0

پنج نکته طلایی (Oct-28)

سهام در حالی سقوط می کند که موج در حال افزایش ویروس کرونا باعث بسته شدن مجدد برخی مشاغل می شود، مایکروسافت گزارش شه ماهه سومش را اعلام کرد و کسب هفته ای یک میلیارد دلار درآمد را اعلام کرد، ترکیه به سمت یک بحران ارزی می رود و با افزایش ذخایر نفت خام ایالات متحده، نفت به رکود نفت می رود.

 

۱- کرونا باعث افت اقتصاد جهانی

در پی تلاش جدی برای شکستن روند افزایش عفونت های ویروس کرونا و محدودیت جدید در اجتماعات، بازارهای سهام جهانی به شدت نزول کرده اند.

گزارش های حاکی از آن است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، تلاش خواهد کرد تا در ماه نوامبر در جلسه ای با فرمانداران ایالتی در برلین، بارها و رستوران ها را ببندد.

این خبر تنها دو هفته پس از آن صورت می گیرد که شورای کارشناسان اقتصادی دولت پیش بینی های رشد خود را برای دو سال آینده اصلاح کرده اند.

این اخبار شاخص DAX سهام اروپا را نزولی کرد و تقریباً ۳٪ سقوط کرد و به پایین ترین سطح چهار ماه رسید. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت آلمان با چهار واحد کاهش به ۰٫۶۴- درصد رسید که کمترین میزان از ماه مارس است. شاخص Stoxx 600 نیز با افت ۱٫۸ درصدی به کمترین میزان در پنج ماه گذشته رسید.

 

۲- نتایج مایکروسافت

مایکروسافت در طی سه ماه منتهی به سپتامبر هر هفته یک میلیارد دلار درآمد کسب کرد و این امر باعث افزایش تقاضا برای میزبانی Cloud برای رایانه ها و بازی های ویدئویی شد.

افزایش ۱۲٪ درآمد ، بیشتر به لطف ۴۸٪ سود در Azure و سرویس میزبان Cloud این شرکت است که با روند کار از راه دور و محدودیت های اجتماعی در زندگی روزمره، رشد آن تسریع شده است. تجارت محتوای بازی که حول محصول Xbox می چرخد ، با ۳۰ درصد سود گزارش شده است.

غول مستقر در ردموند اولین شخص موسوم به “گیگاکاپ” بود که درآمد سه ماهه سوم را پس از بسته شدن بازار در روز سه شنبه گزارش کرد.

 

۳- افت شدید بازار سهام

سهام ایالات متحده با نگرانی در مورد شیوع شدید ویروس کرونا (محدود به اروپا نمی شود)، قرار است به شدت افت کند. ایالات متحده ۷۴،۰۰۰ مورد جدید دیگر Covid-19 را روز سه شنبه ثبت کرد، در حالی که طبق داده های Covidtracking.com ، پذیرش در بیمارستان ۵۰٪ نسبت به یک ماه قبل افزایش یافته و به بیش از ۴۴،۰۰۰ نفر رسیده است.

برخی از بزرگترین موجهای عفونت در غرب ، در ایالات نبرد انتخاباتی مانند میشیگان، ویسکانسین و اوهایو وجود دارد که تا حد زیادی از دو موج اول همه گیری در امان مانده اند. دانشگاه جان هاپکینز تخمین می زند که اکنون تقریباً ۲۲۷۰۰۰ آمریکایی بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند که بیش از هر کشور دیگر در جهان است.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی Dow با ۴۷۴ واحد افت،  ۱٫۸٪ پایین آمد، معاملات آتی S&P 500 با ۱٫۴٪ افت و معاملات آتی NASDAQ با ۱٫۱٪ کاهش مواجه شد.

در همین حال شاخص VIX ، که سطح نوسانات بازار را ردیابی می کنند ، ۵٫۷٪ افزایش یافت و به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید.

بوئینگ (NYSE: BA) ، مسترکارد (NYSE: MA) و جنرال الکتریک (NYSE: GE)، Visa (NYSE: V) و Gilead (NASDAQ: GILD) گزارش دامدهای خود را اعلام خواهند کرد.

 

۴- ترکیه به سمت بحران ارزی پیش می رود

لیر ترکیه برای پنجمین روز متوالی به پایین ترین سطح در برابر دلار سقوط کرد، زیرا سرمایه گذاران دیگر به توانایی بانک مرکزی در تقویت آن در برابر دلار که اکنون به دلیل جریان های امن پناهگاه در جهان دوباره در حال افزایش است، اعتماد خود را از دست دادند. در بازارهای ارز تا ساعت ۱۴:۳۵ ، هر دلار برابر با ۸٫۲۹۶۲ لیر بود که در روز ۱٫۴ درصد رشد داشت و بیش از ۲۰ درصد از محل نگهداری بانک مرکزی در ماه آگوست بود.

از زمان تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره در جلسه هفته گذشته این ارز در حال سقوط آزاد بود و در روز چهارشنبه ، این بانک پیش بینی تورم خود را برای سال به ۱۲٫۱ درصد از ۸٫۹ درصد رساند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در هفته های اخیر قصد دارد همه مهمترین شرکای بین المللی ترکیه را با سیاست خارجی خود مخالفت کند. دولت وی با پیشبرد خرید سیستم های دفاع موشکی پیشرفته روسیه، ایالات متحده را ناراحت کرده است.

 

۵- ریزش نفت در اثر ترس از تقاضا و افزایش ذخایر

همزمان با افزایش ویروس کرونا در سراسر نیمکره شمالی، ترس از تخریب تقاضای جدید باعث افزایش قیمت نفت در پایین آمدن با سه داروی دیگر در معرض خطر شد.

در ساعت ۱۴:۵۵، معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۴٫۵٪ کاهش به ۳۷٫۸۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معیار بین المللی Brent با ۳٫۸٪ کاهش به ۴۰٫۰۵ دلار در هر بشکه رسید.

پس از آنكه اعلام موسسه نفت آمریكا در روز سه شنبه مبنی بر بیشترین افزایش هفتگی ذخایر آمریكا را در طی سه ماه گذشته ، تقریباً ۴٫۶ میلیون بشكه، احساسات ترس افزایش یافت. اطلاعات رسمی دولت طبق معمول ساعت ۱۹:۰۰ اعلام می شود.

طوفان زتا قرار است روز چهارشنبه به عنوان طوفان دسته ۲ وارد زمین شود، مرز آلباما و می سی سی پی به عنوان بدترین موج طوفان تعیین شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.