0

پنج نکته طلایی

چین بار دیگر سیاست های مالی را کاهش می دهد، اروپا از نگرانی های بیشتری برای عرضه گاز رنج میبرد، در حالی که توافق هسته ای ایران ممکن است در آستانه وقوع باشد و بر قیمت نفت تاثیر بگذارد. سهام ایالات متحده قرار است به شدت کاهش یابد و تسلا قیمت سیستم کمک راننده پیشرفته خود را افزایش دهد.
در اینجا آنچه باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه ۲۲ اوت بدانید آمده است؛
۱٫ چین روند تسهیل سیاست ها را افزایش می دهد.
پکن آشکارا نگران کندی رشد اقتصاد چین است.بانک چین در تثبیت ماهانه بانک مرکزی در روز دوشنبه، نرخ اولیه وام یک ساله خود را با ۵ واحد پایه به ۳٫۶۵ درصد کاهش داد، در حالی که نرخ پنج ساله با ۱۵ واحد کاهش به ۴٫۳۰ درصد رسید.این به دنبال تصمیم غافلگیرکننده هفته گذشته برای کاهش دو نرخ بهره دیگر بود.اقتصاد چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، در سه ماهه دوم به سختی از سیاست انقباضی خودداری کرد، اما قرنطینه های گسترده COVID-19 و بحران املاک به شدت بر اعتماد مصرف کنندگان و شرکت ها تأثیر می گذارد.
گلدمن ساکس هفته گذشته پیش بینی رشد تولید ناخالص داخلی چین را از ۳٫۳ درصد به ۳٫۰ درصد کاهش داد که بسیار کمتر از هدف رسمی پکن در حدود ۵٫۵ درصد است.

۲٫ توقف گاز برای تشدید نگرانی های انرژی اروپا
مشکلات انرژی اروپا پس از آن تشدید شد که گازپروم (MCX:GAZP) اواخر روز جمعه اعلام کرد که تحویل گاز طبیعی به اروپا از طریق خط لوله اصلی خود را به مدت سه روز در پایان ماه متوقف می‌کند و باعث کاهش بیشتر عرضه انرژی می‌شود.عرضه گاز از طریق این خط لوله برای هفته ها پس از آنکه گازپروم جریان را برای تعمیر و نگهداری در ماه گذشته بست، موضوع نگرانی های زیادی بود. متعاقباً تنها با ۲۰ درصد ظرفیت از سر گرفته شد و مقامات اروپایی بارها در مورد احتمال تعطیلی کامل آن هشدار داده اند زیرا کرملین به تلافی تحریم های اعمال شده به دلیل جنگ در اوکراین می پردازد.بسیاری از کشورهای اروپایی، و به ویژه آلمان، در تلاش برای پر کردن مکان‌های ذخیره‌سازی قبل از فصل زمستان هستند و فوراً به دنبال منابع جایگزین انرژی هستند.

۳٫ بازار سهام در حال کاهش است.
بازارهای سهام ایالات متحده قرار است روز دوشنبه با کاهش شدیدی باز شوند، زیرا سرمایه گذاران در آستانه نشست اقتصادی جکسون هول مورد انتظار فدرال رزرو، هیجان زده هستند.معاملات Dow Jones حدود ۳۰۰ واحد یا ۰٫۹٪ کاهش یافت، معاملات S&P 500حدود ۱٫۲٪ و معاملات Nasdaq 100 نیز ۱٫۵٪ کاهش یافت.شاخص‌های اصلی وال استریت همگی در روز جمعه پایین‌تر بسته شدند و رشد تابستانی را به دلیل ترس از اینکه لحن جنگ طلبانه اخیر تعدادی از سیاست‌گذاران فدرال رزرو به ادامه افزایش تهاجمی‌تر نرخ بهره، به طور احتمالی با افزایش ۷۵ واحدی دیگر در سپتامبر تبدیل شود، متوقف کرد.میانگین صنعتی داو جونز تقریباً ۳۰۰ واحد یا ۰٫۹ درصد افت کرد، S&P 500 حدود ۱٫۳ درصد افت کرد و Nasdaq Composite با افت ۲ درصدی بسته شد . پاول، رئیس فدرال رزرو، قرار است روز جمعه در جکسون هول، سخنرانی کند و سرمایه‌گذاران به دنبال پاسخ‌های احتمالی در مورد اینکه نرخ‌های بهره آمریکا تا چه حد ممکن است بالا برود و چه مدت باید در سطوح بالا باقی بمانند تا تورم را دوباره کنترل کنند، خواهند بود.
‏Palo Alto Networks (NASDAQ:PANW) و Zoom Video Communications (NASDAQ:ZM) قرار است نتایج را پس از بازار دوشنبه گزارش دهند، در حالی که تسلا (NASDAQ: TSLA) نیز پس از بالا بردن هزینه‌ها در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

۴٫ تسلا قیمت سیستم کمک راننده ویژه را افزایش می دهد.
ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، روز یکشنبه در توییتی گفت که قیمت سیستم رانندگی تسلا و برنامه کمک راننده سطح بالای آن، قرار است با ۲۵ درصد افزایش از ۱۲ هزار دلار در سپتامبر به ۱۵۰۰۰ دلار برسد.
سیستم پیشرفته کمک راننده تسلا دارای قابلیتی به نام «Navigate on Autopilot» است که به خودروهای تسلا اجازه می دهد به طور خودکار علائم راهنمایی و رانندگی را شناسایی کرده و سرعت خود را کاهش دهند.

۵٫ توافق هسته ای ایران “قریب الوقوع” است.
قیمت نفت روز دوشنبه به دلیل گزارش هایی که حاکی از نزدیک شدن به امضای توافق هسته ای بین ایران و قدرت های غربی بود، کاهش یافت.سازمان خبری الجزیره قطر در آخر هفته گزارش داد که چنین توافقی “قریب الوقوع” است، در حالی که کاخ سفید تأیید کرد که رهبران ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان در آخر هفته درباره این برنامه ها گفتگو کردند.این مذاکرات پرتنش بیش از یک سال به طول انجامیده است و ممکن است بازار در حال پیشروی باشد، به ویژه پس از آنکه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه آمریکا را به «تعویق» متهم کرد.با این حال، توافق می تواند منجر به آزادسازی شود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.