0

پنج نکته طلایی (Oct-23)

مناظره نهایی ریاست جمهوری بدون پیروز مشخصی پایان یافت. اقتصاد اروپا به یک افت دو برابر می رسد. سهام اینتل (NASDAQ: INTC) پس از گزارش درآمد ضعیفش افت می کند و ولادیمیر پوتین از قیمت نفت حمایت کرد.

 

۱- توقف ترامپ سیاستمدار در مناظره ی آخر توسط بایدن

مناظره نهایی ریاست جمهوری بدون تغییر واضح در روند مبارزات انتخاباتی به پایان رسید، اگرچه نظاره گران در سراسر جهان از اینکه فریادهای زشت مناظره اول تکرار نشد، سپاسگزار بودند.

جو بایدن ، نامزد حزب دموکرات، تصدیق کرد که “از” نفت و گاز به انرژی های تجدیدپذیر “انتقال خواهد یافت”

پرزیدنت ترامپ بخاطر رسیدگی به مشکلات ناشی از بیماری کرونا تحت فشار قرار گرفت. (بایدن گفت: “او برنامه مشخصی برای زمستان آینده ندارد) و هر دو در رابطه با مناسب بودن امور مالی شخصی خود اتهاماتی را به یکدیگر زدند.

 

۲- حرکت نزولی اروپا

براساس آخرین دور از شاخص های مدیران خرید از IHS Markit، اقتصاد اروپا در ماه اکتبر به سمت یک رکود اقتصادی پیش رفت.

شاخص PMI اولیه منطقه یورو به زیر سطح ۵۰ رسید که رشد را از انقباض جدا می کند و از ۵۰٫۴ در سپتامبر به ۴۹٫۴ رسید. این یک پله بالاتر از پیش بینی اجماع برای ۴۹٫۳ بود.

قابل توجه ترین مورد واگرایی بین تولید بود، جایی که PMI از ۵۳٫۷ به ۵۴٫۴ رسید و خدمات، از ۴۸٫۰ به ۴۶٫۲ رسید. این خدمات اولین چیزی بوده است که با افزایش فاصله اجتماعی در سراسر اروپا ضربه خورده است.

 

۳- سهام بالاتر باز می شوند

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است پس از مناظره انتخاباتی که سرمایه گذاران اجازه می دهد تا به سناریوی اصلی خود در مورد نتیجه صریح انتخابات، بالاتر باز شوند.

تا ساعت ۱۴:۰۰ معاملات آتی Dow 30 با ۸۲ واحد رشد، ۰٫۳٪ افزایش یافت. در حالی که معاملات آتی S&P 500 با ۰٫۲٪ افزایش و معاملات آتی Nasdaq با ۰٫۱٪ افت همراه بود.

معاملات آتی Nasdaq عمدتاً به دلیل سهام اینتل که پس از نتایج ناامیدکننده اش پس از بسته شدن بازار در روز پنجشنبه، ۱۰٪ در بازار پیش افت کرد، عملکرد کمتری داشت.

سهام مورد توج امروز شامل American Express (NYSE: AXP) ، Royal Caribbean (NYSE: RCL) Cruises و تصفیه کننده فیلیپس ۶۶ (NYSE: PSX) هستند.

فرانسه ، آلمان و اسپانیا همه این هفته نرخ روزانه بالایی را برای مبتلایان جدید Covid-19 اعلام کرده اند، در حالی که بستری شدن در بیمارستان ها نیز افزایش یافته است، اگرچه بسیار کمتر از روزهای اوج در بهار است.

 

۴- آشکار شدن فشارها بر هوآوی

فشار دولت ترامپ بر روی غول مخابرات چینی، Huawei، آشکار می شود.

هواوی گفت که رشد درآمد آن در سه ماهه سوم به ۳٫۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است، که نسبت به ۲۷ درصد در یک سال قبل و به طور متوسط در پنج سال گذشته ۲۱ درصد کاهش چشمگیری داشته است. با این حال، فشار واقعی این شرکت به احتمال زیاد در این آمار منعکس نشده است. زیرا دولت فقط محدودیت های شرکت های آمریکایی را که در ماه سپتامبر به این شرکت وارد کرده اند، تشدید کرد. این حرکت تا حد زیادی باعث قطع ارتباط آن با تامین کنندگان تراشه های قبلی آن شد.

به نقل از Financial Times فروش تلفن های هوشمند آن ۱۸٪ نسبت به سال قبل کاهش یافته است ، که این اولین افت سالانه این شرکت است.

 

۵- پشتیبانی پوتین از نفت

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، واضح ترین نکته را که ممکن است مایل باشد از افزایش برنامه ریزی شده تولید نفت در آغاز سال آینده عقب بماند، حذف کرد.

گمانه زنی ها مبنی بر اینکه بلوک “اوپک +” ، که شامل روسیه نیز می شود، می تواند افزایش تولید را به دلیل ضعف تقاضای جهانی به تعویق بیندازد، از قیمت ها در طول هفته پشتیبانی کرده است. اما پس از متعهد شدن صریح وزیران روسیه و سعودی به چنین اقدامی، روز دوشنبه ضعیف شد.

پوتین روز پنجشنبه در سخنرانی خود در باشگاه والدای مورد حمایت کرملین گفت: “ما فکر می کنیم اکنون نیازی به تغییر چیزی نیست. با این حال ما رد نمی کنیم که ممکن است محدودیت های موجود در تولید را حفظ کنیم و آنها را به زودی همانطور که قبلاً برنامه ریزی کرده بودیم برطرف نکنیم.”

معاملات آتی نفت خام ایالات متحده تا ساعت ۱۴:۰۰، با ۰٫۵٪ رشد، به ۴۰٫۸۶ دلار در هر بشکه افزایش یافت و معاملات آتی برنت با ۰٫۷٪ افزایش به ۴۲٫۷۵ دلار رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.