0

پنج نکته طلایی (Nov-04)

تا اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری زمان کمی باقی مانده است و دموکرات‌ها آنطور که انتظار می رفت عمل نکرده‌اند. رأی دهندگان کالیفرنیایی باعث پیروزی Uber و Lyft شدند، بازارهای چین پس از تعلیق شوکه کننده ‌ی IPO Ant Group دوباره رشد کردند و PMIهای خدمات نشان میدهد که چین در حال رونق و اروپا در حال رکود است و نظرسنجی ISM برای ایالات متحده هنوز در دسترس نیست.

 

۱. رقابت بزای ورود به کاخ سفید

انتخابات ریاست جمهوری و سنای ایالات متحده بسیار به پایان نزدیک هستند و شمارش آرای کلیدی در هر دو آنها هنوز باقیمانده است.

دونالد ترامپ با شدت بیشتری از آنچه پیش از این نظرسنجی‌ها پیش بینی شده بود،عمل کرد و در تگزاس، فلوریدا و اوهایو برنده شده است.

با این حال، هر دو نامزد هنوز مسیر طولانی برای پیروزی دارند و بیش از ۵ میلیون رأی در کلیدی‌ترین ایالت‌ها مانند میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، کارولینای شمالی و جورجیا شمارش نشده است.

با این وجود ترامپ قبل از موعد اعلام پیروزی کرد و به اقدام قانونی برای محدود کردن روند شمارش آرا تهدید ورد. کمپین انتخاباتی بایدن این اقدام را “شرم آور و غیرقانونی” خواند.

تحلیلگران انتظار داشتند كه آرای پست الکترونیکی، كه بعداً شمارش میشوند، همانند گذشته از دموكرات حمایت کند. این انتظارات هنگامی پشتیبانی شد که نتایج شهر میلواکی بایدن را در ویسکانسین پیش انداخت.

۲. کمپانی های Uber و Lyft در رای گیری کالیفرنیا پیروز شدند

واضح ترین برندگان از شب انتخابات تاکنون اوبر و لیفت هستند که رأی دهندگان کالیفرنیایی آنها را از شرط ثبت نام رانندگان خود به عنوان کارمند، با حقوق و دستمزد بیماری و حق مرخصی رها کردند.

این دو شرکت گفته بودند اجباز به چنین هزینه‌هایی مدل کسب و کار آنها را خراب میکند. طبق وال استریت ژورنال، کالیفرنیا حدود ۹٪ از درآمد Uber و ۱۶٪ از Lyft را تشکیل میدهد.

سهام‌های ماری حوانا نیز رشد کردند، زیرا تدابیری برای قانونی کردن استفاده پزشکی یا تفریحی ماری جوانا در نیوجرسی، آریزونا، داکوتای جنوبی و می سی سی پی تصویب شد.

دیگر برنده‌ی شب گذشته بازی کریکت بود زیرا دیگر آمریکایی‌ها نمیتوانند این بازی را برای روزها بدون یک برد واضح مسخره کنند.

۳. بازار سهام‌ها امروز تلفیقی از رنگ های سبز و قرمز است

بیشتر سهام‌های آمریکا بالاتر باز میشوند، زیرا نزدک با صعود دو رقمی دو سهام مهم حمایت میشود.

تا ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت ایران، داو ۲۲ واحد یا ۰.۱٪ افت کرده بود، S&P500 توانسته بود ۰.۵٪ رشد کند و نزدک ۲٪ افزایش یافته است.

واکنش مثبت پیش از موافقت پیش بینی میکند که نتیجه نامشخص و مناقشه برانگیز برای سهام منفی خواهد بود، کنگره احتمالاً بین دو حزب اصلی تقسیم شود. نتایج اولیه در رقابت های مهم سنا حاکی از آن است که امید دموکرات‌ها برای به دست آوردن دوباره کنترل ناامید کننده است.

سهام‌های انرژی‌های تجدیدپذیر با عدم موفقیت دموکرات‌ها عملکرد کمتری داشتند، در حالی که ذخایر نفت و گاز عملکرد بهتری داشتند. سهام شرط بندی‌های ورزشی نیز پس از آنکه رای گیری‌های مختلف در جهت پیروزی آزادیخواهان است، سود کردند.

۴. بازار چین

روز سه‌شنبه که هنگامی که مقامات ناگهان عرضه اولیه غول خدمات مالی Ant Group را متوقف کردند، یوان به شدت افت کرد، اما امروز توانست مجدداً رشد کند.

تا ساعت ۱:۴۵ بعد از ظهر به وقت ایران، دلار در مقابل یوان ۰.۱٪ رشد کرده و در ۶.۶۸۳۳ بود.

سهام Ant قبل از متوقف شدن روند آن با استناد به “تغییرات قابل توجه” در محیط نظارتی ، بدون اضافه کردن هیچ گونه جزئیات، قرار بود روز پنجشنبه در بورس‌های هنگ کنگ و شانگهای آغاز به کار کند.

این نتیجه برای بازار سرمایه چین شرم‌آور بود و به سرمایه گذاران داخلی و بین المللی، آسیب پذیری آن در برابر تصمیمات سیاسی خودسرانه و تنش ذاتی بین یک حزب کمونیست حاکم و یک طبقه کارآفرین در افزایش قدرت مالی را یادآوری کرد.

۵. شاخص PMI

خدمات بازرگانی چین و اروپا بخش خدمات را در وضعیت کمی بهتر از آنچه در ماه اکتبر تصور میشد، نشان داد.

شاخص PMI خدمات Caixin در چین از ۵۴.۸ در ماه سپتامبر به ۵۶.۸ افزایش یافت، در حالی که در اروپا، آخرین مطالعه PMI خدمات IHS Markit به ۴۶.۹ رسید. این امر PMI منطقه یورو را در ۵۰ باقی گذاشت و این بدان معناست که اقتصاد منطقه یورو در طی یک ماه که اکثر کشورهای آن در برابر موج دوم کرونا مجدداً شروع به تشدید محدودیت کردند، دچار رکود شده است.

موسسه مدیریت تامین PMI غیرتولیدی خود را در ساعت ۵:۳۰ عصر به وقت ایران منتشر میکند و بازار نفت منتظر ارقام اداره‌ی اطلاعات انرژی در ساعت ۶ عصر است تا كاهش شدید ذخایر نفت خام ایالات متحد را تایید کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.