0

پنج نکته طلایی (Oct-26)

ویروس کرونا باعث گسترش اقدامات جدید در اروپا شده و به سهام جهانی ضربه زده است. آزمایش کرونای دستیاران معاون رئیس جمهور مایک پنس مثبت بود. در حالی که گفتگوهای محرک ایالات متحده همچنان در بن بست باقی مانده بود. فروش خانه های جدید قرار است به بالاترین سطح ۱۴ ساله خود برسد.

 

۱- گسترش روزافزون کرونا، مذاکرات برای محرک هنوز در بن بست به سر می برد

ایالات متحده بیش از ۶۰،۰۰۰ مورد جدید Covid-19 را در روز یکشنبه ثبت کرد که یک رکورد از سوابق روزانه ثبت شده در هفته گذشته است. بستری شدن در بیمارستان با رقمی کمتر از ۴۲۰۰۰، نسبت به یک ماه قبل ۵۰٪ افزایش یافته است، در حالی که میانگین هفت روزه مرگ و میر ،۸۸۵ نفر بوده که بیش از ۱۰٪  بالاتر ازهفته پیش بوده است.

در آخر هفته، کاخ سفید تأیید کرد که آزمایش کرونای تعدادی از دستیاران مایک پنس معاون رئیس جمهور مثبت بوده اند و این مسئله شک و تردید بیشتری در مورد توانایی دولت برای کنترل ویروس را ایجاد کرد. پنس که حتی واقعیت موج دوم شیوع بیماری کرونا را در تابستان انکار کرده بود اظهار داشت که تنها ۸ روز مانده به انتخابات فعالیت های تبلیغاتی خود را متوقف خواهد کرد.

در همین حال، شانس بسته محرک اقتصادی در آخر هفته کاهش یافت و منجر شد بار دیگر هر دو طرف، همدیگر را به دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات سرزنش کنند.

 

۲- وحشت اروپا از ثبت رکوردهای جدید کرونا

اروپا در حالی که فرانسه (فقط با ۲۰٪ از جمعیت ایالات متحده) بیش از ۵۲،۰۰۰ مورد جدید در روز یکشنبه (تقریباً ۹۰٪ از تعداد ایالات متحده) را ثبت کرده است، به دنبال یک قرنطینه ی همگانی است. در همین حال ایتالیا زمان تعطیلی ۶ عصر در سراسر کشور را در بارها و رستوران ها اعمال کرد. در حالی که دولت اسپانیا وضعیت اضطراری تازه ای را در سراسر کشور اعلام کرد که می تواند تا شش ماه ادامه داشته باشد.

با وخیم شدن وضعیت بهداشت عمومی در شاخص تجارت موسسه تحقیقات اقتصادی که از نزدیک تحت نظر است و احساسات تجاری آلمان را ردیابی می کند،  بیش از آنچه که پیش بینی می شد افت کرد و  از ۹۳٫۲ به ۹۲٫۷ کاهش یافت.

با تأخیر در واکنش به اعلامیه های رتبه بندی، S&P در آخر هفته کمی آرامش یافت. S&P چشم انداز بدهی دولتی ایتالیا را از منفی به پایدار ارتقا داد و رتبه بندی بلند مدت را در BBB حفظ کرد. همچنین رتبه بندی AA انگلیس را دست نخورده گذاشت و برخی از اظهارنظرهای مطلوب درباره پاسخ انعطاف پذیر سیاست های پولی و مالی انگلیس به بیماری کرونا را اضافه کرد. بازده اوراق ۱۰ ساله ایتالیا، نزدیک به ۱۰ واحد افت کرد.

 

۳- در پی شوک های SAP، سهام پایین تر باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده نشان می دهد که با افزایش موارد ویروس و چشم انداز یک زمستان سخت و دشوار، بازارهای سهام پایینتر باز می شوند.

در ساعت ۱۴:۵۵ معاملات آتی Dow 30 با ۲۶۶ واحد افت، ۰٫۹٪ کاهش یافت. در حالی که S&P 500  نیز ۰٫۹٪ و NASDAQ Futures  ۰٫۸٪ افت داشتند.

بازارهای سهام اروپا قبل از بهبودی تا حدودی در افت کرده بودند، زیرا غول نرم افزار تجاری SAP پیش بینی سود کوتاه مدت و میان مدت خود را پس از پذیریش این که کرونا تأثیر طولانی تری بر تجارت خواهد داشت، کاهش داد.

اما خبرهای مثبت AstraZeneca (NYSE: AZN) که ادعا می کرد داروی آزمایشی Covid-19 در آزمایش مرحله آخر آن، پاسخ قوی در سیستم ایمنی بیماران مسن ایجاد کرده است از بازارها پشتیبانی کرد.

 

۴- چین شرکت های دفاعی ایالات متحده را تحریم می کند

چین در پاسخ به توافق اخیر ایالات متحده در فروش تسلیحات پیشرفته به تایوان، تحریم هایی علیه بوئینگ (NYSE: BA) و لاکهید مارتین (NYSE: LMT) را وضع کرد.

این اقدام در حالی انجام شد که حزب کمونیست چین جلسه چهار روزه ای را برای ترسیم اولویت های خود برای پنج سال آینده آغاز کرده است. گزارش این رویداد برای مطبوعات بسته است. بنابراین ممکن است نتیجه گیری آن تا اواخر هفته مشخص نشود.

در جای دیگر، بلومبرگ گزارش داد که Ant Group قیمت هنگ کنگ در رکوردشکنی IPO را ۸۰ دلار HK برای هر سهم قیمت گذاری کرده است. IPO قرار است بزرگترین سهام جهان باشد، که با تخمین ۳۵ میلیارد دلار سهام برای جذب، باعث ایجاد نزاع برای سهام در بین سرمایه گذاران خرده فروشی مشهور چینی شده است.

 

۵- گزارش فروش خانه های جدید، نظرسنجی های بانک فدرال منطقه

ایالات متحده داده های جدید فروش خانه را برای ماه سپتامبر ساعت ۱۸:۳۰ گزارش می کند. پیش بینی می شود میزان فروش به ۱٫۰۲۵ میلیون برسد که بالاترین سطح از روزهای پر رونق اعتبارات زیرمجموعه در سال ۲۰۰۶ است. البته این نشان دهنده افت رشد ماه به ۲٫۸٪ از بیش از ۴٪ در ماه اوت است.

همچنین نظرات بیشتر در مورد جلسه کمیته سیاستگذاری فدرال رزرو در هفته آینده، از ساعت ۱۷:۰۰ و Reserve Federal Dallas در ۱۷:۳۰ انجام خواهد شد.

تقویم ارنینگ ها نیز قبل از طغیان به روزرسانی در اواخر هفته، امروز نسبتاً سبک است. Hasbro (NASDAQ: HAS) نتایج بهتر از حد انتظار را گزارش کرده است. Twilio (NYSE: TWLO) و NXP (NASDAQ: NXPI) هم پس از بسته شدن بازار گزارش می دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.