0

پنج نکته طلایی (Oct-07)

رئیس جمهور دونالد ترامپ مذاکرات محرک را لغو کرد. مجلس نمایندگان غول های تکنولوژی را به دلیل سو استفاده از قدرت خود در بازار، باز هم زیر سوال برد و در بازار بورس، چیزی از رشد سهام در روز دوشنبه باقی نماند.

 

۱- تعلیق مذاکرات برای محرک توسط ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ناگهان گفتگو با دموکرات های مجلس در مورد بسته محرک جدید را لغو کرد و گفت که خواسته های دموکرات ها شامل پول بیش از حد برای آنچه دولت های ایالتی و شهرستانی را اداره می کرد، بود.

ترامپ قول یک بسته محرک جدید پس از انتخابات نوامبر را داد. توانایی وی در تحقق این امر به بازیابی مجدد کنترل مجلس نمایندگان توسط جمهوری خواهان بستگی دارد.

این اقدام ترامپ در روزی انجام شد که رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، طبق گفته ی تحلیلگران، قویترین درخواستش برای حمایت بیشتر از اقتصاد از سیاست های مالی را داده بود.

مایک پنس و کامالا هریس معاون های نامزدهای ریاست جمهوری تنها مناظره خود را پس از بسته شدن بازار برگزار می کنند.

 

۲- اعلام انحصار غول های تکنولوژی (Big Tech) توسط مجلس

گزارش مجلس نمایندگان به این نتیجه رسید که شرکتهای بزرگ فناوری که با سیستم عاملهای انحصاری  مشتری مداری خود بر اینترنت تسلط دارند، همگی از قدرت بازار خود سواستفاده کرده اند و توصیه کرده اند که مجبور به تجدید ساختار اساسی در مشاغل خود شوند.

جمهوری خواهان مجلس گفتند که آنها نتیجه گزارش را به اشتراک نمی گذارند اما انتقاد خود را از شرکت ها در برابر دیدگاه های محافظه کارانه تکرار می کنند.

این گزارش می تواند برای آمازون (NASDAQ: AMZN) ، اپل (NASDAQ: AAPL) ، فیس بوک (NASDAQ: FB) و گوگل (NASDAQ: GOOGL) پس از انتخابات گران تمام شود، به ویژه اگر مجلس و سنا نیز به حزب دموکرات تغییر می کنند. این در شرایطی است که به نظر می رسد شرکت های کوچکتر به طور فزاینده ای جسور شده اند تا از غول های تکنولوژی  به دلیل رفتارهای ضد رقابتی شکایت کنند.

 

۳- سهام آماده تضعیف هستند

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است پس از تغییر واضحی که متعاقب اعلامیه ترامپ در اواخر بازار در روز دوشنبه انجام شد، با یک شروع ضعیف باز شوند.

معاملات آتی داو ۳۰ تا ساعت ۱۳:۴۵ با ۱۷۰ واحد افزایش، ۰٫۶٪ رشد کردند، که کمتر از نیمی از ضررهای روز دوشنبه بود. قرارداد آتی S&P 500 با افزایش ۰٫۵ درصدی روبرو شد و معاملات آتی Nasdaq نیز که در روز دوشنبه عملکرد کمتری داشتند، با رشد تنها ۰٫۴ درصدی همچنان به عملکرد ضعیف خود ادامه دادند.

گذشته از سهام های غول های تکنولوژی  (Big Tech )، شرکت هایی که احتمالاً در روز چهارشنبه مورد توجه قرار خواهند گرفت شامل شرکت های هواپیمایی است که رئیس جمهور ترامپ هنوز تلاش می کند ۲۵ میلیارد دلار کمک اضافی به آن ها اختصاص دهد و در تلاش برای جلوگیری از بیش از ۳۰،۰۰۰ کاهش شغل اعلام شده در هفته های اخیر توسط این شرکت ها است.

 

۴- روند نا پایدار بهبودی در اروپا

بهبود اقتصادی اروپا یک روز پس از آنکه رئیس بانک مرکزی اروپا کریستین لاگارد آن را “متزلزل” خواند، ضعیف می شود.

تولید صنعتی آلمان، قلب اقتصاد منطقه یورو، در ماه آگوست با کمال تعجب ۰٫۲٪ کاهش یافت و امیدها برای افزایش ۱٫۵٪ را از بین برد. داده های سفارشات کارخانه ها، بیش از حد انتظار در روز دوشنبه بود. در همین حال، تولید صنعتی اسپانیا کاهش یافت.

خبرهای واضح تری از ایتالیا وجود داشت، جایی که فروش خرده فروشی سالانه، با افزایش ۸ درصدی در ماه آگوست به نقطه ی مثبت رسید.

در همین حال، بر اساس اعلام هالیفاکس وام دهنده، قیمت مسکن انگلیس در ماه سپتامبر با سرعت بیشتری از سال ۲۰۱۶ جریان دارد.

 

۵- افت دوباره ی نفت درواکنش به صحبت های ترامپ

قیمت نفت خام در پاسخ به گزارشات موسسه نفت آمریکا و توییت رئیس جمهور ترامپ، به زیر ۴۰ دلار در هر بشکه رسید.

داده های موجودی API در هفته گذشته، برخلاف انتظار کاهش ۶۰۰۰۰۰ بشکه ای، تقریباً کمتر از ۱ میلیون بشکه افزایش یافت. اطلاعات اداره اطلاعات انرژی به طور معمول در ساعت ۱۸ ارائه می شود.

در همین حال، اظهارات ترامپ امید به بهبود مداوم تقاضای سوخت ایالات متحده را از بین برد. فقدان بسته محرک احتمالاً تقاضای کمتری برای سوخت جت، بنزین و گازوئیل را تأمین می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.