0

پنج نکته طلایی (Oct-02)

تست کرونای رئیس جمهور، دونالد ترامپ مثبت است، لیست نهایی حقوق و دستمزد ماه سپتامبر اعلام می شود و هنوز توافق بر سر بسته محرک چهارم در واشنگتن وجود ندارد. سهام به سبب ویروس کرونا و نگرانی های اقتصادی رو به کاهش است و قیمت نفت به پایین ترین سطح سه هفته سقوط می کند.

 

۱- تست کرونای ترامپ مثبت شد

کاخ سفید اعلام کرد، آزمایش کرونای رئیس جمهور دونالد ترامپ و همسرش ملانیا ترامپ را مثبت اعلام شده است. دکتر، دکتر کاخ سفید ، در یادداشتی منتشر شده گفت حال ترامپ “خوب” است و در حین سپری کردن دوره قرنطینه است و به انجام وظایف خود از کاخ سفید ادامه خواهد داد.

معاون رئیس جمهور مایک پنس نیز آزمایش کرونا داده است. اما نتیجه آزمایش وی هنوز منتشر نشده است.

به نظر می رسد ترامپ از دستیار ارشد هوپ هیکس، که روز چهارشنبه آزمایشش مثبت اعلام شد و با ترامپ به اولین مناظره ریاست جمهوری در کلیولند سفر کرده بود، به ویروس مبتلا شده است.

 

۲- سقوط بازار سهام با افزایش خطرهای سیاسی

معاملات آتی سهام ایالات متحده در پاسخ به افزایش عدم اطمینان سیاسی ناشی از تشخیص کرونای ترامپ، حدود ۱٫۵ درصد کاهش یافت.

تا ساعت ۱۴:۱۰، معاملات آتی داو ۳۵۵ واحد یا ۱٫۳ درصد افت داشت. در حالی که معاملات آتی S&P 500   ۱٫۵ درصد و معاملات آتی Nasdaq  ۱٫۹ درصد افت داشت.

بازار همچنین با عدم موفقیت در مذاکرات رئیس مجلس نمایندگان نانسی پلوسی و وزیر خزانه داری استیون منوچین برای دستیابی به توافق در مورد بسته محرکه جدید ناآرام شد. گفتگوها قرار است امروز ادامه یابد.

سهام تحت تمرکز شامل اپراتور سفر دریایی کارناوال (NYSE: CUK) است که یک روز پس از تمدید تعلیق کشتی های ایالات متحده تا پایان سال، گزارش درآمد خود را اعلام میکند. شرکت اکسون موبایل (NYSE: XOM) نیز پس از پایان بازار در روز پنجشنبه پیش نمایش نتایج سه ماهه سوم خود را در کانون توجه قرار خواهد داد.

 

۳- ریسک گریزی در سراسر جهان

دارایی های خطرناک در سراسر جهان سقوط کردند و پناهگاه ها با واکنش تند و تیز و متفاوت نسبت به خبر تشخیص  کرونای ترامپ، که یک علامت سوال بزرگ در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ایجاد می کند، افزایش می یابد و باعث افزایش سطح عدم اطمینان سیاسی می شود .

شاخص دلار با وجود از دست دادن کف قیمتی در برابر فرانک سوئیس و ین ژاپن، ۰٫۱ درصد رشد کرد و به ۹۳٫۸۸۲ رسید.

با این اخبار، بازارهای سهام اروپا بین ۰٫۵٪ تا ۱٪  افت کرد، در حالی که معاملات آتی طلا با ۰٫۱٪ کاهش به ۱۹۱۳٫۵۵ دلار رسید. ارقام کم تورم منطقه یورو در ماه گذشته امیدهای محرک جدید از سوی بانک مرکزی اروپا را حداکثر تا ماه دسامبر تقویت کرد.

 

۴- انتظار می رود رشد حقوق و دستمزد کند شود

ایالات متحده گزارش رسمی بازار کار خود را برای ماه سپتامبر منتشر خواهد کرد. در پس زمینه گزارش حقوق و دستمزد ADP که بهتر از حد انتظار بود، اما مطالبات اولیه بیکارانه به نظر میرسد اتنتظارات را برآورده نکند.

تحلیلگران انتظار دارند اقتصاد ایالات متحده ۸۵۰،۰۰۰ شغل در ماه تا اواسط سپتامبر اضافه كند كه در مقایسه با ۱٫۳۷ میلیون شغل در ماه گذشته كاهش یافته است. انتظار می رود نرخ بیکاری از ۸٫۴ درصد به ۸٫۲ درصد کاهش یابد.

مارک چندلر از Bannockburn Global Forex اظهار داشت: اگرچه این اعداد “قابل توجه” است، اما این ادراک را که بازار کار ایالات متحده “پریشان است” ، تغییر نخواهد داد.

پس از داده های حقوق و دستمزد، داده های سفارشات کارخانه برای ماه اوت و نظرسنجی مصرف کننده از دانشگاه میشیگان، در ساعت ۱۷:۳۰  اعلام خواهند شد.

 

۵- نفت در پایین تررین نرخ سه هفته اخیر

قیمت نفت خام به دلیل عدم پیشرفت در بسته محرک، گسترش وسیع ویروس کرونا در نیمکره شمالی و اثرات ناخوشایند تست کرونای ترامپ برای تضعیف احساسات، به پایین ترین سطح  در سه هفته گذشته رسید.

فقدان بسته محرک تأثیرات فوری برای صنعت هواپیمایی ایالات متحده دارد که در صورت عدم حمایت جدید از طرف دولت، دوباره به حالت بحران درآمده است. (مشکلات بخش هواپیمایی همچنین اقدام به سرمایه گذاری ۵ میلیارد پوندی توسط سازنده موتور هوایی Rolls Royce (LON: RR) در انگلیس را به شدت مختل کرده است)

در ساعت ۱۴:۱۰، هر بشکه معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۴٫۴٪ کاهش به ۳۷٫۰۵ دلار رسید. در حالی که معاملات آتی Brent با ۴٫۱٪ کاهش به ۳۹٫۲۴ دلار رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.