0

پنج نکته طلایی (Oct-30)

بایدن ۱۰ امتیاز از ترامپ پیش است و در آخرین مرحله قرار دارد. علی رغم پیوستن انگلیس به لیست قرنطینه ها، PMI ها تصویری گلگون برای تولید در چین و اروپا ترسیم می کنند. سیاست و نفت، روبل را به پایین ترین سطح شش ماهه رسانده و Berkshire Hathaway (NYSE: BRKa) درآمد خود را گزارش می دهد.

 

۱- ترامپ وکلا را بسیج می کند

نظرسنجی وال استریت ژورنال و NBC حاکی از آن است که جو بایدن ، نامزد حزب دموکرات، با ۱۰ امتیاز بالاتر از دونالد ترامپ، ۵۲٪ به ۴۲٪ ، تنها دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری و کنگره، از دونالد ترامپ پیش است. با این حال، همان نظرسنجی نشان داد که میزان اختلاف بایدن در برخی از ایالات مهم در میدان نبرد به ۶٪ یا کمتر کاهش یافته است و برخی از آنها را در حاشیه خطا قرار داده است.

ترامپ در آخر هفته بار دیگر از هدف خود برای به چالش کشیدن هر نتیجه ای که بر خلاف او باشد خبر داد و به خبرنگاران گفت: “شب – به محض پایان انتخابات – ما با وکلای خود وارد می شویم.”

او به ویژه به تأیید دادگاه عالی در مورد رای دادگاه پنسیلوانیا اشاره داشت که اجازه داد برگه های رأی را حتی اگر حداکثر سه روز پس از انتخابات برسد شمارش شوند. سرویس پستی ایالات متحده در تلاش است تا میلیون ها رأی از طریق پست را به موقع برای روز سه شنبه ارائه دهد.

 

۲- بریتانیا به سمت قرنطینه برگشت، اما PMI های اروپا افزایش می یابند

ریشی سوناک، رئیس خزانه داری، از گسترش برنامه های حمایت از دستمزد این کشور برای حمایت از تجارت خبر داد و اعلام کرد که فرانسه و آلمان برای افزایش موج افزایش Covid-19 که سیستم بهداشتی کشور تهدید می کند، به دنبال افزایش محدودیت ها هستند. اما با این وجود بازارهای انگلیس عملکرد کمتری نسبت به بقیه اروپا داشتند.

عملکرد بهتر بازارهای منطقه یورو عمدتاً به دلیل تجدید نظر در افزایش شاخص مدیران خرید تولید IHS Markit در ماه اکتبر بود که با ۵۴٫۸ ، بالاترین میزان در طی دو سال گذشته بوده است. با این حال، IHS گزارش داد که شرکت ها هنوز به دلیل اختلالات ناشی از همه گیری کرونا نیروی کار خود را از دست می دهند.

نظرسنجی Financial Times از اقتصاددان نشان داد که اقتصاد منطقه یورو به دلیل آخرین اقدامات بهداشت عمومی در سه ماهه چهارم، ۲٫۳٪ کاهش می یابد.

 

۳- بازگشت مجدد سهام ایالات متحده از ماه اکتبر قرمز

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است در معاملات اولیه از بدترین عملکرد ماهانه خود از ماه مارس تاکنون، بازگشت کنند.

در ساعت ۱۴:۰۰ معاملات آتی Dow 30 با ۴۵۲ واحد افزایش ، ۱٫۷٪ افزایش داشت. در حالی که قرارداد آتی S&P 500 با ۱٫۶٪ افزایش و معاملات آتی Nasdaq با رشد ۱٫۴٪ ، همراه بود.

این بازگشت به رغم تعداد زیاد عفونت های کووید -۱۹ رخ می دهد که همه، بدون توجه به نتیجه آن ، افزایش پذیرش و مرگ و میر در بیمارستان را پس از انتخابات تضمین می کنند. تعداد بستری در بیمارستان، یعنی ۴۷،۰۰۰، در حال حاضر تقریباً ۶۰٪ نسبت به ماه سپتامبر افزایش یافته است. در حالی که پنج مورد از بالاترین تعداد روزانه عفونت های جدید در هشت روز گذشته گزارش شده است. طبق اطلاعات جان هاپکینز، شمار کشته شدگان ایالات متحده اکنون بیش از ۲۳۱،۰۰۰ نفر است.

 

۴- گزارشات Mondelez و PMI

موسسه مدیریت عرضه، PMI خود را برای تولید ایالات متحده در ساعت ۵:۳۰ عصر به وقت ایران منتشر میکند.

ارقام این موسسه نقطه مقابل ارقام اروپایی و چینی است که قبلاً توسط IHS و Caixin منتشر شده است. PMI مربوط به Caixin چین بیش از حد انتظار افزایش یافته و به بالاترین حد در طی شش سال گذشته رسیده است.

در میان درآمد شرکت ها، Mondelez به همراه Estee Lauder و Loews گزارشات خود ارائه میدهد. Skyworks و Williams پس از بسته شدن بازار گزارش میدهند.

 

۵- تولید کنندگان نفت و گندم در روسیه نسبت به ویروس و نتیجه انتخابات دلهره دارند

روبل روسیه به دلیل نگرانی در مورد آنچه پس از انتخابات ایالات متحده در انتظار این کشور است،  به پایین ترین حد خود از ماه مارس سقوط کرد و پایین ترین نرخ پنج ساله جدید را در برابر دلار تجربه کرد. تحلیلگران پیش بینی مجازات های جدید سخت علیه روسیه را در صورت پیروزی حزب دموکرات در انتخابات ، به دلیل تأخیر دخالت گسترده روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ از طریق شبکه های اجتماعی و کانال های دیگر را دارند

در میان گزارش های مداخله بانک مرکزی برای حمایت از واحد پول، دلار تا ۸۰٫۹۲ روبل افزایش یافت. تقویت روند ادامه سقوط قیمت نفت است که در آخر هفته به پایین ترین سطح پنج ماهه رسیده است. هر بشکه نفت خام ایالات متحده تا ساعت ۱۵:۰۰ همچنان زیر ۳۵ دلار در هر بشکه بود. در حالی که نفت برنت کمی بیش از ۳۷ دلار بود. به گزارش اینترفاکس، الکساندر نواک وزیر انرژی گفته است اواخر روز دوشنبه با تولیدکنندگان نفت این کشور دیدار خواهد کرد.

یکی دیگر از عوارض ضعف روبل، فشار در قیمت گندم در اروپا است. زیرا طبق گزارشات، کشاورزان روسی فروش خود را متوقف می کنند تا زمانی که ببینند روبل چگونه به نتیجه انتخابات واکنش نشان می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.