0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز چهارشنبه ۸ ژوئن بدانید، امده است ؛

خلاصه:

دو سازمان بزرگ  چشم انداز خود را برای رشد اقتصاد جهانی در سال جاری کاهش دادند، زیرا شاهد آسیب های پایدار از جنگ روسیه در اوکراین و واکنش غرب به آن بودند. هند آخرین بانک مرکزی است که به جمع بانک هایی که نرخ بهره را به میزان ۵۰ واحد افزایش دادند ، می‌پیوندد. بازار سهام امریکا پس از صعود اواخر روز سه‌شنبه به حالت محتاطانه بازمیگردد. قیمت نفت دستخوش تغییر می شود زیرا بازار در انتظار تایید افزایش غافلگیرکننده ذخایر آمریکا در هفته گذشته است.

۱- OECD و بانک جهانی پیش بینی های رشد را کاهش دادند

دو سازمان بزرگ پیش‌بینی‌های خود را برای اقتصاد جهان ظرف ۲۴ ساعت کاهش دادند،  سازمانهای اقتصادی به بانک جهانی در کاهش تخمین خود برای سال ۲۰۲۳ پیوستند .

‏OECD پیش بینی خود را برای رشد جهانی در سال جاری از ۴٫۵ درصد در آخرین به روز رسانی سه ماهه خود به ۳ درصد کاهش داد، در حالی که پیش بینی تورم خود را برای ۳۸ عضو اقتصادی پیشرفته خود به کمتر از ۹ درصد افزایش داد.این اندیشکده مستقر در پاریس هشدار داد که جهان برای اختلال مداوم جریان تجاری به دلیل جنگ در اوکراین، واکنش غرب به تحریم ها و اختلالات زنجیره تامین ناشی از سیاست صفر کووید در چین، بهای گزافی را پرداخت خواهد کرد.بانک جهانی پیش‌بینی خود را برای رشد در سال جاری به ۲٫۹ درصد کاهش داده و هشدار داده بود حتی اگر از رکود جهانی جلوگیری شود، درد رکود تورمی ممکن است برای چندین سال ادامه داشته باشد.

۲-هند نرخ بهره را افزایش میدهد .

بانک مرکزی هند به جمع بانک‌های مرکزی پیوست که گام‌های بزرگ‌تر از حد معمول برای کاهش تورم برداشته و نرخ کلیدی خود را ۵۰ واحد افزایش داد و به ۴٫۹‌درصد رساند. RBI در واکنش به افزایش تورم به ۷٫۸ درصد بود که بسیار بالاتر از آستانه تحمل ۶ درصد بود.این سازمان اعلام کرد که انتظار دارد تورم تا پایان سال جاری بالاتر از هدف باقی بماند، اما به پیش‌بینی‌های رشد فعلی خود ادامه می‌دهد که نشان می‌دهد اقتصاد تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ به نرخ رشد ۴ درصدی کاهش می‌یابد.

در بخش دیگر، بانک مرکزی تایلند نرخ اصلی خود را بدون تغییر نگه داشت، اما انتظار می‌رود بانک ملی لهستان در نشست اواخر روز چهارشنبه خود، نرخ اصلی خود را ۷۵ واحد پایه افزایش دهد و به ۶ درصد برساند. همه اینها یک روز قبل از نشست سیاستگذاری بعدی بانک مرکزی اروپا صورت می گیرد. بانک مرکزی اروپا خواهان افزایش ۵۰ واحدی در ماه ژوئیه هستند.

۳-با بازنگری بازارها در مورد چشم انداز تورم، سهام با کاهش باز می شود.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است  با کاهش باز شوند و برخی از سودهای روز سه‌شنبه را کنار بگذارند زیرا ترس از چشم‌انداز رشد دوباره غالب شده است.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ،معاملات داوجونز ۱۷۰ واحد یا ۰٫۵ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 و Nasdaq 100 به طور موازی کاهش یافتند.داده‌های موجودی عمده‌فروشی در ساعت ۱۸:۳۰  ممکن است این موضوع را بیشتر روشن کند.

‏Brown-Forman (NYSE:BFb) و Campbell Soup (NYSE:CPB) در صدر لیست گزارش درآمدهای  قرار دارند، در حالی که Credit Suisse نیز پس از هشدار هشدار سوددهی بانک در کانون توجه قرار خواهد گرفت. Novavax (NASDAQ:NVAX) پس از دریافت تاییدیه FDA برای واکسن کووید-۱۹ خود به شدت رشد کرده است. داده های درخواست های هفتگی وام مسکن در ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ارائه می شود.

۴-بخش تکنولوژی چین در پی اعطای مجوزهای بازی رشد میکند.

احساسات بازار ممکن است به دلیل نشانه های تازه از تغییر در پکن به سمت بخش تکنولوژی تقویت شود.پس از اینکه قانون‌گذاران دسته‌ای از مجوزها را برای بازی‌های ویدیویی جدید صادر کردند، سهام‌های تکنولوژی چین به شدت در بازارهای محلی افزایش یافتند و کمپانی پلتفرم بازی Bilibili (NASDAQ:BILI) در معاملات قبل از بازار ۷٫۸ درصد افزایش یافت و در بحبوحه امیدهای احیا شده نسبت به نگرش آزادتر به طور کلی نسبت به ثروت های بزرگی که توسط صاحبان شرکت های فناوری جمع آوری شده به افزایش ۱۰ درصدی در روز سه شنبه افزود. Alibaba حدود ۵٫۲ افزایش یافت، در حالی که Tencent حدود ۲٫۳% افزایش یافت.

۵-نفت در پی هشدار امارات متحده عربی بالاتر می رود.

قیمت نفت خام پس از پیش‌بینی‌های تلخ یک تولیدکننده بزرگ نفت و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، روند صعودی خود را از سر گرفت.

وزیر انرژی امارات متحده عربی هشدار داد که با افزایش تقاضا در چین، تعادل عرضه و تقاضای جهانی به طور قابل توجهی بدتر می شود. او همچنین در یک کنفرانس هشدار داد که غرب این ظرفیت را دارد که اگر به کشورهای دیگر برای امتناع از عرضه نفت روسیه تکیه کند، وضعیت بازار را بسیار بدتر کند.

آخرین بسته تحریمی اتحادیه اروپا نه تنها پایان تدریجی واردات سوخت روسیه را پیش بینی می کند، بلکه شرکت های بیمه اروپایی که بر بازار جهانی تسلط دارند را از بیمه محموله های نفت روسیه از طریق دریا منع می کند. تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ، معاملات نفت خام آمریکا ۱٫۴ درصد افزایش یافت و به ۱۲۱٫۰۳ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات برنت با افزایش ۱٫۲ درصدی به ۱۲۲٫۰۶ دلار در هر بشکه رسید که از افزایش غافلگیرکننده ذخایر آمریکا گزارش شده توسط مؤسسه نفت آمریکا جلوگیری کرد. داده های دولتی در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت ایران  ارائه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.