0

پنج نکته طلایی

مواردی که شما باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۱۴ مارس بدانید , در این جا عنوان شده است:

خلاصه؛

مذاکرات حول صلح میان روسیه و اوکراین همچنان ادامه دارد، اما مهم‌تر از اینها رم است، جایی که مقامات آمریکایی سعی خواهند کرد به چین در خصوص  تضعیف تحریم‌های غرب و ارسال کمک‌های نظامی به روسیه هشدار دهند. سهام چین سقوط کرد زیرا مرکز تولید Shenzhen مجبور به قرنطینه برای کووید-۱۹ شده است .ایران به مراکز ایالات متحده و اسرائیل در عراق حمله کرده و تلاش ها برای از سرگیری مذاکرات در مورد برنامه ی هسته ای خود را پیچیده نموده است.

۱- دیپلماسی آشفته و درهم

با وجود نشانه‌ها از تشدید درگیری ها در آخر هفته ای که گذشت ، بازارهای اروپایی با امیدی تازه برای پیشرفت در مذاکرات حول صلح میان روسیه و اوکراین معاملات صعودی داشتند. چند جلسه مهم برگزار خواهد شد. مهمترین آنها Jake Sullivan ، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و Yang Jiechi ، دیپلمات ارشد چین در رم است. آمریکا در آخر هفته ای که گذشت هشدار داد که روسیه برای تداوم حملات خود از چین درخواست کمک نظامی کرده است. روسیه حملات هوایی و توپی خود را در آخر هفته تشدید کرد و مراکزی را در غرب، نزدیک به مرز لهستان، که عضو ناتو است ، هدف قرار داده است.در نقاط دیگر،  وزرای دارایی منطقه یورو برای بحث درباره تشدید تحریم‌ها علیه روسیه در خصوص انتقال انرژی این کشور دیدار می‌کنند.

۲-سهام کشور چین با قرنطینه شدن Shenzhen , Jilin به دلیل کووید، افت کرد.

مرکز تولید با تکنولوژی پیشرفته در Shenzhen که دو کارخانه متعلق به سازنده آیفون یعنی Foxconn را در خود جای داده است، در پاسخ به افزایش موارد ابتلا  به عفونت‌های کووید تعطیل شده است و کسب و کارها برای یک هفته کامل تعطیل خواهند شد.منطقه شمال شرقی Jilin ، که در مرز مشترک با کره شمالی و روسیه است ، برای یک هفته کسب و کارها و زندگی اجتماعی را تعطیل کرده است. این اقدامات در حالی صورت گرفته که هنگ‌کنگ همچنان از بالاترین میزان مرگ و میر و موارد ابتلا و عفونت‌های جدید در کووید در جهان رنج می‌برد، پس از اینکه گونه بسیار مسری Omicron شهر را درگیر کرده است اگرچه کووید تنها چیزی نبوده که بازارهای چین را در روز دوشنبه متشنج کرده است.سهام Tencent (OTC:TCEHY) به دلیل گزارش ها مبنی بر اینکه بانک مرکزی بزرگترین جریمه ضد پولشویی این کشور را وضع خواهد کرد، سقوط کرد و باعث شد که شاخص Hang Seng  امروز تا ۱۱ درصد کاهش یابد. ترس از خروج ایالات متحده از لیست شدن همچنان سهام تکنولوژی چین را پیش از مذاکرات Sullivan و Yang تحت فشار قرار داده است

۳-بازار سهام برای باز شدن در نقطه بالاتر تنظیم شده است.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است صعودی باز شوند و الگوریتم‌های معاملاتی حداقل با امید به صلح پیش روند.پیش از نشست سیاست گذاری فدرال رزرو که در روز چهارشنبه به پایان می رسد، احتمالاً معاملات کاهش می یابد.و به نظر میرسد نه تقویم داده‌ها و نه تقویم درآمدی ، محرک‌های اصلی بازار  باشند. تا ساعت ۱۴:۴۵به وقت ایران معاملات داوجونز ۳۳۱ واحد یا ۱ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۰٫۹ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۷ درصد رشد کردند. با این حال، بازدهی شاخص ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده با ۹ واحد افزایش به ۲٫۰۹ درصد در بحبوحه نگرانی های مداوم در خصوص تورم رسید که به بالاترین حد آن  از  زمان ژوئیه ۲۰۱۹ رسیده است.

۴- هند برای کاهش فشار بر روسیه پیش میرود.

چین در حمایت از روسیه تنها نیست. مقامات هندی روز دوشنبه گفتند که به دنبال راه‌هایی برای اطمینان بخشی از ادامه تجارت هند با روسیه علیرغم تحریم‌های غرب هستند. خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات دولت هند گفت که روسیه نفت و سایر کالاها را با تخفیف زیاد عرضه می کند و ما خوشحال خواهیم شد که آن را قبول کنیم. منتقدان تحریم‌ها استدلال کرده‌اند که این تحریم‌ها توسعه سیستم‌های پرداخت بین‌المللی جایگزین را شتاب میبخشد و در نهایت موقعیت برتر و اولویت دلار در تجارت بین‌المللی را از بین می‌برند.رفتار هند احتمالاً بر بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته که نه تنها برای انرژی بلکه همچنین واردات غلات خود به روسیه وابسته هستند، تأثیر زیادی خواهد داشت.با این حال، کشورهای دیگر همچنان بر فشار بین المللی بر اقتصاد روسیه افزودند و قانون گذاران برمودا که بیشتر  بر بازار بیمه  اتکایی جهان نظارت دارند، گفتند که به دلیل ناتوانی در اجرای بررسیها تمام گواهینامه های صلاحیت پرواز هواپیماهای روسی را پس می گیرند که این اقدام عملاً به پروازهای بین المللی خطوط هوایی روسیه پایان میدهد.

۵- نفت بنابر مسائل چین و هند سقوط کرد.

قیمت نفت خام به شدت کاهش یافت، چراکه عوامل ذکر شده در بالا همگی باعث تجدید نظر مجدد حول توازن عرضه و تقاضای جهانی شدند. تا ساعت ۱۴:۵۵ به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا با ۵٫۴ درصد کاهش به ۱۰۳٫۴۷ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات نفت برنت با ۴٫۲ درصد کاهش به ۱۰۷٫۹۸ دلار در هر بشکه رسید.قرنطینه‌ چین احتمالاً تأثیر قابل‌توجهی بر تقاضای جهانی خواهد داشت، اما هرگونه تلاش چین و هند درخصوص جریان انرژی از جانب روسیه نیز احتمالاً بر قیمت‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

تمامی این عوامل بر تحولات آخر هفته در عراق ،جایی که حملات به سایت‌های تحت کنترل آمریکا و اسرائیل توسط ایران ضربه‌ای به سوی امیدها برای از سرگیری سریع مذاکرات برای لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی وارد کرده است، برتری دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.