0

پنج نکته طلایی (Oct-09)

درگیری ها بر سر بسته جدید حمایت مالی همچنان ادامه دارد و معاملات آتی سهام با پیشبینی توافق مجدد، افزایش می یابد. AMD در حال مذاکره برای خرید (Xilinx (NASDAQ: XLNX به قیمت ۳۰ میلیارد دلار است. با پایان تعطیلات هفته طلایی، ارز چین بیشترین جهش در چهار سال اخیر را تجربه می کند. رشد اقتصاد بریتانیا کند شده است و قیمت نفت افزایش یافته است.

 

۱- حماسه محرک به طول می انجامد

دولت ترامپ از تصمیم رئیس جمهور برای خاتمه گفتگوها درباره یک بسته محرک گسترده عقب نشینی کرد و یک لایحه دیگر عدم اطمینان را به سرنوشت مذاکرات درباره کمک های فدرال برای اقتصاد افزود.

وزیر خزانه داری استیون منوچین و سخنگوی مجلس نمایندگان نانسی پلوسی روز پنجشنبه بار دیگر باهم گفتگو کردند، اما هنوز مشخص نیست که در صورت دستیابی به توافق، چه میزان پیشرفت داشته اند.  پلوسی در واقع ابتکار عمل دولت را برای مجموعه ای از قبض های مستقل کاهش یافته در اوایل روز با بستن آنها برای حمایت از هزینه های دیگر، به ویژه در سطح ایالت و دولت محلی ، از بین برد.

پس از آنکه رئیس جمهور ترامپ از شرکت در یک بحث مجازی خودداری کرد، عدم اطمینان در مورد  مناظره ی بعدی ریاست جمهوری نیز وچود دارد. در حالی که مدیر مبارزات انتخاباتی وی بیل استیپین (که همچنین مبتلا به کرونا است) اصرار داشت مناظره ی دوم یک هفته عقب بیافتد تا بتوان آن را به صورت حضوری برگزار کرد.

ترامپ همچنین به فاکس شان شان هانیتی گفت که وی در نظر دارد در آخر هفته در فلوریدا و پنسیلوانیا، دو ایالت مهم میدان نبرد، یک تظاهرات را برگزار کند که در انتخابات نظرسنجی از رقیب جو بایدن پیروی می کند.

 

۲- یوان به بالاترین سطح دو ساله اش رسید

با باز شدن بازارهای مالی چین پس از تعطیلات هفته طلایی، ارز این کشور بیشترین جهش را در چهار سال اخیر داشت.

با ترکیبی از احساس خوش بینی در مورد اقتصاد داخلی و احتمال پیروزی برای بایدن در ماه نوامبر و سیاست مصالحه ای بین دو کشور پس از آن، یوان در بازار خارج از کشور به سمت ۶٫۶۹۲۹ دلار دلار حرکت کرد که بالاترین میزان از جولای ۲۰۱۸ بود. اما بسیاری احساس می کنند تنش بین ایالات متحده و چین به حدی رسیده است که تغییر دولت، این تز را مورد شک قرار می دهند.

شاخص رسمی خرید ترکیبی چین در این ماه اندکی کاهش یافت، اما بازار مسافرتی فعال داخلی در هفته مهم تعطیلات (بیش از ۶۰۰ میلیون سفر توسط چینی ها در طول جشنواره انجام شد) این برداشت ها را تقویت می کند که اقتصاد به خوبی رو به بهبودی است و در ماه فوریه و مارس به ثمر رسیده است.

 

۳- سهام با امیدهای محرک افزایش می یابد. نگاه ها به AMD  و Xilinx

با امیدهای تازه برای یک بسته محرک، بازارهای سهام ایالات متحده قرار است هفته را در بالاترین سطح خود در طی یک هفته به پایان برساند.

تا ساعت ۱۳:۵۵ معاملات آتی Dow 30 با ۱۲۶ واحد افزایش، با ۰٫۴٪ افزایش روبرو شد. در حالی که معاملات آتی S&P 500 با همین میزان و معاملات آتی Nasdaq با ۰٫۳٪ افزایش همراه بودند.

سهامی که احنمالا در روز جمعه تحت توجه خواهد بود  AMD است که با توجه به گزارش های مبنی بر مذاکرات پیشرفته برای خرید تراشه ساز رقیب Xilinx با قیمت ۳۰ میلیارد دلار، در بازار پیش فروش ۴٫۶٪ کاهش داشته است. سهام Xilinx در بازار پیش فروش بیش از ۱۷ درصد رشد داشت.

نگه ها به سهام AT&T نیز هست، زیرا گزارش ها حاکی از آن است که Warner Media قصد دارد موج گسترده ای از اخراج ها را اعلام کند.

 

۴- کند شدن اقتصاد انگلیس؛ گسترش دوباره ویروس کرونا

بر اساس اطلاعات منتشر شده در اوایل روز جمعه، اقتصاد انگلیس در ماه آگوست به طور قابل توجهی کند شده است. تولیدات صنعتی و ساختمانی همگی افزایش یافت، اما بسیار کمتر از حد انتظار بود و نسبت به جهش ماه جولای، کاهش یافت.

این خبر در حالی منتشر می شود که دولت بوریس جانسون با یک موج تازه در موارد ویروس کرونا دست به گریبان است و این امر باعث شده است که وی یک سری اقدامات قرنطینه محلی را در شمال کشور اعمال کند. این اقدامات باعث افزایش دردسرهای جانسون هم در داخل حزب خود و هم در میان جامعه شده است.

با این وجود پوند از این اخبار تاثیری نگرفت و تا ساعت ۱۴:۰۰ در برابر دلار با نرخ ۱٫۲۹۰۴ دلار ثابت ماند.

 

۵- لغزش نفت نشانه ای از تضعیف نظم در اوپک

قیمت های نفت خام پس از دو هفته از بالاترین قیمت خود فاصله گرفت، افزایشی که طوفان دلتا موجب شد اکثریت قریب به اتفاق تولید در خلیج مکزیک را متوقف کند.

اعتصاب گسترده در نروژ تهدید می کند که یک چهارم تولید نفت و گاز این کشور را حداقل به طور موقت از متوقف کند.

با این حال، قیمت ها تحت فشار قرار گرفتند. گزارش Platts نشان داد که انضباط تولید در روسیه و برخی از کشورهای عضو اوپک آفریقا در ماه سپتامبر بهبود نیافت.

در ساعت ۱۴:۰۰، هر بشکه معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۱٫۰٪ کاهش به ۴۰٫۷۶ دلار رسید ، در حالی که هر بشکه معاملات آتی برنت با ۰٫۹٪ کاهش به ۴۲٫۹۶ دلار رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.