0

پنج نکته طلایی

  1. غرب به دنبال راهی برای فشار بیشتر بر پوتین است

رهبران غربی در تلاش برای افزایش فشار بر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای توقف جنگ در اوکراین گرد هم می آیند.در سه اجلاس سران در بروکسل در طول روز، انتظار می‌رود رهبران ناتو برنامه‌های خود را برای دو برابر کردن نیروهای ائتلافی در جناح شرقی اعلام کنند، در حالی که G7 به پوتین درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی برای جبران نقص‌های قرارداد خود هشدار خواهد داد. ناتو تخمین می زند که. در یک ماه پس از جنگ ، ۴۰۰۰۰ سرباز کشته، زخمی، مفقود یا اسیر شده اند.

با این حال، تمرکز بر آخرین نشست از میان سه نشست، یعنی نشست سران اتحادیه اروپا خواهد بود که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نیز در آن حضور خواهد داشت. بایدن و اکثر رهبران اتحادیه اروپا برای بستن منافذی که در حال حاضر به اروپا اجازه می دهد به خرید انرژی روسیه ادامه دهد، فشار خواهند آورد. به گفته شولتس صدراعظم آلمان، انجام این کار بلافاصله فشار اقتصادی بر روسیه را افزایش می دهد، اما احتمالاً باعث رکود خواهد شد.

  1. بازار سهام روسیه بازگشایی می شود و روبل تقویت می شود

بازار سهام روسیه برای اولین بار در نزدیک به یک ماه گذشته بازگشایی شد. معاملات محدود شده بود و خریدها تحت سلطه صندوق عالی دارایی دولتی روسیه بود.

شاخص MOEX روسیه مبتنی بر روبل ۵٫۱ درصد افزایش یافت، اما از اکتبر ۲۰۲۱، زمانی که پوتین شروع به افزایش فشار خود بر اوکراین کرد، همچنان بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.نرخ رسمی روبل نیز به کمتر از ۱۰۰ در برابر دلار تقویت شد، که علت آن حمایت پوتین در روز چهارشنبه بود که درخواست کرد که کشورهای دشمن باید هزینه نفت و گاز روسیه خود را به جای دلار یا یورو با روبل بپردازند.

این تقاضا تأثیر کمی بر تقاضای کلی خارجی برای روبل خواهد داشت، زیرا صادرکنندگان نفت و گاز روسیه در حال حاضر از درآمد حاصل از صادرات خود برای خرید روبل برای پرداخت مالیات و دستمزد استفاده می کنند. با این حال، خریداران اروپایی را مجبور می کند با بانک مرکزی که ذخایر خارجی آن به دلیل اقدامات تحریمی قبلی مسدود شده است، معامله کنند.

  1. بازار سهام قرار است بالاتر باز شود، اما منتظر نتایج اجلاس سران است. موعد انتشار نتایج FactSet، Darden سر رسیده است.

بازار سهام ایالات متحده قرار است کمی بالاتر باز شوند، اگرچه پیش از مشخص شدن نتیجه نشست های دیپلماتیک در بروکسل، حرکت های بزرگ بعید به نظر می رسد. تا ساعت ۱۴:۴۵به وقت ایران , معاملات داوجونز ۹۷ واحد یا ۰٫۳ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۴ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۵ درصد افزایش یافتند.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل بوئینگ (NYSE:BA) می‌شود، و ظاهرا خلبانی که به دلیل گمراه کردن ناظران ایمنی هوا در مورد ایمنی ۷۳۷ MAX در محاکمه بود, تبرئه میشود . در همین حال، مقامات در حال بررسی سقوط هواپیمای MU5375 چین  (NYSE:CEA) در اوایل این هفته هستند و گفتند که ضبط پرواز بازیابی شده,  آسیب دیده است، که احتمال انتشار آهسته اخبار در مورد علت سقوط را افزایش می دهد.

سهام GameStop (NYSE:GME) نیز پس از شکایت گروه مشاور بوستون در تلاش برای بازپرداخت ۳۰ میلیون دلار از هزینه‌های پرداخت نشده، مورد توجه قرار خواهد گرفت و رستوران های Darden (NYSE:DRI) و FactSet درآمد خود را قبل از بازگشایی گزارش می دهند.

  1. کالاهای بادوام، مدعیان بیکاری و صحبت فدرال رزرو

در همین حال، تقویم داده ها تحت تسلط داده های کالاهای بادوام برای ماه فوریه و امار هفتگی مدعیان بیکاری است.انتظار می‌رود رشد خرید کالاهای بادوام  برای سومین ماه متوالی کند شود، در حالی که انتظار می‌رود ادعای بیکاری اولیه نسبت به هفته گذشته کاهش یابد.

همچنین سخنرانی‌های زیادی از سوی مقامات فدرال رزرو وجود خواهد داشت . جیمز بولارد از سنت لوئیس، چارلز ایوانز از شیکاگو و کریس والر، همگی سخنرانی خواهند کرد، و صحبت‌ها در مورد نیاز به افزایش سرعت سختگیری مالی افزایش می‌یابد از آنجا که  به بازارهای اوراق قرضه آسیب می زند. بازدهی  ۱۰ ساله خزانه داری پس از کاهش ۲٫۲۹ درصدی یک روزه به ۲٫۳۸ درصد بازگشت.

در همین حال، در اروپا، شاخص‌های مدیریت خرید منطقه‌ای بهتر از حد انتظار ظاهر شد و نشان داد که بزرگترین اقتصادهای ناحیه یورو در ماه مارس به مسیر بهبودی خود پس از پاندمی ادامه داده اند . با این حال، خودروساز فرانسوی رنو (PA:RENA) و خرده‌فروش بریتانیایی Next هر دو پس از هشدارهای مربوط به سوددهی در جریان جنگ اوکراین سقوط کردند، در حالی که Nestle اعلام کرد که فروش بیشتر برندهای محبوب خود را در روسیه متوقف خواهد کرد.

  1. با کاهش مالیات آلمان، قیمت نفت بالاتر می رود

با  نشست‌ سران، قیمت نفت خام بالاتر رفت و قیمت‌ها در بحبوحه نشانه‌های بیشتر مبنی بر اینکه چین و هند دو بزرگ‌ترین واردکننده جهان در حال پیشرفت در طرح‌هایی برای دور زدن تحریم‌های غرب هستند، یک شبه کاهش یافت.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۱ درصد افزایش یافت و به ۱۱۵٫۰۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات برنت با ۰٫۲ درصد افزایش به ۱۲۱٫۸۸ دلار در هر بشکه رسید.

در اروپا، آلمان به دنبال بریتانیا، فرانسه و ایتالیا در اعلام کاهش شدید تعرفه سوخت به منظور حفظ تقاضا، در شرایطی که قیمت‌های بالای بی‌سابقه بنزین و گازوئیل وجود دارد، انجام شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.