0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۶ ژوئن بدانید ، آمده است:

خلاصه:

دولت امریکا  در یافتن راه هایی برای کاهش تورم قبل از انتخابات میان دوره ای خلاقانه تر رفتار میکند و چین با غول‌های تکنولوژی خود کاهش می‌یابد و اما بخش خدمات آن همچنان در حالت فشردگی در ماه مه قرار گرفته است.بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا با شورش قانون‌گذاران حزب خود مواجه می‌شود و قیمت نفت پس از اینکه عربستان سعودی نشان داد که بازار در ماه جولای فشرده می‌شود، و هر چه اوپک پلاس بگوید یا انجام دهد است، افزایش یافت .

۱-کاهش تورم

دولت جو بایدن، آمادگی خود را برای برداشتن گام های بحث برانگیز سیاسی برای کاهش تورم پیش از انتخابات میان دوره ای در ماه نوامبر نشان می دهد.

وزیر بازرگانی آمریکا گفت که دولت به دنبال حذف برخی از تعرفه‌های وارداتی از چین است که توسط دونالد ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری وی اعمال شده بود. وی گفت که این اقدام فشار قیمت کالاهای خانگی را کاهش می دهد اما افزود که تعرفه های فولاد و آلومینیوم همچنان پابرجا خواهد ماند.

رویترز در جای دیگر گزارش داد که دولت آماده است به شرکت‌های Repsol اسپانیا و Eni ایتالیا (BIT:ENI) معافیت‌هایی از تحریم‌های ونزوئلا بدهد و به آنها اجازه دهد نفت خام ونزوئلا را به اروپا ارسال کنند تا کمبود سوخت خود را کاهش دهند. این امر به نوبه خود ممکن است تقاضای اروپا برای نفت خام و محصولات پالایش شده ایالات متحده را که به کاهش قیمت های داخلی بنزین کمک می کندحتی به صورت جزئی کاهش دهد.

۲-چین از Didi چشم پوشی می کند

طبق گزارش وال استریت ژورنال، ناظران چین قرار است به تحقیقات خود در مورد اقدامات امنیت سایبری Didi Global (NYSE:DIDI) و دو شرکت چینی دیگر در فهرست ایالات متحده پایان دهند. در صورت تایید، این اولین کاهش محسوس فشار دولت بر بخش فناوری در یک سال خواهد بود.این خبر برای کمک به شاخص های سهام چین خیلی دیر منتشر شد، اما یوان  را حدود ۰٫۲ درصد در برابر دلار افزایش داد. یوان همچنین با گزارش‌هایی که نشان می‌دهد پکن در حال آماده‌سازی برای رفع محدودیت‌های COVID-19 خود پس از کاهش مداوم موارد ابتلا است، حمایت شد.

بخش خدمات چین در ماه‌های اخیر در پکن، شانگهای و جاهای دیگر تحت تأثیر قرنطینه قرار گرفته است. شاخص مدیران خرید Caixin Services، که نقطه عطف فعالیت های خدماتی است، در ماه مه در سطح ۴۱٫۴ باقی ماند، البته این یک بازگشت از پایین ترین سطح دو ساله ۳۶٫۲ در آوریل بود.

در همین حال، Didi ADR ها بیش از ۵۰ درصد در پیش از بازار جهش کردند، اما همچنان بیش از ۸۰ درصد کمتر از قیمت خود نسبت به سال گذشته است .

۳-سهام قرار است بالاتر باز شود.

بازارهای سهام ایالات متحده پس از گزارش روز جمعه بازار کار که حاکی از تقویت مداوم در ایجاد شغل بدون تسریع بیشتر در رشد دستمزدها بود، قرار است بالاتر باز شوند و افزایش یابند. به این ترتیب، این گزارش برای یک بار  فاقد هر گونه شواهد تازه ای برای تشدید سیاست مالی سریعتر از برنامه ریزی قبلی بود. نظرسنجی روند اشتغال در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران منتشر میشود.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران معاملات داوجونز ۲۷۰ واحد یا ۰٫۸ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۱٫۰ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ نیز ۱٫۵ درصد افزایش یافتند.پس از اینکه ایلان ماسک تلاش کرد خسارت ناشی از گزارشی مبنی بر اخراج در مقیاس کلان در روز جمعه را محدود کند، سهامی که احتمالاً در کانون توجه قرار دارد شامل تسلا (NASDAQ:TSLA) می شود.

۴-جانسون با رای عدم اعتماد مواجه است

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، اواخر روز دوشنبه با رای عدم اعتماد از سوی قانونگذاران حزبش مواجه خواهد شد، زیرا تعداد زیادی از اعضای پشتیبانی پارلمان خواستار این اقدام شدند.

این تحول تنها چند هفته پس از گزارشی اهانت آمیز درباره مهمانی های غیرقانونی صورت می گیرد که قوانین قرنطینه را که بقیه کشور در آن زمان تحت آن زندگی می کردند، نقض می کرد. این ماجرا به شدت حمایت محافظه کاران را در نظرسنجی ها کاهش داده و به شکست های سنگین در انتخابات محلی ماه گذشته کمک کرده است. گمانه زنی ها مبنی بر اینکه بانک مرکزی انگلیس مجبور است سیاست های مالی خود را بیشتر از آنچه در آخرین جلسه خود در نظر گرفته بود، اعمال کند، ۰٫۴ درصد در برابر دلار افزایش یافت.

۵-قیمت نفت با افزایش OSP های عربستان برای ماه جولای افزایش یافت

قیمت نفت خام بار دیگر به ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید زیرا عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده جهان، قیمت های فروش رسمی محموله های نفت خام خود را بیش از حد انتظار افزایش داد.

با وجود تعهد گروه تولیدکنندگان اوپک پلاس برای تسریع سرعت برنامه ریزی شده برای افزایش تولید از ماه آینده، این اقدام به عنوان نشانه ای از اینکه عرضه همچنان بسیار محدود است، تلقی شد. اوپک پلاس در اصل موافقت کرده است که تولید خود را تا ۶۳۲ هزار بشکه در روز از ژوئیه افزایش دهد، اما این تا حد زیادی به توانایی بخش نفتی روسیه برای مقابله با  تحریم‌های غربی که به تدریج تشدید می‌شود بستگی دارد.

تا ساعت ۱۴:۵۵ به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۷ درصد افزایش یافت و به ۱۱۹٫۷۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت برنت با ۰٫۷ درصد افزایش به ۱۲۰٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.