کند.

تا ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت ایران، داو ۱۳۹ واحد یا ۰.۵٪ افت کرده بود، S&P500 نیز ۰.۷٪ کاهش یافته بود و نزدک هم شاهد افت یک درصدی بود.

سهام خودرو ممکن است پس از آنکه Wards Autos نشان داد فروش خودروهای جدید در ماه اکتبر برای اولین بار از ماه آوریل کاهش یافته است، مورد توجه قرار گیرد، دلیل عمده‌ی این امر فروش عمده کامیون‌های سبک است.

گزارش‌های درآمد نیز توسط CVS، Virtu، Hershey، Marriott و Coty اعلام میشود.

۴. رشد طلا، افت دلار

قیمت طلا به بالاترین حد خود در هفت هفته‌ی گذشته رسید زیرا انتظارات از سیاست‌های پولی در ایالات متحده به دلار ضربه زد‌.

تا ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت ایران، طلا ۰.۵٪ رشد کرده و به ۱,۹۵۷.۲۰ دلار رسیده بود، در حالی که شاخص دلار به کف دو ماهه‌ی خود رسیده است و افت آن در مقابل ارزهای نوظهور بیشتر نیز بوده است.

تا حدی، به این دلیل است که بازار FX انتظار دارد سیاست خارجی ایالات متحده کمتر با کشورهایی مانند چین و مکزیک درگیر شود. از زمان شیوع ویروس کرونا در چین، به طور مداوم یوان تقویت میشود. رشد پزو متوسط ​​بوده است، اما در ماه گذشته بیش از ۳٪ رشد داشته است.

۵. قیمت نفت

با اتمام قدرت صعود ریسکی پیش از انتخابات و ادامه‌ی علائم درگیری اعضای اوپک برای سهم بازار، قیمت نفت به شدت کاهش یافت.

تا ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت ایران، نفت خام آمریکا ۳.۷٪ افت کرده و به ۳۷.۳۶ دلار رسیده بود و برنت نیز ۳.۲٪ کاهش یافته و به ۳۹.۶۰ دلار رسیده بود.

روز پنجشنبه، عربستان سعودی تخفیف‌های بیشتری را به قیمت معیارهای محلی در قیمت‌های رسمی فروش خود برای ماه دسامبر اعلام کرد، در حالی که عراق، دومین تولید کننده بزرگ اوپک، گفت که در ماه اکتبر بالاتر از سهمیه توافق شده‌ی خود را تولید کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.