0

پنج نکته طلایی (Oct-05)

پرزیدنت ترامپ می تواند اواخر روز دوشنبه بیمارستان را ترک کند، در حالی که بیماری وی انگیزه تازه ای به گفتگوهای محرک داده است و همه گیر کرونا همچنان در جهان ادامه دارد. قرار است سهام روند صعودی را طی کنند، در حالی که قیمت نفت از پایین ترین سطح سه هفته گذشته جدا شد و بالا رفت. همچنین انتشار PMI خدمات ISM ماه سپتامبر نیز گزارش می شود..

 

۱- علائم بهبودی در ترامپ

به گفته پزشکان در روز یکشنبه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می تواند بیمارستان نظامی را که در آن تحت درمان است، ترک کند.

گفته می شود سوالاتی در مورد تجویز دگزامتازون برای رئیس جمهور وجود دارد – یک استروئید عمومی که معمولاً در موارد حاد استفاده می شود – که می تواند بیانگر این باشد که بیماری وی ممکن است شدیدتر از موارد آنچه که گفته می شود باشد.

پرزیدنت ترامپ برای اطمینان بخشیدن به مردم، فیلم هایی منتشر کرده است و روز یکشنبه در یک اتومبیلران بین هوادارانش که در نزدیکی مرکز پزشکی ملی والتر رید، در خارج از واشنگتن جمع شده بودند، قدردانی کرد.

در حالی که خبرهای بازگشت به کاخ سفید نشان می دهد که انتخابات طبق برنامه پیش خواهد رفت، رئیس جمهور ترامپ برای انتخابات پیش رو نبرد سختی را در پیش دارد. یک نظرسنجی رویترز/ایپسوس که روز یکشنبه منتشر شد، نشان داد که او در فاصله کمتر از یک ماه از انتخابات، در رقابت با جو بایدن، ۱۰ درصد عقب تر است.

 

۲- رشد سهام با افزایش امیدها به محرک جدید

معاملات آتی سهام ایالات متحده بالاتر رفت و پس از ضررهای روز جمعه دوباره به روند صعودی بازگشت. زیرا بسیاری از شبهات سیاسی ناشی از اخبار رئیس جمهور ترامپ از بین رفت.

تا ساعت ۱۳:۵۰، معاملات آتی داو ۱۳۵ واحد یا ۰٫۵٪ صعود کرد. در حالی که معاملات آتی S&P 500  ۰٫۵٪ و معاملات آتی Nasdaq  ۰٫۹٪  بالاتر بود.

سخنگوی مجلس نمایندگان، نانسی پلوسی، آخر هفته اظهار خوشبینی کرد که ممکن است یک لایحه محرک دو جانبه تصویب شود.

رئیس جمهور در حالی که در بستر بیماری بود، با توئیتی آرزوی خود برای توافق در مورد بسته محرک را اعلام کرد، در حالی که گزارش مشاغل ناامید کننده در روز جمعه مطمئناً ذهن ها را متمرکز کرده است.

سهامی که احتمالاً روز دوشنبه مورد توجه قرار دارند، غول های فناوری هستند که در طی همه گیر شدن کرونا افزایش یافته اند و طبق گزارش وال استریت ژورنال، پس از پیروزی انتخابات دموکرات ها در ماه نوامبر، آنها می توانند به ویژه تحت تأثیر تغییرات مالیاتی قرار بگیرند.

 

۳- افزایش مبتلایان به کرونا همچنان ادامه دارد

طبق داده های دانشگاه جان هاپکینز، تعداد موارد Covid-19 اکنون بیش از ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان است. در حالی که بسیاری از کشورهای جهان از موج دوم عفونت رنج می برند.

در ایالات متحده، ۹ ایالت گزارش کرده اند که در هفت روز گذشته موارد افزایش یافته است که بیشتر در غرب و شمال غرب که هوای سردتر است این آمار بالاتر است. شهردار نیویورک، بیل دی بلازیو، نیز اظهار داشت که از چهارشنبه در ۹ محله در بروکلین و کوئینز که در آنجا ویروس کرونا افزایش یافته است، مشاغل و مدارس را تعطیل خواهد کرد.

