0

پنج نکته طلایی

بانک مرکزی چین در واکنش به ایجاد وقفه در رشد اقتصادی این کشور ، یکی از نرخ های اصلی خود را کاهش داد. آرامکوی عربستان سعودی(TADAWUL:2222) یک بار دیگر خبر سود بی سابقه خود داد. آلمان درحالی مالیات جدیدی را بر قبوض گاز وضع می کند که بریتانیا به دنبال گرفتن مالیات از  شرکت های بخش انرژی است. قیمت نفت خام در پی تحولات احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران ، کاهش پیدا کرد. در همین حال ، شاخص تولیدی فدرل رزرو نیویورک و شاخص ماهانه مسکن اتحادیه ملی سازندگان خانه ارائه خواهند شد.
آنچه که باید امروز، دوشنبه ، در بازارهای مالی بدانید ،به شرح زیر می‌باشد:
۱٫ وقفه در رشد اقتصادی چین
بانک مرکزی چین در راستای احیای اقتصاد این کشور ، نرخ وام اصلی یک ساله خود را  به میزان ۱۰ واحد کاهش داد. اقتصاد همچنان تحت تاثیر سیاست کنرل کووید پکن و مشکلات بخش املاک و مستغلات قرار دارد.بانک مرکزی چین امروز درحالی دست به چنین اقدامی زد که مجموعه ای از داده های اقتصادی چین حاکی از ایجاد یک وقفه نگران کننده در رشد اقتصاد بودند ، به طوری که شاخص خرده فروشی، تولید صنعتی و سرمایه گذاری در دارایی های ثابت همگی کمتر از انتظارات اعلام شدند.بازارهای دارایی چین ، کاهش غیر منتظره این نرخ را به عنوان یک سینگال نزولی شناسایی کردند ، از این رو ، شاخص‌های اصلی سهام به همراه یوان چین سقوط کردند. قیمت فلزات پایه نیز در واکنش به کاهش قیمت سهام بزرگترین شرکت های استخراج ، افت پیدا کرد.
۲٫رکورد شکنی آرامکو
آرامکو سعودی(TADAWUL:2222) یک بار دیگر رکورد بزرگترین سود سه ماهه جهان را شکست. گفتنی است که رکورد قبلی نیز توسط این شرکت به ثبت رسیده بود. این شرکت دولتی به لطف افزایش قیمت نفت خام، خبر از جهش ۹۰ درصدی درآمد خود را نسبت به سال گذشته داد. این شرکت سود سهام خود را بدون تغییر حفظ کرد و آن را، ۱۸٫۷۵ میلیارد دلار اعلام کرد که  بیش از ۹۰ درصد از این رقم به دولت عربستان سعودی تعلق خواهد گرفت.
۳٫ بازارهای سهام کاهش میابند
از آنجایی که وقفه در رشد اقتصادی چین ، چشم انداز اقتصاد کل جهان را تحت فشار قرار می دهد ،انتظار میرود بازارهای سهام ایالات متحده امروز با قیمت های پایین تری باز شوند. معاملات داوجونزو S&P 500 هر دو به میزان ۰٫۵ درصد افت کردند. معاملات نزدک ۱۰۰ نیز به میزان ۰٫۴ درصد کاهش یافت.شاخص تولیدی فدرال رزرو نیویورک که در ساعت ۱۷:۰۰ منتشر خواهد شد ، یک تصویر کلی از فعالیت اقتصادی ایالات متحده ارائه خواهد داد. همچنین اتحادیه ملی سازندگان خانه (NAHB) ، جدیدترین بررسی ماهانه خود را منتشر خواهد کرد.تعداد بسیار کمی از شرکت ها قرار است گزارشات درآمد خود را منتشر کنند. گزارشات درآمد غول های خرده فروشی در روز سه شنبه و چهارشنبه دنبال خواهند شد.

۴٫ وضع مالیات بر مصرف گاز طبیعی در آلمان
شرکت‌های گاز طبیعی آلمان با هدف محدودیت تقاضا و تقویت مالی بخش انرژی کشور که تحت فشار کاهش عرضه از سوی روسیه قرار گرفته است ، خبر از وضع یک مالیات جدید  بر قبوض گاز داد. این مالیات که معادل ۲٫۴۱۹ سنت یورو در هر کیلووات ساعت است ، از ماه اکتب بر صورت‌حساب‌های مشتریان اعمال خواهد شد.این درحالی است که بزرگترین اقتصاد اروپا با مشکل دیگری نیز روبه رو است. انتظار میرود که سطح پایین آب در رودخانه راین منجر به توقف کشتی های حامل زغال سنگ و نفت کوره که راهی ایستگاه های برق در جنوب فرانکفورت هستند ، شود.در همین حال ، رهبر اپوزیسیون بریتانیا خواهان اعمال مالیات غیرمترقبه بر شرکت‌های انرژی است تا از تداوم افزایش قبض‌های خانوار در ماه اکتبر جلوگیری کند.
۵٫ نفت خام مجددا کاهش یافت
قیمت نفت خام به دنبال داده های اقتصادی ضعیف از سوی چین و تحولات مثبت در مذاکرات احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران ، به شدت کاهش یافت.حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران عنوان کرد که جمهوری اسلامی تا نیمه شب دوشنبه به متن «نهایی» اتحادیه اروپا پاسخ خواهد داد. بهای قراردادهای نفت خام ایالات متحده در ساعت با افت ۴٫۳ درصدی به ۸۸٫۰۹ دلار در هر بشکه رسید . بهای هر بشکه نفت خام برنت نیز به میزان ۴٫۳ درصد کاهش یافت و در سطح ۹۳٫۶۴ دلاری معامله شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.