در اروپا، پاریس پس از یک دوره پایدار با نرخ بالا رفتن آمار مبتلایان در فرانسه، همه بارها را به طور کامل تعطیل می کند. دولت ایتالیا احتمالاً محدودیت های جدیدی را در هفته های آینده اعمال خواهد کرد. در حالی که انگلیس تعداد رکورد موارد را در روز یکشنبه بیش از ۱۵۰۰۰ نفر اعلام کرده است.

 

۴- گزارش  PMI خدمات ایالات متحده قرار است روند کند را نشان دهد

گزارش مهم اقتصادی ایالات متحده در روز دوشنبه گزارش PMI موسسه خدمات مدیریت تأمین خواهد بود. شاخصی از وضعیت اقتصادی کل برای بخش غیر تولیدی. این گزارش پس از آن رخ می دهد که اقتصاد از اواسط سپتامبر فقط ۶۶۱،۰۰۰ شغل غیرکشاورزی جدید اضافه کرده است، یعنی کمتر از نیمی از آنچه در ماه تا اواسط ماه آگوست ایجاد کرده بود.

تحلیلگران انتظار دارند PMI خدمات ISM در ۵۶٫۳ ظاهر شود كه هنوز بالاتر از سطح ۵۰ است كه انبساط را از انقباض جدا می كند، اما در زیر سطح ۵۶٫۹ است كه در ماه قبل مشاهده شد. گزارش در ساعت ۱۷:۳۰ اعلام می شود.

اخبار در اروپا ناامیدکننده بود، زیرا PMI خدمات منطقه یورو از ۵۰٫۵ در ماه آگوست به ۴۸٫۰ کاهش یافت. اعمال مجدد برخی محدودیت ها برای متوقف ساختن مجدد ویروس کرونا، بخش خدمات غالب اتحادیه اروپا را برعکس کرد.

گزارش PMI خدمات انگلستان در سپتامبر از بالاترین سطح ۵ ساله آگوست یعنی ۵۸٫۸، به ۵۶٫۱ کاهش یافت که نسبت به پیش بینی اولیه ۵۵٫۱، کاهش کمتری دارد. PMI خدمات ژاپن ۴۶٫۹ اعلام شد.

 

۵- بازگشت قیمت نفت، افزایش عرضه اما کماکان زیاد است

پس از آنکه در اواخر هفته گذشته قیمت نفت خام به کمترین نرخ در نزدیک به سه هفته گذشته رسید و با اطمینان از پتانسیل بسته محرک جدید، روز دوشنبه بهبود یافت.

با توجه به تأثیر مداوم کرونا، تمرکز بسیاری بر بازارهای انرژی در سمت تقاضا بوده است. با این حال، طرف عرضه معادله ممکن است به زودی اهمیت خود را افزایش دهد.

لیبی شاهد افزایش تقریباً سه برابری تولید خود بوده و هفته گذشته به ۲۷۰ هزار بشکه در روز رسیده است که هنوز بیش از یک میلیون بشکه در روز در ابتدای سال است. به همین ترتیب، آخرین داده های بیکر هیوز نشان داد که تعداد دکل های نفتی ایالات متحده در هفته گذشته به ۱۸۹ افزایش یافته است که بالاترین میزان از ماه ژوئن است.

این می تواند فشار وارده بر اوپک و متحدانش برای در نظر گرفتن کاهش بیشتر عرضه در نشست نوامبر را افزایش دهد.

هر بشکه معاملات آتی نفت خام ایالات متحده تا ساعت ۱۳:۵۰ با ۴٪ افزایش به ۳۸٫۵۲ دلار رسید، در حالی که هر بشکه معاملات آتی برنت با ۳٫۶٪ افزایش به ۴۰٫۶۷ دلار رسید. هر دو معیار در جمعه بیش از ۴ درصد کاهش داشتند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.